Të mbetur në kampet e Sirisë, Trump: Fola me Evropën, por nuk pranuan t’i merrnin mbrapsht

13.11.2019 23:08
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Të mbetur në kampet e Sirisë, Trump: Fola me Evropën, por nuk pranuan t’i merrnin mbrapsht

Për xhihadistët dhe familjarët e tyre që shkuan nga Evropa në Siri për t’ju bashkuar ISIS-t dhe që tashmë mbahen në kampet e administruara nga kurdët, presidenti amerikan, Donald Trump, thotë se ka biseduar me evropianët.

Në konferencën e përbashkët me homologun turk, Rexhep Taip Erdogan, Trump theksoi se i ka kërkuar shteteve evropiane që të marrin mbrapsht njerëzit e tyre që ndodhen në kampet siriane, por ato nuk kanë pranuar.

“Kam folur me Evropën për këtë. Mendoj se duhet të na kishin ndihmuar me ISIS-in sepse shumë prej tyre (xhihadistëve) u larguan nga Franca, Gjermania, Britania e Madhe dhe shtete të ndryshme. Këto shtete duhet të na kishin ndihmuar sepse nëse ata do të lirohen, çka ne do e bëjmë, por nëse ata lirohen, do të duan të kthehen pas në Francë, Gjermani, Britaninë e Madhe dhe në të gjitha ato shtete që nuk po na ndihmojnë. Unë u dhashë mundësinë: Doni t’i merreni mbrapsht? Dhe në mënyrë inteligjente ata thanë “jo, faleminderit”. Por kjo nuk është e drejtë”, u shpreh Trump.

Ndërkohë, në kampet e Sirisë, siç është edhe ai Al Hol, ndodhen edhe shumë shqiptarë, kryesisht gra dhe fëmijë. Edhe pse disa shtete në Evropë, siç është rasti i Kosovës, i kanë riatdhesuar me ndihmën e SHBA-së, Shqipëria nuk ka arritur ende të realizojë një operacion të tillë.

/Top Channel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hoti i kërkon BE-së liberalizim vizash e përfundim të dialogut me Serbinë me njohje reciproke

Hoti i kërkon BE-së liberalizim vizash e përfundim të dialogut me Serbinë me njohje reciproke

Një muaj paraburgim për personin që goditi për vdekje me veturë këmbësorin në Kamenicë

Një muaj paraburgim për personin që goditi për vdekje me veturë këmbësorin në Kamenicë

Vuçiq: S’ka marrëveshje të shpejtë me Kosovën, por s’duhet të vriten fëmijë serbë e shqiptarë në të ardhmen

Vuçiq: S’ka marrëveshje të shpejtë me Kosovën, por s’duhet të vriten fëmijë serbë e shqiptarë në të ardhmen

Ismajli: Po bie lakorja e infeksionit, kemi 70 raste aktive me COVID-19

Ismajli: Po bie lakorja e infeksionit, kemi 70 raste aktive me COVID-19

Qendra turistike e fabrika të prodhimit – këto janë projektet në Kosovë që priten të financohen nga Uashingtoni

Qendra turistike e fabrika të prodhimit – këto janë projektet në Kosovë që priten të financohen nga Uashingtoni

​PDK në Prizren: VV-ja po dëshmon se nuk ka kapacitete menaxhuese

​PDK në Prizren: VV-ja po dëshmon se nuk ka kapacitete menaxhuese

Kaq miliona euro pritet të tërhiqen nga Trusti pas ndryshimit të ligjit

Kaq miliona euro pritet të tërhiqen nga Trusti pas ndryshimit të ligjit

Sa kosovarë jetojnë në Zvicër?

Sa kosovarë jetojnë në Zvicër?

“Vuçiq e shiti Kosovën për disa kredi amerikane”

“Vuçiq e shiti Kosovën për disa kredi amerikane”

Katër faktorët që po pengojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

Katër faktorët që po pengojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

Hoti kërkon më shumë profesionalizëm në menaxhimin e kompanive publike të ujërave

Hoti kërkon më shumë profesionalizëm në menaxhimin e kompanive publike të ujërave

Dosjet, Haradinaj: Veteranët po bëjnë gabim të madh, kanë ra në grackë

Dosjet, Haradinaj: Veteranët po bëjnë gabim të madh, kanë ra në grackë

Haradinaj: Jam i befasuar me aftësitë e Grenell

Haradinaj: Jam i befasuar me aftësitë e Grenell

Ky është personi që u vra sot nga Policia, pasi i gjuajti me armë zjarri

Ky është personi që u vra sot nga Policia, pasi i gjuajti me armë zjarri

Vritet një person në Prizren

Vritet një person në Prizren

Haradinaj: Vetëvendosja e rrëzoi veten, jo Grenelli

Haradinaj: Vetëvendosja e rrëzoi veten, jo Grenelli