Teknologjia do lërë gjysmën e botës miope deri në 2050. Simptomat dhe shenjat

24.02.2016 10:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Teknologjia do lërë gjysmën e botës miope deri në 2050. Simptomat dhe shenjat

Dritëshkurtësia ose miopia është defekti më i zakonshëm refraktiv i syrit dhe është bërë dominues në vitet e fundit.

Megjithëse shkaku i saktë për këtë rritje të miopisë midis amerikanëve është i panjohur, shumë okulist-ë e ndjejnë që kjo ka të bëjë me lodhjen e syrit nga përdorimi i kompjuterit dhe detyra të tjera që kërkojnë shikim nga afër, të shoqëruara nga predispozicioni gjenetik për miopi.

Miopia do të bëhet shkaku kryesor i humbjes së shikimit deri në vitin 2050, me një rritje shtatëfish të miopisë patologjike, duke e bërë atë edhe arsyen më të rëndësishme që do të shkaktojë verbëri të përhershme.

Deklarata është bërë nga Brien Holden, studiues në institutin “Brien Holden Vision”, në Sidnej të Australisë.

Ai shpjegon se ky problem te njerëzit do të vijë për shkak të ndryshimeve të stilit të jetesës dhe shikimit të ekraneve të kompjuterit gjatë gjithë kohës. Ky është një tetëfishim i rritjes së numrit të syzeve te miopët në vetëm disa dekada.

Studimi analizoi 145 kërkime që kanë pasur 2.1 milionë pjesëmarrës, të cilat datojnë nga viti 1995 e deri më tani. Kjo analizë e të dhënave i lejoi ata të vlerësojnë ndryshimet e së ardhmes. Rezultatet treguan se 1.4 miliardë njerëz (23 për qind e popullatës së botës) vuante nga miopia në vitin 2000, që pritet të rritet në 4.8 miliardë njerëz në vitin 2050.

Simptomat dhe shenjat e miopisë

Në qoftë se jeni dritëshkurtër, zakonisht do të keni vështirësi në leximin e shenjave të rrugëve dhe në shikimin qartë të objekteve të largët, por do të jeni në gjendje që të shihni mirë për detyrat e afërta siç është leximi dhe përdorimi i kompjuterit.

Shenja dhe simptoma të tjera të miopisë, përfshijnë të picërruarit e syve, tensioni në sy dhe dhimbjet e kokës. Ndjenja e lodhjes në kohën që ngisni makinën ose ushtroni sportet mund të jetë gjithashtu një simptomë e një dritëshkurtësie të pakorrigjuar.

Në qoftë se përjetoni këto shenja dhe simptoma në kohën që ju mbani syzet ose lentet e kontaktit, programoni një ekzaminim të tërësishëm të syve tek optometri ose oftalmolog-u juaj për të parë nëse ju nevojitet një mjekim më i fortë.

Sytë dritëshkurtër janë më të gjatë se zakonisht, kështu që kur hyn rrezja e dritës, ato vijnë në fokus para se të arrijnë në destinacionin e tyre, që është retina në paretin e mbrapëm të syrit.

Çfarë e shkakton miopinë?

Miopia shfaqet kur kokërdhoku i syrit është shumë i gjatë, në raport me fuqinë fokusuese të korneas. Kjo shkakton që rrezet e dritës të fokusohen në një pikë përpara retinës dhe jo drejtpërdrejt në sipërfaqen e saj.

Dritëshkurtësia mund të korrektohet me anë të syzeve, lenteve të kontaktit ose ndërhyrjes refraktive kirurgjik-ale. Varësisht nga shkalla e miopisë suaj, ju mund të keni nevojë të mbani syze ose lente kontakti gjatë gjithë kohës ose vetëm kur ju nevojitet një shikim shumë i qartë në distancë, si p.sh. kur drejtoni makinën, shihni në dërrasën e zezë ose shihni një film.

Në qoftë se jeni dritëshkurtër, numri i parë (“sfera”) në rekomandimin për syzet tuaja ose për lentet e kontaktit do të paraprihet nga një shenjë minus (-). Sa më i madh që të jetë numri, aq më shumë dritëshkurtër jeni ju.

Kirurgji-a refraktive mund të reduktojë apo madje edhe të eliminojë nevojën që ju keni për syze apo lente kontakti. Procedurat më të zakonshme realizohen me anë të një lazeri ultravjollcë.

Në PRK lazeri largon një shtresë të indit të korneas gjë që e sheshon kornean dhe i lejon rrezet e dritës që të fokusohen më me saktësi mbi retinë.

Në LASIK, procedura më e zakonshme refraktive, krijohet një llapë e hollë mbi sipërfaqen e korneas, lazeri largon pak inde të korneas dhe pastaj llapa kthehet në pozicionin e saj fillestar.

Pastaj është orthokeratologjia, një procedurë jo kirurgjikale në të cilën juve mbani lente kontakti të ngurta e të përshkueshme nga gazi gjatë natës, të cilat e riformojnë kornean tuaj në kohën që ju flini. Kur ju i hiqni lentet në mëngjes, kornea juaj përkohësisht ruan formën e re, kështu që ju mund të shihni qartë gjatë ditës pa syze apo lente kontakti.

