Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

18.04.2021 12:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq deklaroi sot se është e nevojshme të hapet edhe një herë një debat publik mbi ndryshimin e kushtetutës së Serbisë, duke theksuar se kjo duhet të ndodhë ekskluzivisht lidhur me një ndryshim në lidhje me pavarësinë e gjyqësorit.

“Historitë që preambula mbi Kosovën do të ndryshojë janë histori boshe”, theksoi Daçiq në TV Pink, transmeton Gazeta Express.

Ai deklaroi se komisioni parlamentar nuk e ka miratuar propozimin për ta ndryshuar kushtetutën, por mori vendimin që, para se të miratohet, të mbahet një raund tjetër i konsultimeve, duke pasur parasysh pikëpamjet e ndryshme dhe nevojën për ta formuar një konsensus shoqëror.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


519 pacientë u trajtuan në Klinikën Emergjente si pasojë e aksidenteve në komunikacion gjatë gushtit

519 pacientë u trajtuan në Klinikën Emergjente si pasojë e aksidenteve në komunikacion gjatë gushtit

KFOR: Situata në veri është stabile

KFOR: Situata në veri është stabile

Sulmi fizik ndaj infermierit në Spitalin e Mitrovicës, reagon ShSKUK

Sulmi fizik ndaj infermierit në Spitalin e Mitrovicës, reagon ShSKUK

Azemi: Fotografia e Bahtirit me pjesëtarë të Policisë, e qartëson qëllimin e aksionit të sotëm

Azemi: Fotografia e Bahtirit me pjesëtarë të Policisë, e qartëson qëllimin e aksionit të sotëm

Me 77 vota miratohet në parim projektligji për të drejtat pronësore të shtetasve të huaj në Republikën e Kosovës

Me 77 vota miratohet në parim projektligji për të drejtat pronësore të shtetasve të huaj në Republikën e Kosovës

Ministria e Punëve të Brendshme apel qytetarëve që t’i evitojnë pikat kufitare në Bërnjak dhe Jarinjë

Ministria e Punëve të Brendshme apel qytetarëve që t’i evitojnë pikat kufitare në Bërnjak dhe Jarinjë

Pyetja e Bekë Berishës për Kurtin që bëri deputetët të qeshnin në sallën e Kuvendit

Pyetja e Bekë Berishës për Kurtin që bëri deputetët të qeshnin në sallën e Kuvendit

Kërcënoi me vrasje ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Gjykata merr vendim për të akuzuarin

Kërcënoi me vrasje ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Gjykata merr vendim për të akuzuarin

Pas takimit me Vuçiq, Lajçak do të flasë edhe me lidershipin kosovar për situatën në veri

Pas takimit me Vuçiq, Lajçak do të flasë edhe me lidershipin kosovar për situatën në veri

Kurti priti në takim deputeten shqiptare në Kuvendin e Kroacisë Ermina Lekaj-Përlaskaj

Kurti priti në takim deputeten shqiptare në Kuvendin e Kroacisë Ermina Lekaj-Përlaskaj

BE: Kosova dhe Serbia të ndalin menjëherë tensionet

BE: Kosova dhe Serbia të ndalin menjëherë tensionet

Kurti për aksionin në veri: Me këtë është pajtuar edhe Serbia, s’veprojmë për destabilizimin e vendit

Kurti për aksionin në veri: Me këtë është pajtuar edhe Serbia, s’veprojmë për destabilizimin e vendit

Mediat e pushtetit në Serbi: Vuçiq thërret këshillin e sigurisë pas vendimit të Kosovës për targat

Mediat e pushtetit në Serbi: Vuçiq thërret këshillin e sigurisë pas vendimit të Kosovës për targat

Protestën nuk ua ndalojmë, pjesëtari i Policisë së Kosovës iu flet shqip protestuesve serb në veri (Video)

Protestën nuk ua ndalojmë, pjesëtari i Policisë së Kosovës iu flet shqip protestuesve serb në veri (Video)

Recipricteti për targat fillon të zbatohet edhe në Merdare

Recipricteti për targat fillon të zbatohet edhe në Merdare

Ky është vendimi i Qeverisë që ndalon hyrjen me targa të Serbisë

Ky është vendimi i Qeverisë që ndalon hyrjen me targa të Serbisë