Telekomi do që Qeveria t’ia kthejë 15 milionë euro, thotë se Mustafa ia mori jashtëligjshëm

22.05.2019 19:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Telekomi do që Qeveria t’ia kthejë 15 milionë euro, thotë se Mustafa ia mori jashtëligjshëm

E përballur me kërcënimin e vazhdueshëm për falimentim, ndërmarrja publike Telekomi i Kosovës, ka kërkuar miliona nga Qeveria.

Për këtë, ka vendosur ta përfshijë edhe ish-qeverinë e udhëhequr nga Isa Mustafa.

Kohavisioni ka siguruar letrën që Bordi i Telekomit ka dërguar këtë të mërkurë, në adresë të ministrit të Financave, Bedri Hamza, raporton KTV.

Në letrën e dërguar nga kryesuesja e Bordit, Besa Shatri-Shahini, thuhet se 4 vjet pas, Bordi ka ardhur në dijeni që dividenta e paguar në vitin 2015 nga Telekomi për Qeverinë, ka ndodhur nëpërmjet një vendimi joligjor.

Aty thuhet se nëpërmjet një vendimi të 24 marsit të vitit 2015, të nënshkruar nga Isa Mustafa, është kërkuar që Telekomi të paguajë 30 milionë euro dividentë, kurse nëpërmjet një letre të 7 gushtit 2015, ministri i Financave, Avdullah Hoti, e kishte obliguar Telekomin që ta paguajë dividentën.

“Bazuar në pasqyrat financiare dhe Raportin e Auditorit të Pavarur, Telekomi i Kosovës SH. A., më dhe për vitin e përfunduar më 31 dhjetor 2015, del se Telekomi ka operuar me humbje për vitin fiskal 2015, rrjedhimisht pa mundësi financiare për deklarimin e pasurisë dhe pagesën e dividentës. Rrjedhimisht, vendimi i Qeverisë së Republikës së Kosovës numër 17/20 të datës 24.03.2015, nënshkruar nga ana e z. Isa Mustafa dhe gjithashtu kërkesa e zv. Avdullah Hoti në cilësinë e ministrit të Financave, nuk janë në përputhje me legjislacionin në fuqi”, thuhet në letrën e Bordit.

Zonja Shatri-Berisha vjen në përfundimin se Telekomi është detyruar nga ana e Qeverisë së Kosovës të deklarojë dhe paguajë dividentë në kundërshtim me ligjin në fuqi, për shkak se operonte me humbje.

Prandaj, Bordi i kërkon Qeverisë mirëkuptim për kthimin e 15 milionë eurove sa kishte paguar Telekomi, sepse beson se Qeveria i pranoi ato pa bazë ligjore.

Ndërkohë, ish-ministri i Financave në Qeverinë e Mustafës, Avdullah Hoti, i ka thënë KTV-së se kërkesa e Telekomit për kthimin e dividentës është absurde dhe i ka bërë thirrje Qeverisë që të mos përdorë taksat e qytetarëve për t’i paguar dështimet e menaxhmentit.

“Telekomit i është kërkuar pagesa e dividentës më 2015, me vendim të Qeverisë, e cila është aksionare e Telekomit. Si ka mundësi që atëherë, Telekomi e paska zbatuar një vendim joligjor? Prandaj, kjo kërkesë e Bordit te Telekomit, në formën si është shtruar për kthim të dividentës, është absurde. Nuk mundet dhe nuk duhet që Qeveria me taksa të qytetarëve t’i paguajë dështimet e menaxhmentit dhe Bordit të Telekomit për të operuar me fitim, në një treg të rregulluar dhe garantuar për Telekomin”.

Një komision hetimor parlamentar është krijuar për ta hetuar gjendjen e rëndë në Telekom, pas raportimeve të KTV-së për punësimin e së paku 230 personave, kryesisht militantë të AAK-së, NISMA-s e PDK-së, brenda një viti.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një muaj paraburgim shtetasit maqedonas të kërkuar nga Interpoli

Një muaj paraburgim shtetasit maqedonas të kërkuar nga Interpoli

Veseli në Kongresin Amerikan bën thirrje për njohje nga vendet që s’e kanë njohur Kosovën

Veseli në Kongresin Amerikan bën thirrje për njohje nga vendet që s’e kanë njohur Kosovën

Limaj: Kosova duhet të flasë me një zë në dialogun me Serbinë

Limaj: Kosova duhet të flasë me një zë në dialogun me Serbinë

Tahiri: Së shpejti nis rekrutimi për përmbarues privat

Tahiri: Së shpejti nis rekrutimi për përmbarues privat

Ekskluzive: Blerim Devolli e çon te përmbaruesi Telekomin për t’ia marrë 25 milionët

Ekskluzive: Blerim Devolli e çon te përmbaruesi Telekomin për t’ia marrë 25 milionët

Shtetet që janë kundër liberalizimit për kosovarët

Shtetet që janë kundër liberalizimit për kosovarët

Pacolli: Do të doja të them që vizat hiqen nesër, por s’mund të them

Pacolli: Do të doja të them që vizat hiqen nesër, por s’mund të them

Serbia pret që Macron ta detyrojë Kosovën që ta heq taksën

Serbia pret që Macron ta detyrojë Kosovën që ta heq taksën

Haradinaj: Gjermania, përkrahësi kryesor i Kosovës në zhvillim dhe integrime euro-atlantike

Haradinaj: Gjermania, përkrahësi kryesor i Kosovës në zhvillim dhe integrime euro-atlantike

Byroja Kosovare e Sigurimit “pakt” 200 mijë eurosh me vëllanë e presidentit për t’ia shuar pozitën

Byroja Kosovare e Sigurimit “pakt” 200 mijë eurosh me vëllanë e presidentit për t’ia shuar pozitën

Punësime pa konkurs dhe avancime të dyshimta në Telekom

Punësime pa konkurs dhe avancime të dyshimta në Telekom

Osmani thotë se presin që deputetë të Nismës të bashkohen për rrëzimin e Qeverisë

Osmani thotë se presin që deputetë të Nismës të bashkohen për rrëzimin e Qeverisë

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Socialdemokratët e Austrisë: Pa u hequr taksa, s’ka zgjidhje për problemin Kosovë-Serbi

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi