Të infektuarit me koronavirus në Gjermani numri mund të jetë “10 herë më i lartë”

04.05.2020 17:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Të infektuarit me koronavirus në Gjermani numri mund të jetë “10 herë më i lartë”

Numri i të infektuarve me koronavirus në Gjermani mund të jetë “dhjetë herë më i lartë” se numri i rasteve të konfirmuara.

Hulumtues nga Universiteti i Bonit thanë se 1.8 milion njerëz në Gjermani mund ta kenë kontraktuar koronavirusin.

Aktualisht, Gjermania ka rreth 160,000 raste të konfirmuara.

Studimi, i cili u tha se duhet të vlerësohet akoma më shumë, u përqendrua në mostrat e 919 njerëzve që jetojnë në një qytet në komunën Hajnsberg – një nga zonat më të goditura të vendit.

Studmi po ashtu gjeti se më shumë se një në pesë persona të infektuar nuk kanë treguar simptoma të sëmundjes që e shkakton koronavirusi, COVID-19.

Gjermania ka të regjistruara mbi 6,800 viktima nga koronavirusi.

Ky është një numër relativisht i vogël i viktimave, krahasuar me vendet tjera evropiane: Italinë, Spanjën, Francën dhe Mbretërinë e Bashkuar – secila me mbi 20,000 të vdekur.

Suksesi relativ i Gjermanisë në trajtimin e koronavirusit u është atribuar kryesisht testimeve masive.

Gjermania ka filluar të lehtësojë masat e izolimit, duke hapur dyqanet, kopshtet zoologjike, muzetë dhe parukeritë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Të infektuarit me koronavirus në Gjermani numri mund të jetë “10 herë më i lartë”

Të infektuarit me koronavirus në Gjermani numri mund të jetë “10 herë më i lartë”

Molliqaj: Të dorëhiqet Vitia e Kurti pas vdekjes së 26 vjeçarit nga Gjilani!

Molliqaj: Të dorëhiqet Vitia e Kurti pas vdekjes së 26 vjeçarit nga Gjilani!

Reka: Kërkoj mbështetjen e Austrisë për liberalizimin e vizave

Reka: Kërkoj mbështetjen e Austrisë për liberalizimin e vizave

Irani: I kemi rihapur xhamitë në zonat me rrezik të ulët nga koronavirusi

Irani: I kemi rihapur xhamitë në zonat me rrezik të ulët nga koronavirusi

Bujar Osmani,  Zëvendëskryeministri: Maqedonia e Veriut do të bëhet anëtare e plotë BE-së

Bujar Osmani, Zëvendëskryeministri: Maqedonia e Veriut do të bëhet anëtare e plotë BE-së

Feros i hakohet Instagrami dhe i publikohen imazhe e të dashurës së tij

Feros i hakohet Instagrami dhe i publikohen imazhe e të dashurës së tij

Sipas Raportit të HRW’së, ISIS ka përdorur grykën e bukur për të hedhur trupa njerëzish

Sipas Raportit të HRW’së, ISIS ka përdorur grykën e bukur për të hedhur trupa njerëzish

Filipçe: Të mbahen zgjedhjet, por do të ketë protokoll të rreptë

Filipçe: Të mbahen zgjedhjet, por do të ketë protokoll të rreptë

Fjolla Morina: Për Labinot Tahirin, përmbaju të lutem

Fjolla Morina: Për Labinot Tahirin, përmbaju të lutem

MSH: Dokumenti ku përmenden problemet e 26 vjeçarit është autentik, i ndjeri nuk solli asnjë vërtetim mjekësor

MSH: Dokumenti ku përmenden problemet e 26 vjeçarit është autentik, i ndjeri nuk solli asnjë vërtetim mjekësor

A vdiset për Atdhe?!

A vdiset për Atdhe?!

Avni Bytyçi i PDK’së: Për këtë arsye 26 vjeçari e humbi jetën, vetëm pse nuk kishte librezë partie

Avni Bytyçi i PDK’së: Për këtë arsye 26 vjeçari e humbi jetën, vetëm pse nuk kishte librezë partie

Ish/Kryetari i Vetëvendosjes: Shfrytëzimi i rastit të 26 vjeçarit për hesape politike i dëmshëm dhe jonjerëzor

Ish/Kryetari i Vetëvendosjes: Shfrytëzimi i rastit të 26 vjeçarit për hesape politike i dëmshëm dhe jonjerëzor

​Oda e Afarizmit: Kërkojmë nga kryeministri ta shkarkoj kryeshefin e Agjencisë Pyjore

​Oda e Afarizmit: Kërkojmë nga kryeministri ta shkarkoj kryeshefin e Agjencisë Pyjore

I nominiari për Kryeministër: Jemi të zemëruar, nuk na ndihmon ta gjejmë të vërtetën

I nominiari për Kryeministër: Jemi të zemëruar, nuk na ndihmon ta gjejmë të vërtetën

Kryetari i Prishtinës: Lufta politike në kohë pandemie mund të ketë pasoja të rënda

Kryetari i Prishtinës: Lufta politike në kohë pandemie mund të ketë pasoja të rënda