Tasholli: Kosova pa Amerikën nuk mund të mbijetojë 24 orë (VIDEO)

28.02.2020 18:49
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tasholli: Kosova pa Amerikën nuk mund të mbijetojë 24 orë (VIDEO)

Opinionisti Ismail Tasholli, ka thënë se evoluimi i Albin Kurti është duke evoluuar në pozitën e Kryeministrit.

Ai ka thënë në Info Magazine se Kurti në dhjetë ditët e fundit ka përsëritur disa herë se taksa nuk do të hiqet pa u vënë reciprociteti.

“E ka potencuar që ka qenë premtim i tij gjatë fushatës dhe atë premtim duhet ta mbajë sepse me atë premtim ka ardhur në pushtet. Ndërrimi i pozicionit të tij është alarmant sepse flet nga pozita e Kryeministrit”.

Sipas Tashollit Kosova nuk ka fuqi t’i refuzojë kërkesat amerikane si ajo për heqjen e plotë të taksës.

“Nevoja jonë shtetërore është – thënë pa dorëza – që duhet të jemi të dëgjueshëm ndaj Amerikës. Ne jemi të pafuqishëm pa takat politikë të merremi me veten dhe të gjejmë zgjidhje me Serbinë. Cilët jemi në pa Amerikën? A mund të mbijetojë Kosova në kontekstin politik pa Amerikën? Përgjigja është JO”.

Ai ka theksuar se në konferencën e djeshme Kurti ka përdorur përfaqësuesit e bizneseve dhe organizatave biznesore.

“Taksa është problem ekskluziv politik dhe pak ka të bëjë me një qasje ekonomike. Stërkeqa që po bëhet sot sikur po e bllokojmë Serbinë është qasje e gabueshme. Taksa pashmangshëm është e lidhur me një kërkesë amerikane për heqjen e saj për arritje të marrëveshjes me Serbinë”.

“Amerika e thotë që duhet të hiqet taksa dhe duhet të rifillojë dialogu. Kjo është thirrja e aleatit tonë kryesor dhe nuk duhet ta rrezikojmë”.

Tasholli ka shtuar se reciprociteti as që duhet të përmendet si zëvendësim i taksës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Data e zgjedhjeve, peng i pandemisë në Maqedoninë e Veriut

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Qeveria heq karantinën për Klinën, Vitinë e Malishevën

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Mbi 1 milion euro janë mbledhur taksa nga importi i mallrave nga Serbia, që nga reciprociteti

Skenarët e mundshëm të krizës

Skenarët e mundshëm të krizës

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Emini: Krijimi i qeverisë Hoti ka shumë gjasë të sjellë destabilizim

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje