Telegrafi zgjedh më të mirët e vitit 2018 në futbollin e Kosovës

31.12.2018 14:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Telegrafi zgjedh më të mirët e vitit 2018 në futbollin e Kosovës

Ka kaluar një vit mjaftë i mirë në futbollin kosovar.

Drita ishte skuadra që e fitoi titullin e kampionit vetëm në xhiron e fundit. Në anën tjetër Pristhina triumfoi në Kupën e Kosovës për ta siguruar daljen në Evropë.

E në finalen e Superkupës, dy gjigantët e futbollit kosovar u përballen mes vete ku Drita triumfoi 1-2 me rikthim.

Drita dhe Prishtina patën paraqitje dinjitoze edhe në garat e Evropës, ku na lanë me shpresë se në vitet e ardhshme do të bëjnë edhe më mirë.

Telegrafi gjatë viti 2018 i ka dhënë më shumë hapësirë futbollit dhe sportit vendor në përgjithësi. Kësisoj stafi i Telegrafi Sport ka zgjedhur edhe pesë më të mirët në futbollin e Kosovës.

Visar Bekaj – Portier i vitit

Ndoshta ky ishte viti i tij i fundit që është pjesë e Prishtinë pasi Visar Bekaj shihet me të ardhme të ndritur dhe mund të largohet në drejtim të ndonjë skuadre evropiane.

Bekaj ishte i jashtëzakonshëm këtë vit duke mbrojtur portën e Prishtinës dhe duke i siguruar Kupën e Kosovës. Portieri i talentuar prishtinas në edicionin e ri ka pranuar vetëm katër gola.

Armend Dallku – Mbrojtësi i vitit

Armendi është si vera, sa më e vjetër aq më e mirë. Mbrojtësi vushtrrias ka qenë i pakalueshëm në mbrojtje te Prishtina ku ka udhëhequr skuadrën edhe si kapiten.

Me 35 vite mbi supe, Dallku po tregon se ende është në formë të mirë dhe mund t’i japë edhe shumë fitore Prishtinës falë paraqitjeve të shkëlqyera në mbrojtje.

Me Prishtinën gjatë vitit 2018 fitoi Kupën e Kosovës, ndërsa edhe doli kampion vjeshtor.

Endrit Krasniqi – Mesfushor i vitit

Suksesi i Dritës në vitin 2018 është meritë edhe e mesfushorit Endrit Krasniqi. I ardhur në klubin gjilanas nga Prishtina, Endriti ka qenë fantastik në mesfushë.

Aksione të ndërtuara, gola spektakolar e asistime fantastike e karakterizuan Endritin në më të mirin për pozitën e tij.

Mesfushori i talentuar ka bartur barrën kryesore të gjilanasve në mesfushë dhe është ndër më meritorët për triumfin e Dritës në kampionat dhe në Superkupë.

Kastriot Rexha – Sulmues i vitit

Pa golat e Kastriot Rexhës ndoshta Drita nuk do ta fitonte as kampionatin. Sulmuesi shtatlartë ka qenë fantastik për Dritën edicionin e kaluar duke shënuar 14 gola në 33 takime.

Në ditën e ndarjes së çmimeve lojtari ishte jashtë Kosovës

Rexha ishte ndër golashënuesit kryesor edicionin e kaluar dhe përveç golave ai shpesh herë kthehej edhe në mbrojtje për t’i ndihmuar bashkëlojtarët.

Kastriot Rexha

Këtë edicion, Kastrioti ka kaluar nga Drita te Feronikeli por ka mbetur ai i vjetri, ai sulmuesi që nuk falë në zonë.

Në gjysmë stinor Rexha ka shënuar gjashtë gola dhe ndodhet në garë për golashënuesin më të mirë të stinorit.

Xhevdet Shabani – Futbollisti i vitit në Kosovë

Në Gjilan e duan të gjithë, madje i thonë ‘Messi i Dritës’. Fjala është për Xhevdet Shabanin që ka shkëlqyer me fanellën e Dritës.

