Të rregullosh shtratin në mëngjes, është e dëmshme për shëndetin

27.02.2016 12:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Të rregullosh shtratin në mëngjes, është e dëmshme për shëndetin

Në vend që të rregulloni shtratin çdo mëngjes pasi zgjoheni, ajo që duhet të bëni është vetëm të çoheni nga krevati e të vazhdoni ditën tuaj … Po krevati ? Krevati duhet lënë pa rregulluar, pa u shtruar me mbulesa apo me batanije.

Shtresat me të cilat jeni mbuluar natën duhen lënë në fund të krevatit. Lajmi i parë mbi këtë çështje bëri bujë të madhe në vitin 2006, kur një studim pohoi që pluhurat e mikroorganizmave, dhe bakteret lulëzojnë në një krevat i cili është i rregulluar me kujdes dhe i mbuluar, shkruan living.

Tema erdhi sërisht në vëmendje të publikut nga hulumtuesit e Universitetit Kingston në Londër. Të gjitha këto mikroorganzima kanë nevojë për një mjedis të ngrohtë, me lagështi për të mbijetuar, dhe nëse sapo çohemi nga shtrati, veprimi i parë që bëjmë është ta mbulojmë atë, kemi bërë një gabim të madh.

Në të kundërt, duke lejuar shtratin të ajroset ne kemi krijuar një ambient me kushte aspak mikpritëse për këto mikroorganizma që janë përgjegjëse për alergjitë, problemet me frymëmarrjen dhe gjumin e parehatshëm.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetar / praktikant
artikull i sponzorizuar


Zbulohet sekreti i një lidhjeje më të fortë

Zbulohet sekreti i një lidhjeje më të fortë

Piruni nuk është jashtë…

Piruni nuk është jashtë…

“Larg vajzës, vetëm 6 minuta” (Foto)

“Larg vajzës, vetëm 6 minuta” (Foto)

Ferrari “pushton” Montekarlon

Ferrari “pushton” Montekarlon

Shokon Mulla Behari: Ja kush i financon hoxhallarët në Kosovë (Video)

Shokon Mulla Behari: Ja kush i financon hoxhallarët në Kosovë (Video)

Lamtumira e një kapiteni, Roma nderon Francesco Tottin

Lamtumira e një kapiteni, Roma nderon Francesco Tottin

Aderime masive në Aleancën e Ferizajit, mbi 100 anëtarë të rinjë

Aderime masive në Aleancën e Ferizajit, mbi 100 anëtarë të rinjë

Vetitë shëruese të portokallit

Vetitë shëruese të portokallit

MOS VOTO 2017 me Shukin (Video)

MOS VOTO 2017 me Shukin (Video)

Ky është “babai” i serialit “O sa mirë” (Foto)

Ky është “babai” i serialit “O sa mirë” (Foto)

“Nuk ha bukë që të blej rroba”, habit këngëtarja e njohur shqiptare

“Nuk ha bukë që të blej rroba”, habit këngëtarja e njohur shqiptare

Barcelona fiton Kupën e Mbretit

Barcelona fiton Kupën e Mbretit

Pamje të rënda/ Humbi ndeshjen në Boks, por duhet të duronte edhe nënën (Video)

Pamje të rënda/ Humbi ndeshjen në Boks, por duhet të duronte edhe nënën (Video)

Fëmijët e çifteve të ndara në rrezik nga problemet shëndetësore

Fëmijët e çifteve të ndara në rrezik nga problemet shëndetësore

Dortmund triumfon në Kupën e Gjermanisë

Dortmund triumfon në Kupën e Gjermanisë

Linda Morina uron Ramzanin(Video)

Linda Morina uron Ramzanin(Video)