Të “gërditshme”, por nëse zhduken këto tre lloje të insekteve do të krijohet kaos ekologjik

31.12.2019 00:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Të “gërditshme”, por nëse zhduken këto tre lloje të insekteve do të krijohet kaos ekologjik

Parashihet që në dekadat e ardhshme të zhduken rreth 40 për qind e disa llojeve të insekteve.

Ndoshta nuk ju pëlqejnë insektet dhe mendoni se bota do të ishte më e mirë pa disa specie të caktuara, por e vërteta është se zhdukja e tyre do të shkaktonte kaos ekologjik dhe zhdukje të ushqimit për njerëzit dhe kafshët, transmeton Telegrafi.

Më poshtë ju sjellim ndikimin në jetën që do të kishte zhdukja e plotë e vetëm tre llojeve të insekteve, që pothuajse të gjithë ne i dimë:

Organizata jofitimprurëse për mbrojtjen e mjedisit ”Earthwatch”, i ka shpallur bletët si “krijesat më të rëndësishme të gjalla në planet”. Përveç që janë prodhuese të mjaltit, ato janë polenizuesit kryesorë të botës së bimëve dhe gur themel i burimeve natyrore që mundësojnë krijimin e farës në bimë. Pa bletë, prodhimi i të korrave do të pësonin rënie për 30 për qind, kurse 90 për qind e specieve të luleve do të zhdukeshin.

Edhe pse bletët janë vendimtare në ruajtjen e ushqimit për njerëz dhe biodiversitetin biologjik, “popullsia” e këtyre insekteve ka rënë për 30 për qind gjatë dekadës së fundit, kurse në disa vende janë shumë pranë zhdukjes totale. Ndër shkaqet kryesore të zhdukjes janë ndryshimet klimatike dhe përdorimi i madh i kimikateve në bujqësi.

Kaçabutë janë insekte që të gjithë i urrejnë dhe ekzistojnë shumë arsye për këtë. Përveç që duken të pështira, ato transmetojnë baktere, shkaktojnë alergji dhe lënë jashtëqitje në vendet ku kalojnë. Sidoqoftë, vlerësohet se vetëm 20 lloje nga 3,500 sa janë insekte në botë, njerëzimi i urren.

Larg qyteteve, kaçabutë janë burim ushqimi për gjitarë të vegjël, zogj dhe zvarranikë. Për më tepër, ato konsumojnë substanca që dekompozohen në natyrë, kurse jashtëqitjen që e lënë është plotë me oksigjen, një element kryesor për rritjen e bimëve. Pra, pa këto insekte, do të krijohej një çekuilibër në ekosistem, si në botën shtazore ashtu edhe në atë bimore.

Mizat janë insekte me një reputacion të keq. Ato identifikohen ekskluzivisht me papastërtinë, transmetimin e sëmundjeve dhe lëvizjet e bezdisshme. Megjithatë, mizat gjithashtu kanë një rol pozitiv për të cilin pothuajse nuk flitet kurrë, por që lehtëson shumë mbijetesën tonë në Tokë.

Po të zhdukeshin mizat, eliminimi i mbeturinave të ndryshme organike do të lihej vetëm për bakteret dhe kërpudhat, kurse procesi do të zgjaste shumë më gjatë. Përveç se janë një faktor i nevojshëm për riciklimin e llojeve të ndryshme të mbeturinave, disa lloje të mizave gjithashtu janë polenizues aktiv të bimëve.

Këto janë vetëm tre lloje insektesh që të gjithë e dimë se pa to ky planet nuk do të ishte një shtëpi mikpritëse. Ka shumë insekte që kurrë nuk kemi dëgjuar për to edhe pse ato funksionojnë në të mirën tonë. Por, ka edhe shumë tjera që ndoshta kurrë nuk do t’i njohim, gjykuar nga statistikat e frikshme të studiuesve.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit