Të akuzuarit e rastit “Z-Mobile” deklarohen të pafajshëm, seanca tjetër në nëntor

27.09.2018 10:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Të akuzuarit e rastit “Z-Mobile” deklarohen të pafajshëm, seanca tjetër në nëntor

Agron Mustafa para gjykatës ka thënë se e ndien veten plotësisht të pafajshëm. Ai është ankuar se aktakuza ka shumë kundërthënie.

Mbrojtësi i tij ka thënë se aktakuza nuk e sqaron se për çka realisht akuzohet ai.

Edhe i akuzuari tjetër, Rexhë Gjonbalaj nuk e ka pranuar me atë çka e ka ngarkuar Prokuroria Speciale.

Me leximin e aktakuzës ka përfunduar seanca fillestare. Shqyrtimi i dytë do të mbahet më 7 nëntor.

Fillon seanca gjyqësore ndaj Agron Mustafës dhe të tjerëve për rastin “Z-Mobile”

Ka filluar seanca në gjykimin e ish-kryeshefit ekzekutiv të Postës dhe Telekomit të Kosovës, Agron Mustafa, raporton Koha Ditore.

Ai së bashku me Ejup Qerimin dhe Rexhë Gjonbalajn akuzohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Të tre të akuzuarit janë të pranishëm në seancë.

Aktakuza ndaj tyre, e ngritur nga Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), ka të bëjë me marrëveshjen PTK – Z-Mobile.

Në njoftimin e Prokurorisë Speciale, dërguar më 17 gusht të këtij viti, thuhej se Agron Mustafa, Ejup Qerimi dhe Rexhë Gjonbalaj po akuzohen se duke shfrytëzuar autoritetin zyrtar, nuk i kanë përmbushur detyrat e tyre zyrtare me qëllim që t’i shkaktojnë dëme materiale dikujt tjetër. Sipas njoftimit, Qerimi akuzohet për veprime të kryera gjatë periudhës kohore shkurt 2012-tetor 2014, kurse Agron Mustafa për veprime të kryera nga 19 shkurti 2015, kur ka marrë pozitën udhëheqëse e deri më 24 maj 2017, kur ki njëjti, edhe pse nuk ka qenë kompetent, kishte lidhur marrëveshjen për ekzekutimin e vendimit final.

Agron Mustafa dhe Ejup Qerimi në periudha të ndryshme kanë ushtruar detyrën e kryeshefit ekzekutiv të Telekomit të Kosovës, kurse Rexhë Gjonbalaj ka qenë kryetar i bordit të Telekomit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


AAK-ja voton tri parime: S’ka ndryshim kufijsh, s’ka kushte në dialog e s’hiqet taksa

AAK-ja voton tri parime: S’ka ndryshim kufijsh, s’ka kushte në dialog e s’hiqet taksa

Haradinaj i thotë Veselit: Unë s’e heq taksën, bëhu Kryeministër e hiqe ti nëse mundesh

Haradinaj i thotë Veselit: Unë s’e heq taksën, bëhu Kryeministër e hiqe ti nëse mundesh

Rrëfimi eksluzive i nxënëses së përdhunuarnga profesori dhe polici në Drenas

Rrëfimi eksluzive i nxënëses së përdhunuarnga profesori dhe polici në Drenas

Vuçiq përsëri i ankohet BE’së për çështjet e brendshme të Kosovës

Vuçiq përsëri i ankohet BE’së për çështjet e brendshme të Kosovës

Ministria e Brendshme e Kosovës konfirmon bashkëpunimin me UNMIK-un

Ministria e Brendshme e Kosovës konfirmon bashkëpunimin me UNMIK-un

Protestuesit presin që policët dhe mësimdhënësit t’u bashkohen në marshin për të miturën e abuzuar

Protestuesit presin që policët dhe mësimdhënësit t’u bashkohen në marshin për të miturën e abuzuar

Emërimi problematik i Sylejman Selimit këshilltar i kryeministrit

Emërimi problematik i Sylejman Selimit këshilltar i kryeministrit

Shqiptares në Zarë ia gdhendin në dorë me djegie shkronjën “U” dhe e kërcënojnë me vdekje

Shqiptares në Zarë ia gdhendin në dorë me djegie shkronjën “U” dhe e kërcënojnë me vdekje

IMA zyrtarizon partneritetin me IKAF

IMA zyrtarizon partneritetin me IKAF

Komunikatë e Komisioni Parlamentar për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione

Komunikatë e Komisioni Parlamentar për të Drejtat Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione

Arrestohet arsimtari i dyshuar për abuzimin e 16-vjeçares

Arrestohet arsimtari i dyshuar për abuzimin e 16-vjeçares

Arrestohen dy të dyshuar në Istog për ’blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje të paautorizuar të narkotikëve’

Arrestohen dy të dyshuar në Istog për ’blerje, posedim, shpërndarje dhe shitje të paautorizuar të narkotikëve’

KOMF-i kërkon masa të menjëhershme ndaj arsimtarit dhe policit që dhunuan vajzën në Drenas

KOMF-i kërkon masa të menjëhershme ndaj arsimtarit dhe policit që dhunuan vajzën në Drenas

Pranim-dorëzimi i detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm të ATK-së

Pranim-dorëzimi i detyrës së Drejtorit të Përgjithshëm të ATK-së

Prokuroria kërkon paraburgim për policin që dyshohet se abuzoi seksualisht me 16 vjeçaren

Prokuroria kërkon paraburgim për policin që dyshohet se abuzoi seksualisht me 16 vjeçaren

Gashi: Kosova është shndërruar në një vilajet të Turqisë

Gashi: Kosova është shndërruar në një vilajet të Turqisë