Të dënuarit kërkojnë kompensim nga shteti (Video)

01.10.2016 07:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Të dënuarit kërkojnë kompensim nga shteti (Video)

 

Mbi 8 mijë qytetarëve u janë shkelur të drejta kushtetuese, kur gjykata donë i dënuan për kundërvajtje me vuajte të dënimit me burgim. Gazmend Zeqiri, i cili është dënuar dy herë për kundërvajtje me vuajte të dënimit me burgim, thotë se do të kërkojë kompensimin nga shteti, pasi që gjykata nuk është dashur ta dënojë me burgim.

Gazmend Zeqiri, është njëri nga 8 mijë qytetarët e Kosovës që morën dënime në kundërshtim me Kushtetutën e vendit nga gjykatësit e gjykatave për vepra të kundërvajtjeve.

Siç transmetoi “Drejtësia në Kosovë”, dënimet me burgim për vepra të natyrës kundërvajtëse që nga 15 qershori i vitit 2008-të kanë qenë në kundërshtim me Kushtetutën. Përkundër këtij fakti, Gazmend Zeqiri dhe mijëra qytetarë tjerë janë dënuar me burgim. Siç tregoi hulumtimi i “Drejtësia në Kosovë”, nga viti 2008 e deri më 2016 sipas të dhënave të Shërbimit Korrektues të Kosovës dënimet me burgim për vepra të kundërvajtjeve i kanë vuajtur mbi 8 mijë qytetarë.

 “Drejtësia në Kosovë” dëshmoi se askush nga institucionet përgjegjëse nuk e kanë vërejtur se dënimet me burgim për veprat të kundërvajtjeve kanë qenë në kundërshtim me normat e kushtetutës. As institucioni i Avokatit të Popullit i cili ka për mandat mbrojtjen e lirive dhe të drejtave të njeriut nuk e ka vërejtur për më shuam se tetë vite që qytetarëve po u shkelen të drejta kushtetuese nga gjykatat tona.

Hilmi Jashari, Avokat i Popullit, thotë se dënimet me burgim për vepra të kundërvajtjeve paraqesin shkelje të te drejtave kushtetuese, dhe sipas tij përgjegjës për këtë duhet të mbahet shteti.

Poashtu, kryetari i Gjykatës Supreme, Fejzullah Hasani, thotë se qytetarët që janë prekur nga vendimet antikushtetuese te gjykatave duhet të kompensohen për dëmin që u është shkaktuar dhe kjo sipas tij do ketë një kosto të lartë financiare për shtetin.

Te gjeturat nga hulumtimi i ekipit të “Drejtësia në Kosovë”, nxorën në pah se Neni 29 i Kushtetutës përkufizon se dënime me burgim mund të shqiptohen vetëm për vepra penale e jo për vepra të tjera si kundërvajtjet apo gjobat në trafik. Por, siç tregoi hulumtimi i “Drejtësia në Kosovë”, që nga viti 2008 e deri më sot për kundërvajtje burg kanë vuajtur mbi 8 mijë qytetarë të cilët kanë qëndruar nga 2 deri në 60 ditë burgim aq sa parashihej maksimumi i dënimeve për kundërvajtje.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Një grua goditet nga kamioni në magjistralen Prishtinë-Pejë

Një grua goditet nga kamioni në magjistralen Prishtinë-Pejë

Lista Serbe: Kosova po fabrikon aktakuza ndaj serbëve për ta thyer rezistencën e tyre

Lista Serbe: Kosova po fabrikon aktakuza ndaj serbëve për ta thyer rezistencën e tyre

Vuçiq, pas takimit me patriarkun Irinej: Serbia ndodhet në situatë të vështirë përballë Kosovës

Vuçiq, pas takimit me patriarkun Irinej: Serbia ndodhet në situatë të vështirë përballë Kosovës

Taksa nuk hiqet, Thaçi e Veseli e sulmojnë Haradinajn në takim me David Hale

Taksa nuk hiqet, Thaçi e Veseli e sulmojnë Haradinajn në takim me David Hale

Vuçiq me tone kërcënuese për Kosovën: Serbia është shumë e fuqishme

Vuçiq me tone kërcënuese për Kosovën: Serbia është shumë e fuqishme

David Hale: Esenca e dialogut është njohja reciproke – Kosova të flasë me një zë

David Hale: Esenca e dialogut është njohja reciproke – Kosova të flasë me një zë

Prokuroria Speciale bëhet e rregullt, shpëtojnë shumë politikanë

Prokuroria Speciale bëhet e rregullt, shpëtojnë shumë politikanë

Pusiq: Zgjidhja është që Serbia ta njohë Kosovën shtet

Pusiq: Zgjidhja është që Serbia ta njohë Kosovën shtet

Nota e ‘çmendur’ e Rashicës pas dy golave në fitoren e Werderit

Nota e ‘çmendur’ e Rashicës pas dy golave në fitoren e Werderit

Haziri: Serbia po dëshiron t’i sakatojë kufijtë e Kosovës

Haziri: Serbia po dëshiron t’i sakatojë kufijtë e Kosovës

Pacolli: Për taksën nuk ka pasur plasaritje brenda koalicionit

Pacolli: Për taksën nuk ka pasur plasaritje brenda koalicionit

Dënohen me burgim Menduh Thaçi, Sasho Mijallkov e Bedredin Ibraimi

Dënohen me burgim Menduh Thaçi, Sasho Mijallkov e Bedredin Ibraimi

Haradinaj kujton momentin se sikletshëm të 8 Marsit 2005, kur kishte lënë kryeministrinë e ishte nisur për Hagë

Haradinaj kujton momentin se sikletshëm të 8 Marsit 2005, kur kishte lënë kryeministrinë e ishte nisur për Hagë

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Ish-ambasadori i Britanisë në ish-Jugosllavi: Serbia ta marrë veriun deri në Ibër, Kosova Luginën e Preshevës

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

Cilat janë “tri goditjet” që Kosova ia dha Serbisë, sipas Bërnabiqit

SHBA bën thirrje për pezullimin e taksës, nuk e përjashtojnë mundësinë e korrigjimit të kufirit!

SHBA bën thirrje për pezullimin e taksës, nuk e përjashtojnë mundësinë e korrigjimit të kufirit!