Të tkurret një pjesë të trurit nëse përdorni rregullisht marihuanë

07.01.2020 01:19
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Të tkurret një pjesë të trurit nëse përdorni rregullisht marihuanë

Përdoruesit e rregullt të marihuanës kanë tru të tkurrur, sipas një hulumtimi të publikuar rishtas nga Center for BrainHealth në Universitetin e Teksasit në Dallas

Shkencëtarët zbuluan se pjesëmarrësit e studimit të cilët përdorën marihuanë të paktën tri herë në ditë kishin kortekse më të vogla orbitofrontale (OFC), pjesa e trurit e njohur si “qendra për shpërblim”, dhe jetike për proceset kognitive të vendimmarrjes.

Ky është një lajm alarmues për përdoruesit e marihuanës, të cilët deri kohët e fundit ngushëlloheshin nga fakti se shumica e hulumtimeve në efektet shëndetësore të marihuanës ishin gjithandej – dhe shpesh kontradiktore në konkluzionet e tyre.

Por ndërkohë që marihuana bëhet gjithnjë e më e popullarizuar, tani e legalizuar në Oregon, Alaska dhe Washington, hulumtimi i fundit e sugjeron se përdorimi i rregullt i marihuanës ka efekte të rëndësishme në formën, madhësinë dhe performancën e trurit.

Këto rezultate të fundit – të detajuara këtë javë në “Proceedings of the National Academy of Sciences” – janë më të besueshme. Derisa skanimet MRI treguan se përdoruesit e rregullt të marihuanës kishin kortekse më të vogla orbitofrontale, ato gjithashtu shfaqën një nivel më të lartë të “lidhshmërisë”, sikur truri ta kishte gjetur një mënyrë për të kompensuar për madhësinë e zvogëluar të OFC-së.

Studimi gjeti se përfitimet e rritjes së lidhjeve fillojnë të bien pas gjashtë deri në tetë vjet të përdorimit kronik të marihuanës.

Hulumtuesit thonë se konstatimet janë shqetësuese por jobindëse – që duhet të hulumtohet më tej. Por gjetjet ofrojnë besim në një studim të Harvardit të publikuar në fillim të këtij viti, i cili konstatoi se edhe përdorimi më pak i rregullt i marihuanës (disa herë në javë) mund të ketë efekte të ndjeshme në lobin ballor të trurit.

“Kjo është një pjesë e trurit të cilën absolutisht kurrë nuk duhet prekur”, tha për Time Hans Breiter, bashkautor i këtij studimi.”

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kualifikohet Chelsea, Tottenhami ndeshje shtesë me Southamptonin

Kualifikohet Chelsea, Tottenhami ndeshje shtesë me Southamptonin

“Ne kemi të njëjtën histori dhe ti mund t’ja dalësh siç ja dola unë!”/ Mesazhi i Dafina Zeqirit për vajzën 11-vjeçare që kujdesej për familjen e saj

“Ne kemi të njëjtën histori dhe ti mund t’ja dalësh siç ja dola unë!”/ Mesazhi i Dafina Zeqirit për vajzën 11-vjeçare që kujdesej për familjen e saj

Gol nga mesfusha/ E pabesueshme çfarë ka bërë shoku i Gjimshitit

Gol nga mesfusha/ E pabesueshme çfarë ka bërë shoku i Gjimshitit

Ledri Vula së shpejti me dicka të re

Ledri Vula së shpejti me dicka të re

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Spinnazzola vishet zikaltër, priten edhe tre të tjere

Bebe Rexha mahnit në mbrëmjen e Spotify

Bebe Rexha mahnit në mbrëmjen e Spotify

Djali 10-vjeçar la shtatzënë 13-vjeçaren, analizat: Ai nuk mund të bëhet baba, vajza: Vetëm atë kam pasur

Djali 10-vjeçar la shtatzënë 13-vjeçaren, analizat: Ai nuk mund të bëhet baba, vajza: Vetëm atë kam pasur

Si e zgjedhin meshkujt gruan me të cilën duan të martohen

Si e zgjedhin meshkujt gruan me të cilën duan të martohen

Fero bëhet romantik, i bën dedikimin më të bukur Arbenitës

Fero bëhet romantik, i bën dedikimin më të bukur Arbenitës

Dua Lipa po vjen me këngë të re

Dua Lipa po vjen me këngë të re

Fajtor interneti/ Rreth 40 % e njerëzve midis 18 dhe 24 vjeç nuk kanë bërë kurrë seks

Fajtor interneti/ Rreth 40 % e njerëzve midis 18 dhe 24 vjeç nuk kanë bërë kurrë seks

Ylli i “Big Brother” zbulon burimin e jetës luksoze (FOTO)

Ylli i “Big Brother” zbulon burimin e jetës luksoze (FOTO)

Pamela u martua për të pestën herë, ish-burri i saj habit me reagimin kur e kuptoi lajmin

Pamela u martua për të pestën herë, ish-burri i saj habit me reagimin kur e kuptoi lajmin

Kupa e Ligës/PSG eliminon lehtësisht Reims, në finale e pret Lyoni

Kupa e Ligës/PSG eliminon lehtësisht Reims, në finale e pret Lyoni

Burnley “turpëron” “Djajtë e Kuq”, zgjohen Leicesteri dhe Tottenhami

Burnley “turpëron” “Djajtë e Kuq”, zgjohen Leicesteri dhe Tottenhami

Video/ Tenisti “neverit” me veprimin e tij, i kërkon shpërndarëses së topave t’i qërojë bananen

Video/ Tenisti “neverit” me veprimin e tij, i kërkon shpërndarëses së topave t’i qërojë bananen