Tahiri: Të korruptuarit nuk duhet të ndëshkohen asnjëherë me masa alternative

05.06.2019 12:57
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tahiri: Të korruptuarit nuk duhet të ndëshkohen asnjëherë me masa alternative

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka hapur sot punimet në seminarin e nivelit të lartë mbi dënimet dhe masat alternative, organizuar nga Ministria e Drejtësisë dhe projekti i Binjakëzimit të BE-së, “Fuqizimi i mëtutjeshëm i Shërbimit Korrektues dhe Sprovues të Kosovës”.

Tahiri ka kërkuar nga gjyqtarët e prokurorët që t’i kushtojnë rëndësi zbatimit të masave alternative, duke qenë se përveç ndëshkimit, drejtësia synon edhe riintegrimin e personave të dënuar.

“Qëllimi i drejtësisë që ne si shoqëri synojmë, përveç ndëshkimit për kryerësit e veprave penale, përveç parandalimit dhe luftimit të dukurive antiligjore,  është që nga ballafaqimi me të, qytetarët tanë të reflektojnë dhe t’i rikthehen shoqërisë të përgatitur për të respektuar parimet dhe normat sociale. Ky është në esencë, qëllimi mbrapa masave dhe dënimeve alternative që po i trajtojmë sot”.

Megjithatë, ai ka kërkuar nga gjyqtarët dhe prokurorët që në asnjë rrethanë mos të shqiptojnë dënime alternative për veprat e korrupsionit.

Tahiri ka theksuar se do të përkrah edhe më tutje profesionalizimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në këtë fushë edhe përmes Agjendës “Drejtësia 2020”, në kuadër të së cilës po mbahet edhe ky seminar.

Agjenda “Drejtësia 2020”, tashmë ka kredenciale të njohura si plan që do të përshpejtojë reformat në sistemin e drejtësisë dhe që ka mbështetjen e plotë të Bashkimit Evropian.

“Kjo agjendë, në epiqendër të saj e ka përshpejtimin e reformave, zbatimin e tyre dhe fundin e tranzicionit të gjatë në drejtësinë tonë, me synimin e vetëm që qytetarët ta kenë një përvojë të re me sistemin e drejtësisë. Rruga nuk është e lehtë por absolutisht nuk është e pamundur dhe jemi shumë optimist se kjo agjendë do ta arrijë ta bëjë diferencën” .

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tahiri: Të korruptuarit nuk duhet të ndëshkohen asnjëherë me masa alternative

Tahiri: Të korruptuarit nuk duhet të ndëshkohen asnjëherë me masa alternative

Thaçi: Të rinjtë duhet të lëvizin lirshëm, Kosova po diskriminohet nga BE-ja për vizat

Thaçi: Të rinjtë duhet të lëvizin lirshëm, Kosova po diskriminohet nga BE-ja për vizat

Daut Haradinaj ka disa fjalë për veprimin e Daçiqit me dollarë

Daut Haradinaj ka disa fjalë për veprimin e Daçiqit me dollarë

Kur do të vijë Dita e Kiametit? Flet hoxhë Rama

Kur do të vijë Dita e Kiametit? Flet hoxhë Rama

Qeveria gjermane: Fokus i takimit Merkel-Haradinaj marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Qeveria gjermane: Fokus i takimit Merkel-Haradinaj marrëdhëniet Kosovë-Serbi

Palmer: Nuk vendosim afate, por dialogu duhet të vazhdojë urgjentisht

Palmer: Nuk vendosim afate, por dialogu duhet të vazhdojë urgjentisht

Hoxhaj i reagon për foton me dollar Daçiqit: Kjo është fushata korruptuese për tërheqjen e njohjeve

Hoxhaj i reagon për foton me dollar Daçiqit: Kjo është fushata korruptuese për tërheqjen e njohjeve

Gjini: Opozita s’e ka seriozisht mocionin për rrëzimin e Qeverisë, Haradinaj e çon mandatin në fund

Gjini: Opozita s’e ka seriozisht mocionin për rrëzimin e Qeverisë, Haradinaj e çon mandatin në fund

Ish- Presidentët dhe Kryeministrat e rajonit i japin goditjeve ideve të Vuçiqit dhe Thaçit

Ish- Presidentët dhe Kryeministrat e rajonit i japin goditjeve ideve të Vuçiqit dhe Thaçit

Daçiq shkruan në kartëmonedhën 100 dollarëshe: Kosova është Serbi

Daçiq shkruan në kartëmonedhën 100 dollarëshe: Kosova është Serbi

Në Kosovë askush i profilit të lartë nuk është dënuar për korrupsion në 5 vitet e fundit

Në Kosovë askush i profilit të lartë nuk është dënuar për korrupsion në 5 vitet e fundit

Lajmet e rreme, sfidë për Maqedoninë e V. në integrimet euro-atlantike

Lajmet e rreme, sfidë për Maqedoninë e V. në integrimet euro-atlantike

BE ‘shuplakë’ Serbisë, nuk do të hapet asnjë kapitull

BE ‘shuplakë’ Serbisë, nuk do të hapet asnjë kapitull

Gjermania kërkon 45.000 deri në 60.000 shoferë kamionësh

Gjermania kërkon 45.000 deri në 60.000 shoferë kamionësh

Gjurmët me koncert në Prishtinë, paratë e biletave për shkollën e muzikës “Prenk Jakova”

Gjurmët me koncert në Prishtinë, paratë e biletave për shkollën e muzikës “Prenk Jakova”

Vdes personi që u aksidentua teksa punonte në një shtëpi në Obiliq

Vdes personi që u aksidentua teksa punonte në një shtëpi në Obiliq