Të ardhurat nga shërbimet cloud të Amazon rriten me 49%

28.04.2018 11:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Të ardhurat nga shërbimet cloud të Amazon rriten me 49%

Edhe njëherë tjetër Amazon theu pritshmëritë e analistëve me një tre mujor të shkëlqyer dhe rritje prej 49%.

Amazon Web Services raportuan shitje me vlerë 5.44 miliardë dollarë nga 5.26 miliardë dollarë që parashikonin analistët.

Kjo bëri që të ardhura totale të kompanisë të rriten me 11%.

Në infrastrukturën cloud, Amazon ka një avantazh substancial ndaj Microsoft Azure, Google Cloud Platform, IBM, Alibaba si dhe Oracle.

AWS solli 1.4 miliardë dollarë fitim, ose 73% të fitimeve të Amazon.

Rritja e biznesit AWS do të ndikojë pozitivisht në marxhinat financiare të kompanisë.

Gjatë tre mujorit të parë kompania vleu Sqrrl si dhe konfirmoi pajtimin me rregulloren e re Evropian të privatësisë GDPR. /CIO Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


“Rrugëtim prej Kampioni”: Legjenda e ka merituar këtë

“Rrugëtim prej Kampioni”: Legjenda e ka merituar këtë

eBay akuzon Amazon se është përpjekur ti joshë tregtarët

eBay akuzon Amazon se është përpjekur ti joshë tregtarët

Icardi vesh Milanon me ngjyrat zikaltër, argjentinasi edhe një herë heroi i Interit

Icardi vesh Milanon me ngjyrat zikaltër, argjentinasi edhe një herë heroi i Interit

Shtypja e lartë e gjakut: Ushqimet që duhet shmangur për ta ulur atë

Shtypja e lartë e gjakut: Ushqimet që duhet shmangur për ta ulur atë

Raikkonen shtyn festën e Hamilton, Vettel gabon sërish

Raikkonen shtyn festën e Hamilton, Vettel gabon sërish

LG W7 është një konkurrent i lirë dhe i denjë i Apple Watch 4

LG W7 është një konkurrent i lirë dhe i denjë i Apple Watch 4

Pranon Gattuso: Interi e meritoi më shumë fitoren

Pranon Gattuso: Interi e meritoi më shumë fitoren

Aksionet e Lenovo në tatëpjetë pas raportit të Bloomberg

Aksionet e Lenovo në tatëpjetë pas raportit të Bloomberg

Icardi: Goli në minutën e 93-të e bën fitoren edhe më të bukur, e merituam

Icardi: Goli në minutën e 93-të e bën fitoren edhe më të bukur, e merituam

Mbani erë të keqe aty poshtë? Këto janë 4 arsyet pse zona juaj intime ‘qelbet’

Mbani erë të keqe aty poshtë? Këto janë 4 arsyet pse zona juaj intime ‘qelbet’

Telekom Srbija ka dhënë 61 milion euro për Telekom Albania, në garë edhe ALBtelecom

Telekom Srbija ka dhënë 61 milion euro për Telekom Albania, në garë edhe ALBtelecom

Spalletti: Skuadra që luajti futboll më të mirë, e fitoi ndeshjen

Spalletti: Skuadra që luajti futboll më të mirë, e fitoi ndeshjen

Inter 1-0 Milan: Notat e lojtarëve, Vecino më i miri

Inter 1-0 Milan: Notat e lojtarëve, Vecino më i miri

Rënia e vlerës së monedhave kriptografike rikthen çmimet e kartave grafike në normalitet

Rënia e vlerës së monedhave kriptografike rikthen çmimet e kartave grafike në normalitet

Rënia e flokëve dhe kapakët e syve të “yndyrtë” janë shenja të problemeve me zemrën

Rënia e flokëve dhe kapakët e syve të “yndyrtë” janë shenja të problemeve me zemrën

Borea ia shkakton humbjen e pestë Trepçës

Borea ia shkakton humbjen e pestë Trepçës