Taksa 100%, Haradinaj tregon se çfarë mund të inskenohet nga serbët

06.12.2018 14:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Taksa 100%, Haradinaj tregon se çfarë mund të inskenohet nga serbët

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, ka folur për taksën 100 % për produktet me origjinë nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina, që ka vendosur Qeveria e Kosovës.
“Unë kam qenë dje në Plemetin ku kam vizituar serbët. Do të shkoj në çdo vend të Kosovës që të tregoj që narrativi që i jepet nga Serbia është i rrejshëm dhe i viktimizon”.

“Tek taksa 100 %, ju falënderoj për përkrahje, e di që e përkrahni me zemër, por edhe duhet të ndërtojmë një narrativ që Kosova të mos bie në planet e një krize humanitare”.

“Nuk kanë mënyra të tjera por kanë një mënyrë që të krijojnë pasoja në planin humanitar që të na nxjerrin sikur ne nuk respektojmë nevojat njerëzore”, tranmseton Express.

“Dogana, Qeveria dhe institucionet e Kosovës janë kampion të respektimin të drejtave njerëzore”.

Madje Haradinaj që këto komente i ka bërë në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës ka thënë se për të kundërshtuar taksën 100 %, Serbia mund të krijojë disa skenare.

“Nuk përjashtohet mundësia që do të inskenohet ndonjë rast i ndonjë vdekje natyrore në ndonjë spital që të thuhet më pas se ka ndodhur si rezultat i mungesës së kësaj e asaj”.

“Skenare të tilla mund të presim”.

Ai në fund ka ripërsëritur edhe njëherë se taksa 100 % nuk do të hiqet.

“Taksa nuk do të heqet deri në marrëveshje gjithëpërfshirëse me Serbinë”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Sipas patrikut Irinej, “Serbia pa Kosovën e Metohinë nuk është Serbi”

Sipas patrikut Irinej, “Serbia pa Kosovën e Metohinë nuk është Serbi”

Hamilton: Administrata e Trumpit s’po ka kohë të merret me Kosovën, e Merkeli po heq dorë

Hamilton: Administrata e Trumpit s’po ka kohë të merret me Kosovën, e Merkeli po heq dorë

Drecun vazhdon ta shohë Kosovën si “vrimë të zezë” në Europë

Drecun vazhdon ta shohë Kosovën si “vrimë të zezë” në Europë

Koçijançiq ndërron fjalët për Trepçën: Nuk ndërhyjmë në temat që i sillni në tryezë

Koçijançiq ndërron fjalët për Trepçën: Nuk ndërhyjmë në temat që i sillni në tryezë

Blerja pa tender e mallrave dhe shërbimeve cenon barazinë e sektorëve

Blerja pa tender e mallrave dhe shërbimeve cenon barazinë e sektorëve

SINKON paralajmrojnë  grevë kohëzgjatje prej një ore

SINKON paralajmrojnë grevë kohëzgjatje prej një ore

LDK: S’kemi qëndrim për protestat e Vetëvendosjes

LDK: S’kemi qëndrim për protestat e Vetëvendosjes

Katër të arrestuar në Shqipëri për disa tenderë në ministrinë e Drejtësisë

Katër të arrestuar në Shqipëri për disa tenderë në ministrinë e Drejtësisë

Kosova me model për eliminimin e plastikës

Kosova me model për eliminimin e plastikës

Raporti i OKB-së për Kosovën: Taksa rriti tensionet midis Prishtinës dhe Beogradit

Raporti i OKB-së për Kosovën: Taksa rriti tensionet midis Prishtinës dhe Beogradit

Surroi për rastin Trepça, Kosova të kalojë prej procesit negociator të “normalizimit” në atë të “Marrëveshjes gjithëpërfshirëse”

Surroi për rastin Trepça, Kosova të kalojë prej procesit negociator të “normalizimit” në atë të “Marrëveshjes gjithëpërfshirëse”

Muharrem Nitaj kërkon ndërprerjen e dialogut deri në sqarimin e statusit të Trepçës

Muharrem Nitaj kërkon ndërprerjen e dialogut deri në sqarimin e statusit të Trepçës

IPK arreston një zyrtar policor  të dyshuar

IPK arreston një zyrtar policor të dyshuar

Nënshkruhet kontrata për rehabilitimin e hekurudhës Fushë Kosovë – Hani i Elezit

Nënshkruhet kontrata për rehabilitimin e hekurudhës Fushë Kosovë – Hani i Elezit

Rifunksionalizohet zyra e antenës që lidh Shqipërinë dhe Kosovën

Rifunksionalizohet zyra e antenës që lidh Shqipërinë dhe Kosovën

Abrashi: Vendimi i Kushtetueses, pazar i madh politik

Abrashi: Vendimi i Kushtetueses, pazar i madh politik