Tajvan, SHBA hapin Institutin Amerikan të Taipeit

12.06.2018 18:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tajvan, SHBA hapin Institutin Amerikan të Taipeit

Shtetet e Bashkuara kanë hapur në Taivan një objekt modern, që shërben de fakto si ambasadë e Uashingtonit në ishullin e vetëqeverisur, për të cilin Pekini thotë se është pjesë e territorit të Kinës.

Presidenti tajvanez Tsai Ing-wen dhe Ndihmës Sekretareja amerikane e Shtetit Marie Royce, ishin të pranishëm në ceremoninë e inaugurimit të ndërtesës së re të Insitutit Amerikan të Taipeit, që ka kushtuar 256 milionë dollarë. Instituti shërben si zyrë që mbron interesat amerikane, në mungesë lidhjeve zyrtare diplomatike me Taivanin.

Hapja e zyrës ka shkaktuar zemërimin e Pekinit. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme tha se Kina i ka paraqitur një ankesë Uashingtonit, ku kërkon mbështetjen e politikës për “një Kinë të vetme” dhe që të shmanget dëmtimi i marrëdhënieve mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, si dhe i “paqes dhe stabilitetit” në ngushticën e Taivanit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Deputeti Zvicreran: Kosova është e rëndësishme për Zvicrën

Deputeti Zvicreran: Kosova është e rëndësishme për Zvicrën

Haradinaj përshëndet vizitën e sekretarit Pompeo në Evropë

Haradinaj përshëndet vizitën e sekretarit Pompeo në Evropë

Limaj zbulon detaje nga përmbajtja e Platformës për Bisedime me Serbinë

Limaj zbulon detaje nga përmbajtja e Platformës për Bisedime me Serbinë

Çollaku: ​Nuk ka presion ndërkombëtar për ndonjë marrëveshje Kosovë-Serbi

Çollaku: ​Nuk ka presion ndërkombëtar për ndonjë marrëveshje Kosovë-Serbi

Thaçi për AP: S’ka ftohje të marrëdhënieve mes SHBA-ve dhe Kosovës

Thaçi për AP: S’ka ftohje të marrëdhënieve mes SHBA-ve dhe Kosovës

Merkel propozohet për shefe të Bashkimit Evropian

Merkel propozohet për shefe të Bashkimit Evropian

Putin: Tërheqja amerikane nga Siria, hap pozitiv

Putin: Tërheqja amerikane nga Siria, hap pozitiv

Zv.ministri i Mbrojtjes: S’do të ketë zvogëlim të bashkëpunimit Kosovë-NATO

Zv.ministri i Mbrojtjes: S’do të ketë zvogëlim të bashkëpunimit Kosovë-NATO

Policia e Kosovës arreston dy të dyshuar për përfshirje në veprimtari penale

Policia e Kosovës arreston dy të dyshuar për përfshirje në veprimtari penale

Ismaili: Pas 120 ditësh të pezullimit të taksës fitojmë të drejtën për reciprocitet

Ismaili: Pas 120 ditësh të pezullimit të taksës fitojmë të drejtën për reciprocitet

OAK dhe Komuna e Hanit të Elezit në përkrahje të bizneseve

OAK dhe Komuna e Hanit të Elezit në përkrahje të bizneseve

Presidenti Thaçi dekoron deputetin Danush Ademi me Medalje Presidenciale

Presidenti Thaçi dekoron deputetin Danush Ademi me Medalje Presidenciale

Policia turke: Pjesët e trupit të Khashoggit mund të jenë djegur

Policia turke: Pjesët e trupit të Khashoggit mund të jenë djegur

Universiteti i Prishtinës nesër shënon 49 vjetorin e themelimit

Universiteti i Prishtinës nesër shënon 49 vjetorin e themelimit

Kjo është agjenda shtetërore për Ditën e Pavarësisë së Kosovës

Kjo është agjenda shtetërore për Ditën e Pavarësisë së Kosovës

Arrestohet një i dyshuar për grabitje të taksistit, në kërkim të dyshuarit e tjerë

Arrestohet një i dyshuar për grabitje të taksistit, në kërkim të dyshuarit e tjerë