Orthokeratologjia dhe procedura e lidhur me lente kontakti GP e quajtur terapi refraktive e korneas janë provuar që janë të efektshme për korrigjimin e përkohshëm të sasive të pakta dhe mesatare të miopisë. Të dy procedurat janë alternativa të mira kundrejt kirurgjisë për individët që janë tepër të rinj në moshë për LASIK ose nuk janë kandidatë të mirë për kirurgjinë refraktive për arsye të tjera.

Lentet e transplantueshme (transplantim) janë një alternativë tjetër kirurgjikale për korrektimin e dritëshkurtësisë, veçanërisht për individët me sasi të madhe të miopisë ose korne më të holla se normale që mund të shtojnë riskun e komplikimeve nga LASIK ose procedurat e tjera të korrektimit të shikimit me anë të lazerit.

Këto lente funksionojnë si lentet e kontaktit përveçse janë të vendosura me anë të ndërhyrjes kirurgjikale brenda syrit dhe zakonisht janë të përhershme, gjë që do të thotë se nuk kanë nevojë për mirëmbajtje. Në dallim nga ato që përdoren në kirurgjinë për katarakt-in, ato nuk i zëvendësojnë lentet natyrale të syrit, të cilat mbeten atje ku janë.

Kontrolli i miopisë

Meqë gjithnjë e më shumë njerëz që bëhen miopë këto ditë, ka një interes të madh për gjetjen e rrugëve për të kontrolluar përparimin e miopisë në fëmijëri.

Janë provuar një numër teknikash, duke përfshirë përshtatjen e fëmijëve me lentet bifokale, ato progresive dhe lentet e kontaktit të përshkueshme nga gazi dhe rezultatet kanë qenë të ndryshme.

Kohët e fundit studiuesit në Zelandën e Re kanë raportuar rezultate inkurajuese nga lente kontakti të buta me “fokus të dyfishtë” të projektuara posaçërisht për kontrollin e miopisë tek fëmijët dritëshkurtër. Lentet eksperiment-ale kanë në masë të konsiderueshme më pak fuqi në periferinë e lentes, krahasuar me qendrën dhe mendohet se ky “mos fokusim periferik” mund të reduktojë prirjen për zgjatje më të madhe të syrit, që çon në miopinë progresive.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkencëtarët e kanë konstatuar: Pagjumësia nuk është sëmundje ‘imagjinare’, por problem gjenetik

Shkencëtarët e kanë konstatuar: Pagjumësia nuk është sëmundje ‘imagjinare’, por problem gjenetik

'Oj kurvë….'Fansi ofendon Emina Cunmulajn, modelja e degjeneron publikisht

'Oj kurvë….'Fansi ofendon Emina Cunmulajn, modelja e degjeneron publikisht

“Kim Kardashian ka një konkurrente”: Gruaja që peshon mbi 90 kilogramë thotë se kur ecën rrugës, bllokohet edhe trafiku! (Foto)

“Kim Kardashian ka një konkurrente”: Gruaja që peshon mbi 90 kilogramë thotë se kur ecën rrugës, bllokohet edhe trafiku! (Foto)

Ndërtesa më e lartë në botë po merr formë: Pamje që zbulojnë ndërtimin e “Jeddah Tower” në Arabinë Saudite (Foto/Video)

Ndërtesa më e lartë në botë po merr formë: Pamje që zbulojnë ndërtimin e “Jeddah Tower” në Arabinë Saudite (Foto/Video)

Elevator Lab: RBI paraqet projektet pilot të suksesshme dhe shpall raundin e dytë në 2018

Elevator Lab: RBI paraqet projektet pilot të suksesshme dhe shpall raundin e dytë në 2018

Godet Lori Hoxha, shfaqet përvëluese me bikini

Godet Lori Hoxha, shfaqet përvëluese me bikini

“Neymari është i sëmurë”

“Neymari është i sëmurë”

Do merrni lajme që ju alarmojnë…Situata që kanë nevojë për burrëri

Do merrni lajme që ju alarmojnë…Situata që kanë nevojë për burrëri

Demenca: Parandalimi i Alzheimerit përmes tri ndryshimeve në stil të jetesës

Demenca: Parandalimi i Alzheimerit përmes tri ndryshimeve në stil të jetesës

Ekzekutivi i Snapchat ka fituar 637.8 milion dollarë në 2017-ën

Ekzekutivi i Snapchat ka fituar 637.8 milion dollarë në 2017-ën

Dua Lipa me të dashur të ri?

Dua Lipa me të dashur të ri?

Pamje të kapura në disa vende të ndryshme të botës: Imazhe mahnitëse të ylberit, të cilat me siguri do t’ju pëlqejnë (Foto)

Pamje të kapura në disa vende të ndryshme të botës: Imazhe mahnitëse të ylberit, të cilat me siguri do t’ju pëlqejnë (Foto)

Hidhet shorti i Evropa Ligës: Këto janë çiftet e 1/8 së finales

Hidhet shorti i Evropa Ligës: Këto janë çiftet e 1/8 së finales

Wenger: Lojtarët e mi të vetëkënaqur, pa ide për futboll

Wenger: Lojtarët e mi të vetëkënaqur, pa ide për futboll

Mediat serbe për Rita Orën: Vajza nga Kosova për të cilën po flet e gjithë bota

Mediat serbe për Rita Orën: Vajza nga Kosova për të cilën po flet e gjithë bota

A duhet t’ia huazoni kufjet e telefonit shokut apo shoqes?!

A duhet t’ia huazoni kufjet e telefonit shokut apo shoqes?!