Lojtari nuk ishte në Kosovë në këtë fundvit, por brenda javës edhe ky do e merr çmimin nga redaksia e Telegrafit

Rrapa siç e njohin të gjithë ka qenë lojtari kryesor i Dritës falë 10 golave të shënuar e po aq asistimeve në kampionat.

Xhevdet Shabani

Shabani ishte i pandalshëm edhe në garat evropiane, ku arriti të shënonte gola ndaj Santa Colomas, Lincoln Reds dhe Dudelange.

Edhe këtë edicion Shabani ka bartur barrën kryesore të Dritës dhe nëse gjilanasit ëndërrojnë triumfin në Kupë, atëherë këtë e bëjnë se kanë në radhët e veta futbollistin më të mirë në Kosovë. /Telegrafi/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Tjetër ndeshje, tjetër fitore – Z Mobile Prishtina fiton bindshëm ndaj kampionit Bashkimi

Tjetër ndeshje, tjetër fitore – Z Mobile Prishtina fiton bindshëm ndaj kampionit Bashkimi

Tifozët e Atleticos i hodhën Courtoisit lodra në formë minjsh gjatë derbit të Madridit

Tifozët e Atleticos i hodhën Courtoisit lodra në formë minjsh gjatë derbit të Madridit

Si të shpëtosh nga gërhitja me një truk të vetëm

Si të shpëtosh nga gërhitja me një truk të vetëm

Interi i kthehet fitores pas tri humbjeve, vendos goli i Lautaros në triumfin ndaj Parmas

Interi i kthehet fitores pas tri humbjeve, vendos goli i Lautaros në triumfin ndaj Parmas

Parma 0-1 Inter, notat e lojtarëve

Parma 0-1 Inter, notat e lojtarëve

Pasi talli Griezmannin me festimin e golit, Ramos pëlqen një postim tallës në Instagram për Atleticon

Pasi talli Griezmannin me festimin e golit, Ramos pëlqen një postim tallës në Instagram për Atleticon

Ilaçi “Kali i Trojës” po lufton tumoret nga brenda

Ilaçi “Kali i Trojës” po lufton tumoret nga brenda

Sancho shkruan historinë në Bundesliga

Sancho shkruan historinë në Bundesliga

Prishtina 01 arrin në finale të Kupës së Kosovës në futsall vetëm gjashtë muaj pas themelimit, takohet me Liburnin

Prishtina 01 arrin në finale të Kupës së Kosovës në futsall vetëm gjashtë muaj pas themelimit, takohet me Liburnin

Kosovari që kërkon suksesin e tij në NASA

Kosovari që kërkon suksesin e tij në NASA

Momenti kur një tifoz i Atleticos godet fuqishëm nga prapa një tifoz të Realit pas ndeshjes

Momenti kur një tifoz i Atleticos godet fuqishëm nga prapa një tifoz të Realit pas ndeshjes

Simeone: Ne e humbëm lojën, jo VAR-i

Simeone: Ne e humbëm lojën, jo VAR-i

Autoritetet Gjermane shpallin të jashtëligjshëm modelin e biznesit të Facebook

Autoritetet Gjermane shpallin të jashtëligjshëm modelin e biznesit të Facebook

Këto lloje të ndjenjave mund të shkaktojnë sëmundje serioze!

Këto lloje të ndjenjave mund të shkaktojnë sëmundje serioze!

Salah imiton Shaqirin me festimin e golin ndaj Bournemouthit

Salah imiton Shaqirin me festimin e golin ndaj Bournemouthit

I pastrehu ndaloi plaçkitësin e argjendarisë, ia mori arin e vjedhur për t’ia kthyer sërish pronarit (Video)

I pastrehu ndaloi plaçkitësin e argjendarisë, ia mori arin e vjedhur për t’ia kthyer sërish pronarit (Video)