Telekomi me negociata tenton ta shtyjë pagesën e borxhit prej 26 milionë eurosh

06.05.2019 08:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Telekomi me negociata tenton ta shtyjë pagesën e borxhit prej 26 milionë eurosh

Telekomit të Kosovës i ka mbetur vetëm një javë për të negociuar me “Z-Mobile” lidhur me afatin e pagesës së borxhit prej 25.9 milionë eurosh.

Nëse nuk arrihet marrëveshje, “Z-Mobile” ka paralajmëruar të fillojë procedurat e përmbarimit, nga e cila Telekomi do t’i humbë edhe afro 5 milionë euro shtesë, shkruan sot “Koha Ditore”.

Ekzekutimin e afro 26 milionë eurove kompania “Z-Mobile” po e kërkon nga Telekomi i Kosovës mbi bazën e vendimit të Tribunalit të Arbitrazhit në Odën Ekonomike Ndërkombëtare të vitit 2016.

Shkresa me të cilën “Z-Mobile” i është drejtuar Telekomit ka nxitur reagim dhe akuza të ndërsjella në mes të udhëheqësve të Telekomit dhe Qeverisë. Kryeshefi i Telekomit, Bedri Istrefi, ka akuzuar ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, se po e dëshiron falimentimin, duke e proklamuar atë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Telekomi me negociata tenton ta shtyjë pagesën e borxhit prej 26 milionë eurosh

Telekomi me negociata tenton ta shtyjë pagesën e borxhit prej 26 milionë eurosh

Tribunal për Krimet e Serbisë – çfarë do të ndodhë të hënën në Kuvend?

Tribunal për Krimet e Serbisë – çfarë do të ndodhë të hënën në Kuvend?

Bytyqi: Specialja më ka telefonuar, kam kërkuar ftesë me shkrim

Bytyqi: Specialja më ka telefonuar, kam kërkuar ftesë me shkrim

Lëvizja e trupave nëpër Kosovë, KFOR deklarohet për mediat serbe

Lëvizja e trupave nëpër Kosovë, KFOR deklarohet për mediat serbe

Rrahja në nëndegën e PDK-së në Raushiq të Pejës, rasti nuk është raportuar në polici (Video)

Rrahja në nëndegën e PDK-së në Raushiq të Pejës, rasti nuk është raportuar në polici (Video)

Vetëvendosje fton LDK-në për thellim të bashkëpunimit kundër “PANhajnisë”

Vetëvendosje fton LDK-në për thellim të bashkëpunimit kundër “PANhajnisë”

Thaçi: Vlerat e luftës janë të paprekshme

Thaçi: Vlerat e luftës janë të paprekshme

Ndërmarrjet publike drejt falimentimit, por punësimet partiake vazhdojnë

Ndërmarrjet publike drejt falimentimit, por punësimet partiake vazhdojnë

Vuçiq: Kosova në të ardhmen do të fitojë pavarësi të plotë

Vuçiq: Kosova në të ardhmen do të fitojë pavarësi të plotë

Daçiq ia hedh fajin NATO-s për masakrën e Reçakut

Daçiq ia hedh fajin NATO-s për masakrën e Reçakut

Merkel e Macron i kërkojnë Vuçiqit të largohet nga Veriu i Kosovës

Merkel e Macron i kërkojnë Vuçiqit të largohet nga Veriu i Kosovës

Dokumentari që sensibilizoi botën për masakrën në familjen Bogujevci

Dokumentari që sensibilizoi botën për masakrën në familjen Bogujevci

Hoxhaj ftohet në fushatën e CDU-së, takon pasardhësen e Merkelit

Hoxhaj ftohet në fushatën e CDU-së, takon pasardhësen e Merkelit

Mogherini me tjetër përpjekje në Tiranë për dialogun Prishtinë-Beograd

Mogherini me tjetër përpjekje në Tiranë për dialogun Prishtinë-Beograd

EPIK: Kosovarëve u refuzohen më shumë vizat se sa afrikanëve

EPIK: Kosovarëve u refuzohen më shumë vizat se sa afrikanëve

Rugova: Vendi është në krizë politike e institucionale

Rugova: Vendi është në krizë politike e institucionale