Tatimet dhe doganat regjistrojnë rezultatin më të dobët në 5 vjet, vështirësi në financimin e shërbimeve publike

29.02.2020 17:10
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tatimet dhe doganat regjistrojnë rezultatin më të dobët në 5 vjet, vështirësi në financimin e shërbimeve publike

Tatimet dhe doganat regjistruan vitin e kaluar rezultatin më të dobët në 5 vjet, duke paralajamëruar vështirësi në financimin e shërbimeve publike.

Të dhënat zyrtare nga Ministria e Financave tregojnë se të ardhurat nga tatimet dhe doganat zbritën në 18 për qind e prodhimit kombëtar duke u tkurrur me 0.7 pikë përqindje në vetëm një vit.

Ecuria e të ardhurave gjatë vitit të kaluar e rikthen buxhetin e shtetit në vitin 2014, ku të ardhurat tatimore ndaj prodhimit kombëtar qenë 18.2 për qind. Por më shumë se krahasim numrash, kjo rënie sinjalizon ecjen e Shqipërisë në krahun e kundërt me nevojat që ka.

Fondi Monetar Ndërkombëtar e ka cilësuar rritjen e të ardhurave buxhetore si një nga politikat më urgjente të Shqipërisë për të ndalur zbrasjen e vendit. Sipas FMN, një nga arsyet kryesore që po ushqen largimin e shqiptarëve nga vendi është cilësia e dobët e shërbimeve publike, veçanërisht arsimit dhe shëndetësisë.

Ndaj në dy raportet e fundit, Fondi I ka rekomanduar fort qeverisë që të mbledh më shumë para në buxhet dhe të rrisë shpenzimet për shkollat dhe spitalet, pasi kjo do të dekurajonte braktisjen e vendit. Por të dhënat faktike të buxhetit tregojnë të kundërtën.

Sipas FMN, rënia e të ardhurave në buxhet është simptomë edhe e politikave fiskale të ndjekura vitet e fundit. Sistemi tatimor I vendit është goditur nga përjashtimet tatimore për një sërë sektorësh, por edhe ndryshimet e shpeshta të taksave. Bashkë me informalitetin e lartë, kjo po rrudh të ardhurat në buxhet duke e lënë qeverinë të pafuqishme për të dhënë më shumë para për arsimin dhe shëndetësinë si dhe duke rritur presionin e borxhit publik.

/Top Channel/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”