Telekomi i Kosovës ka edhe tre ditë afat për t’i paguar 25 milionë euro Z-Mobile

13.06.2019 02:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Telekomi i Kosovës ka edhe tre ditë afat për t’i paguar 25 milionë euro Z-Mobile

Telekomi i Kosovës është në krizë të thellë financiare, në rrezik falimentimi, dhe 2500 punëtorë, do të mbeten pa punë. Shpëtimi i vetëm i kësaj kompanie publike është pagesa e borxhit prej 25.9 milionë eurosh ndaj operatorit Z-Mobile. Afati i fundit për ta paguar këtë shumë parash është më 15 qershor. Në Qeveri nuk kanë ende përgjigje konkrete. Ndërsa në Telekom thonë se janë duke punuar për të gjetur një zgjidhje.

Telekomit të Kosovës i kanë mbetur vetëm edhe tri ditë kohë për të shlyer borxhin prej më shumë se 25. 9 milionë eurosh ndaj operatorit Z-Mobile.

15 qershori është afati i fundit kur Qeveria e Kosovës ose Telekomit të Kosovës duhet ta bëjnë këtë pagesë. Nëse nuk kryhet pagesa, atëherë Telekomi rrezikon të falimentojë dhe 2500 punëtorë do të mbeten pa punë.

Nëse kjo pagesë do të bëhet brenda kësaj kohe, ende nuk e di askush. Në Qeverinë e Kosovës, deri më tani nuk kanë treguar se a do ta ndihmojnë financiarisht ndërmarrjes Telekomin për ta paguar këtë borxh.

Në Telekomin e Kosovës thonë se janë duke punuar intensivisht që të bëhet një zgjidhje.

“Komisionet e brendshme, me autorizim të bordit dhe menaxhmentit, janë duke shqyrtuar çdo formë, e cila do të ishte e përballueshme për Telekomin dhe konform një projeksioni më afatgjatë, duke analizuar gjendjen në të cilën gjendemi”.

Zyrtarë të operatorit Z-Mobile, u shprehën dje se janë duke pritur zgjidhjen brenda afatit, i cili u caktua me marrëveshjen e arritur me Telekomin. “Ne jemi duke e pritur zgjidhjen brenda afatit që vetë palët e kanë kërkuar”.

Ditë më parë, Telekomi i Kosovës i ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që t’i ndajë një shumë prej 15 milionë eurosh dhe një garanci bankare prej 7.5 milionë eurosh, në mënyrë që të investohet në projekte kapitale, në përpjekje për të stabilizuar gjendjen financiare në këtë kompani, e cila ndodhet në prag të falimentimit.

Në kërkesën e Telekomit thuhej se vlera e kërkuar prej 15 milionë eurosh është dividend që Telekomi i Kosovës e kishte ndarë për Qeverinë në vitin 2015, e cila, sipas pretendimeve i ishte dhënë Qeverisë në mënyrë joligjore.

Borxhi prej mbi 25 milionë eurosh që Telekomi i Kosovës i ka kompanisë Z-Mobile, ka të bëjë me mospërmbushjen e kontratës nga ana e Telekomit për dhënien e 100 mijë numrave të telefonit dhe shërbimeve të internetit 3G dhe 4G.

Kompania Z-Mobile po e kërkon ekzekutimin prej rreth 26 milionë eurosh nga Telekomi i Kosovës mbi bazën e vendimit të Tribunalit të Arbitrazhit në Odën Ekonomike Ndërkombëtare të vitit 2016. /Monitor.al

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Telekomi i Kosovës ka edhe tre ditë afat për t’i paguar 25 milionë euro Z-Mobile

Telekomi i Kosovës ka edhe tre ditë afat për t’i paguar 25 milionë euro Z-Mobile

Fotot e para të Galaxy Note 10 zbulojnë ekranin gjigand

Fotot e para të Galaxy Note 10 zbulojnë ekranin gjigand

Rihanna tregon format fantastike gjatë një ndeje private në New York

Rihanna tregon format fantastike gjatë një ndeje private në New York

‘Gjurmët’ me koncert madhështor në Prishtinë

‘Gjurmët’ me koncert madhështor në Prishtinë

Adoptimi i 5G-së disa herë më i shpejtë se ai i 4G

Adoptimi i 5G-së disa herë më i shpejtë se ai i 4G

Sanksionet Amerikane, Huawei shtyn debutimin e laptopëve deri në një afat të pacaktuar

Sanksionet Amerikane, Huawei shtyn debutimin e laptopëve deri në një afat të pacaktuar

Facebook ju paguan nëse e lejoni tu gjurmojë telefonin

Facebook ju paguan nëse e lejoni tu gjurmojë telefonin

Internet të shpejtësisë së lartë përmes dritës në fluturimet ajrore

Internet të shpejtësisë së lartë përmes dritës në fluturimet ajrore

Shazam mund të identifikojë muzikën që luhet nëpër aplikacione

Shazam mund të identifikojë muzikën që luhet nëpër aplikacione

LG prezanton monitorët e parë në botë me kohë përgjigje 1ms

LG prezanton monitorët e parë në botë me kohë përgjigje 1ms

Aplikacioni iCloud në Windows 10 më i fuqishëm se asnjëherë më parë

Aplikacioni iCloud në Windows 10 më i fuqishëm se asnjëherë më parë

Zuckerberg i bëjnë video deepfake

Zuckerberg i bëjnë video deepfake

Telekom Albania 400 milionë euro dividend nga fitimet e saj për aksionerët e Cosmote

Telekom Albania 400 milionë euro dividend nga fitimet e saj për aksionerët e Cosmote

PUBG, video loja me fitimin më të lartë në botë

PUBG, video loja me fitimin më të lartë në botë

Ora inteligjente e Xiaomi sfidon Apple Watch për gjysmën e çmimit

Ora inteligjente e Xiaomi sfidon Apple Watch për gjysmën e çmimit

Apple ka mjaftueshëm kapacitete nëse bllokohet prodhimi i iPhone në Kinë

Apple ka mjaftueshëm kapacitete nëse bllokohet prodhimi i iPhone në Kinë