Të prekurit me HIV AIDS tashmë do t’i dalloni nga tatuazhi (Foto)

30.04.2016 13:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Të prekurit me HIV AIDS tashmë do t’i dalloni nga tatuazhi (Foto)

Sipas një ligji të kaluar së fundmi në Afrikën e Jugut, të gjithë personat e prekur nga HIV do të jenë të detyruar të bëjnë një tatuazh me nënshkrimin HIV pozitiv (i prekur nga HIV), shumë pranë organeve gjenitale.

Sipas vendimit për këtë ligj, ky tatuazh do të bëjë të dallueshëm identitetin e tyre. Presidenti Zuma firmosi këtë akt duke shkruar kështu historinë për sa u përket masave parandaluese të HIV-it.

“Kjo bëhet për të gjithë ata persona që nuk mund t’i thonë dot jo seksit. Nëse ju nuk lexoni nëpër rreshtat e broshurave të sensibilizimit, atëherë lexoni nëpërmjet këmbëve! Nëse doni edhe ju të keni HIV, kjo është në dorën tuaj. Inkurajojmë të gjithë të prekurit aktual nga HIV t’u drejtohen sa më parë spitaleve që kanë pranë zonave të banimit dhe të bëjnë tatuazhin e tyre”, – kanë lajmëruar përfaqësues të presidentit.

Por Presidenti Zuma nuk është ndalur vetëm me vendosjen e këtij ligji, por ka lajmëruar gjithashtu se për 10 milionë njerëzit e parë që do të shkojnë të vendosin tatuazhet e tyre ka një shpërblim prej rreth 650 eurosh për shpenzimet e funeralit të tyre.

Por çfarë është e gjithë kjo? Opinioni publik është ndarë në dyshime, nëse ky hap do të jetë ndihmues për vendin apo do të kthehet në një akt diskriminues duke bërë hapa prapa për sa u përket të drejtave të njeriut. Mbetet për t’u parë në vijim…

 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miley Cyrus për herë të parë në Kosovë, Serbët nisin komentet plot urrejtje

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)

Miss Serbia çmend të gjithë: Këndon xhamadanin dhe puth hartën e Kosovës në emision (Video)