Të “gërditshme”, por nëse zhduken këto tre lloje të insekteve do të krijohet kaos ekologjik

31.12.2019 00:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Të “gërditshme”, por nëse zhduken këto tre lloje të insekteve do të krijohet kaos ekologjik

Parashihet që në dekadat e ardhshme të zhduken rreth 40 për qind e disa llojeve të insekteve.

Ndoshta nuk ju pëlqejnë insektet dhe mendoni se bota do të ishte më e mirë pa disa specie të caktuara, por e vërteta është se zhdukja e tyre do të shkaktonte kaos ekologjik dhe zhdukje të ushqimit për njerëzit dhe kafshët, transmeton Telegrafi.

Më poshtë ju sjellim ndikimin në jetën që do të kishte zhdukja e plotë e vetëm tre llojeve të insekteve, që pothuajse të gjithë ne i dimë:

Organizata jofitimprurëse për mbrojtjen e mjedisit ”Earthwatch”, i ka shpallur bletët si “krijesat më të rëndësishme të gjalla në planet”. Përveç që janë prodhuese të mjaltit, ato janë polenizuesit kryesorë të botës së bimëve dhe gur themel i burimeve natyrore që mundësojnë krijimin e farës në bimë. Pa bletë, prodhimi i të korrave do të pësonin rënie për 30 për qind, kurse 90 për qind e specieve të luleve do të zhdukeshin.

Edhe pse bletët janë vendimtare në ruajtjen e ushqimit për njerëz dhe biodiversitetin biologjik, “popullsia” e këtyre insekteve ka rënë për 30 për qind gjatë dekadës së fundit, kurse në disa vende janë shumë pranë zhdukjes totale. Ndër shkaqet kryesore të zhdukjes janë ndryshimet klimatike dhe përdorimi i madh i kimikateve në bujqësi.

Kaçabutë janë insekte që të gjithë i urrejnë dhe ekzistojnë shumë arsye për këtë. Përveç që duken të pështira, ato transmetojnë baktere, shkaktojnë alergji dhe lënë jashtëqitje në vendet ku kalojnë. Sidoqoftë, vlerësohet se vetëm 20 lloje nga 3,500 sa janë insekte në botë, njerëzimi i urren.

Larg qyteteve, kaçabutë janë burim ushqimi për gjitarë të vegjël, zogj dhe zvarranikë. Për më tepër, ato konsumojnë substanca që dekompozohen në natyrë, kurse jashtëqitjen që e lënë është plotë me oksigjen, një element kryesor për rritjen e bimëve. Pra, pa këto insekte, do të krijohej një çekuilibër në ekosistem, si në botën shtazore ashtu edhe në atë bimore.

Mizat janë insekte me një reputacion të keq. Ato identifikohen ekskluzivisht me papastërtinë, transmetimin e sëmundjeve dhe lëvizjet e bezdisshme. Megjithatë, mizat gjithashtu kanë një rol pozitiv për të cilin pothuajse nuk flitet kurrë, por që lehtëson shumë mbijetesën tonë në Tokë.

Po të zhdukeshin mizat, eliminimi i mbeturinave të ndryshme organike do të lihej vetëm për bakteret dhe kërpudhat, kurse procesi do të zgjaste shumë më gjatë. Përveç se janë një faktor i nevojshëm për riciklimin e llojeve të ndryshme të mbeturinave, disa lloje të mizave gjithashtu janë polenizues aktiv të bimëve.

Këto janë vetëm tre lloje insektesh që të gjithë e dimë se pa to ky planet nuk do të ishte një shtëpi mikpritëse. Ka shumë insekte që kurrë nuk kemi dëgjuar për to edhe pse ato funksionojnë në të mirën tonë. Por, ka edhe shumë tjera që ndoshta kurrë nuk do t’i njohim, gjykuar nga statistikat e frikshme të studiuesve.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Kërcënimet kryesore të vitit 2020

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Palestra sportive në Istog është kthyer në gjendje të rëndë, nisi të ndërtohej më 2004, punimet po vazhdojnë edhe në këtë vit!

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Jep tender rreth 300 mijë euro ministria që drejtohet nga Lekaj

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Kush është fajtor për infertilitet, gruaja apo burri?

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Dy grabitës qëlluan me armë burrë e grua në Tiranë, policia jep detajet

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Kryesia e re e Kuvendit nesër mblidhet për herë të parë

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Ushtria amerikane vihet në gadishmëri, ka një planifikim për sulm ndaj bazës së SHBA-ve në Gjermani

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Humbi njërin sy në protestat e Rripit të Gazës, fotografi: Do të vazhdojë të bëjë foto me syrin tjetër

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Sergey Lavrov: Politikat ‘agresive’ të SHBA-së janë skaktare për rritjen e tensioneve globale

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Me veç një seancë, për deputetët jepën 200 mijë euro këtë muaj

Nga konferenca për Libinë: Pas 8 orësh diskutime liderët bien dakord për armëpushim, jo për zgjidhje ushtarake

Nga konferenca për Libinë: Pas 8 orësh diskutime liderët bien dakord për armëpushim, jo për zgjidhje ushtarake

Ndihmë për shërimin e 8 veçarit Mal Gashit

Ndihmë për shërimin e 8 veçarit Mal Gashit

Mjeku Vezir Bajrami, ka ruajtur dëshmi për masakrën e Reçakut

Mjeku Vezir Bajrami, ka ruajtur dëshmi për masakrën e Reçakut

Osmani thotë se në Vushtrri bisedoi me qindra aktivistë: E konfirmuan se duhet të dëgjohet zëri i qytetarëve për ndryshim me VV’në

Osmani thotë se në Vushtrri bisedoi me qindra aktivistë: E konfirmuan se duhet të dëgjohet zëri i qytetarëve për ndryshim me VV’në

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

LDK publikon album për të treguar se Vjosa Osmani e Agim Veliu qëndrojnë krah njëri – tjetrit

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt

Gazeta austriake me artikull të veçantë për LDK-VV: Kurti ka afat të formojnë Qeverinë deri më 24 shkurt