Tatuazhet dëmtojnë futbollistët/ Studimi: Boja ul ndjeshëm performancën

21.09.2019 01:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tatuazhet dëmtojnë futbollistët/ Studimi: Boja ul ndjeshëm performancën

Moda e tatuazheve në futbollin modern është diçka e cila praktikohet në masë dhe përllogaritet që rreth 50% e lojtarëve profesionistë, kanë të paktën një shenjë të përhershme me bojë në trupat e tyre. Por shkenca po tenton të provojë se kjo ndikon në paraqitjen e futbollistëve dhë fushë dhe nuk është aspak e shëndetshme.

Rahim Sterling mori një lumë kritikash për tatuazhin e një arme në këmbë ndërsa të tjerë futbollistë kanë guxuar më shumë, duke marrë përsipër personalisht, të firmosin vepra në trupin e të tjerëve, si rasti i Sergio Ramos.

Mori Lutkeimer, profesor i psikologjisë dhe Shëndetit në një kolegj në Miçigan zbuloi në studimet e fundit, se ka anomali në futbollistët që kanë tatuazhe. Shkencëtari aplikoi doza të vogla boje kimike me një substancë që stimulon djersitjen. Te vullnetarët pa tatuazhe dhe nën sforcim fizik, ajrosja e lëkurës dhe djersitja ishin në nivel më të lartë, e si rrjedhojë edhe performanca e tyre.

Doktor Ingo Froboze në Universitein e Këlnit në Gjermani ishte më radikal duke kërkuar ndalimin e tatuazheve tek lojtarët Oasu Supas , pasi 3 deri në 5% e paraqitjes së tyre bie për shkak të helmimit të lëkurës. Ai pretendon gjithashtu se të paktën 60% e bojës kur i nënshtrohesh tauazheve, nuk mbetet nën lëkurë por përthithet nga gjaku.

Top Channel

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

Muriqi: Besojmë në ëndrrën e Evropianit, ndeshja ndaj Çekisë më shumë se finale

Muriqi: Besojmë në ëndrrën e Evropianit, ndeshja ndaj Çekisë më shumë se finale

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Kosova e mrekullueshme kundër Malit të Zi, ëndrra vazhdon (Video)

Kosova e mrekullueshme kundër Malit të Zi, ëndrra vazhdon (Video)

Kosova ngrit epërsinë ndaj Malit të Zi

Kosova ngrit epërsinë ndaj Malit të Zi

Vjen goli i parë i Kosovës ndaj Malit të Zi

Vjen goli i parë i Kosovës ndaj Malit të Zi

Albin Kurti në “Fadil Vokrri” për të parë ndeshjen Kosovë-Mali i Zi

Albin Kurti në “Fadil Vokrri” për të parë ndeshjen Kosovë-Mali i Zi

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bebe Rexha tërheq vëmendjen me veshjen e ngushtë

Bebe Rexha tërheq vëmendjen me veshjen e ngushtë