Të rinjt e “Down Syndrom Kosova” kryejnë praktikën në ASK

30.04.2018 09:36
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Të rinjt e “Down Syndrom Kosova” kryejnë praktikën në ASK

Qendra “ Dovn Syndrom Kosova” dhe “American School of Kosova” janë dakorduar që të rinjtë e kësaj qendre ta kryejnë punën praktike dhe të marrin pjesë në veprimtarinë dhe aktivitetet që i organizon kjo shkollë. Zyrtarët e shkollës amerikane thonë se ky bashkëpunim, i filluar kohë me parë, do të vazhdojë edhe me projekte të tjera.

Të rinjve nga Qendra “Dovn Syndrom Kosova” u është dhënë mundësia ta kryejnë punën praktike në shkollën fillore “American School of Kosova”. Njëri ndër ta është Agron Bilalli, i cili është i lumtur që i është dhënë kjo mundësi dhe beson se do të përfitojë shumë nga kjo punë një mujore.

“ Jam Agron Bilalli, gjatë kësaj periudhe kam mësuar exelin dhe Wordin. Oferta që më ka ardhur nga shkolla amerikane e pranova me dëshirë, besoj që do të mësoj shumë, dhe jam shumë i lumtur.”

Ndërkaq, mësuesja e ciklit të ulët në “American School of Kosova”, Ujkane Hana Beshiri, theksoi se kjo qendër është ndihmuar edhe më herët, ndërsa projekti i fundit ka për qëllim që të përfshihen sa më shumë fëmijë të kësaj qendre për të kryer punë praktike.

“ Është projekti i fundit që e kemi filluar. Janë dhënë mundësitë për të bërë pune praktike në shkollën tonë, në këtë rast do ta kemi Agronin që do të jetë në shkollën tone dhe do të kryejë punë praktike për një muaj. Kështu që, ne si shkollë kemi shfaqur interesim që sa më shumë t’i përfshijmë fëmijët në shkollë për të kryer aktivitete të ndryshme.”

Beshiri po ashtu, tha se projekte të tilla do të vazhdojnë të organizohen edhe me tutje, në mënyrë që sa më shumë fëmijë me dovn sindrom të kenë mundësi të përfitojnë njohuri në të gjitha fushat./RTK/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës