"Të punosh me Rusinë është sikur të punosh me mafinë"

10.07.2018 12:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
"Të punosh me Rusinë është sikur të punosh me mafinë"

Një senator amerikan, i cili udhëtoi në Rusi së bashku me një delegacion të republikanëve të Kongresit javën e kaluar, tha se presidentit rus, Vladimir Putin, nuk mund t’i besohet. ”Të punosh me Rusinë është sikur të punosh me mafinë”, tha John Kennedy, republikan nga Luiziana.

Ai tha se Qeverisë ruse i është kërkuar që “të ndalojë ndërhyrjen në zgjedhjet amerikane”.

“I paralajmëruam rusët që nëse ndërhyjnë në zgjedhjet e nëntorit në SHBA, ligjvënësit do t’i godasin me sanksione edhe më të mëdha se ato aktualisht”, tha Kennedy.

Ai tha se ka kërkuar nga rusët që “të dalin edhe nga lindja e Ukrainës dhe t’i mundësojnë asaj të vetëvendosë”, si dhe “të dalin nga Gadishulli i Krimesë dhe t’i mundësojnë atij të vetëvendosë”.

Kennedy shtoi se ka kërkuar nga Moska “të ndalojë edhe ndërhyrjen në Siri dhe të ndihmojë në zgjidhjen e rrëmujës atje”.

Kennedy dhe gjashtë senatorë të tjerë republikanë dhe një anëtar i Dhomës së Përfaqësuesve qëndruan në Rusi nga 30 qershori deri më 4 korrik. Udhëtimi është parë si uverturë për samtin midis Putinit dhe presidentit amerikan, Donald Trump, i cili pritet të zhvillohet në Helsinki më 16 korrik.

Ka pasur raporte konfliktuoze rreth këtij udhëtimi, i cili është kritikuar nga demokratët, pasi ka përfshirë vetëm republikanë, të cilët, sipas tyre, nuk e kanë sfiduar Rusinë për ndërhyrjen në zgjedhjet në SHBA dhe për veprimet e saj në Ukrainë, Siri dhe gjetkë.

Senatori Richard Shelby, i cili e udhëhoqi delegacionin amerikan, tha se i ka thënë kryetarit të Dumës ruse, Vyacheslav Volodin, se duhet të përpiqen për një marrëdhënie më të mirë midis SHBA-së dhe Rusisë.

“Unë nuk jam këtu sot për të akuzuar Rusinë për këtë apo atë”, ka thënë Shelby.

“Ne kemi një marrëdhënie të tensionuar, por mund të kemi një marrëdhënie më të mirë mes SHBA-së dhe Rusisë, sepse ekzistojnë disa interesa të përbashkët në gjithë botën”, i ka thënë Shelby ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov.

Megjithatë, Kennedy e përshkroi Lavrovin si “dhunues”.

John Kennedy

John Kennedy

“Nuk ekziston filozofia politike në Rusi. Është sikur të thuash filozofia politike e mafias”, tha Kennedy.

“Filozofia e tyre është paraja dhe pushteti. Kjo është filozofia e Putinit. Ai sundon me dorë të hekurt, ai është diktator”, tha Kennedy.

Ai shtoi se në Rusi nuk ka shtyp të lirë dhe se ekziston një ndarje e madhe midis qytetarëve të pasur dhe atyre të rëndomtë. “Populli rus meriton më mirë”, tha Kennedy.

Ai tha se nuk ka ndonjë problem me takimin e ardhshëm Trump-Putin, porse nuk mund të presë ndonjë përparim të madh nga ai.

“Nuk mund t’i besoni Putinit. Më e mira që mund të bëjmë është të përpiqemi ta frenojmë atë”, tha Kennedy.

Përgatiti: Valona Tela

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


LDK: Vetëm zgjedhjet e nxjerrin vendin nga kriza institucionale

LDK: Vetëm zgjedhjet e nxjerrin vendin nga kriza institucionale

“Paketa antishpifje do fundosë Ramën dhe ‘kamikazët’ e tij!”

“Paketa antishpifje do fundosë Ramën dhe ‘kamikazët’ e tij!”

Tahiri: Nuk do të lejojmë që grupet kriminale të cenojnë rrugën tonë drejt BE-së

Tahiri: Nuk do të lejojmë që grupet kriminale të cenojnë rrugën tonë drejt BE-së

NATO: Për shndërrimin e FSK-së në Ushtri vendosin autoritetet e Kosovës

NATO: Për shndërrimin e FSK-së në Ushtri vendosin autoritetet e Kosovës

Scott kundër ndryshimit të kufijve: Nuk pranojmë krijimin e shteteve etnike

Scott kundër ndryshimit të kufijve: Nuk pranojmë krijimin e shteteve etnike

Hoxhaj nuk shkon në Beograd, shkak lobimi për INTERPOL dhe viza

Hoxhaj nuk shkon në Beograd, shkak lobimi për INTERPOL dhe viza

Sylejman Selimi uron për ushtrinë nga Burgu i Dubravës

Sylejman Selimi uron për ushtrinë nga Burgu i Dubravës

Në Kosovë shënohen tri raste të reja me HIV/AIDS

Në Kosovë shënohen tri raste të reja me HIV/AIDS

Një muaj paraburgim për të dyshuarit për vjedhje në banka e në markete

Një muaj paraburgim për të dyshuarit për vjedhje në banka e në markete

Thaçi: Diaspora e Kosovës, me vite të tëra ka qenë shtyllë kryesore e ekonomisë sonë

Thaçi: Diaspora e Kosovës, me vite të tëra ka qenë shtyllë kryesore e ekonomisë sonë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

KOMF organizon Konferencën Nacionale për gjithëpërfshirjen e fëmijëve me aftësi të kufizuara në sistemin e rregullt arsimor

KOMF organizon Konferencën Nacionale për gjithëpërfshirjen e fëmijëve me aftësi të kufizuara në sistemin e rregullt arsimor

OSBE e shqetësuar për portalet shqiptare

OSBE e shqetësuar për portalet shqiptare

Policia e Kosovës fillon fushatën njëmujore kundër trafikimit me njerëz

Policia e Kosovës fillon fushatën njëmujore kundër trafikimit me njerëz

Hoti: Për të mirën e serbëve që jetojnë në Kosovë, Serbia duhet ta njoh shtetin tonë

Hoti: Për të mirën e serbëve që jetojnë në Kosovë, Serbia duhet ta njoh shtetin tonë

Prokuroria në Prizren ngrit 4 aktakuza për prodhim dhe vënie në qarkullim të artikujve të dëmshëm ushqimor

Prokuroria në Prizren ngrit 4 aktakuza për prodhim dhe vënie në qarkullim të artikujve të dëmshëm ushqimor