Tahiri Samitin e Parisit e sheh si përafrim të njohjes së Kosovës nga Serbia

06.06.2019 19:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tahiri Samitin e Parisit e sheh si përafrim të njohjes së Kosovës nga Serbia

Këshilltari i kryeministrit, Ramush Haradinaj, Besnik Tahiri, Samitin e Parisit e sheh si përafrim të njohjes së Kosovës nga Serbia.

Besnik Tahiri, këshilltar i kryeministrit Ramush Haradinaj, ka thënë se takimi i sotëm i shefit të Qeverisë kosovare me Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel është një ngjarje e rëndësishme për vendin.

“Po vjen në një kohë dhe pas disa vendimeve që shteti i Kosovës dhe Kryeministri Haradinaj i ka marrë për Kosovën. Për ushtrinë ka pasë komente se do të ketë sanksione, që dialogu ka devijuar, që është pa efekt dhe do të sanksionohet. Pas vendimit për taksën po rikonfirmohet një qëndrim i Gjermanisë dhe Merkelit”, ka thënë Tahiri nw Klan Kosova.

“Në politikë konsistenca të shkakton vuajtje, sepse palët mund të mos kuptohen. Konsistenca e Haradinajt për vendimet e mëdha që ka marrë për taksën dhe dialogun janë shpaguar sot duke e trajtuar atë si një burrështetas dhe duke e ngritur në nivelin më të lartë besimin e Qeverisë gjermane”.

Tahiri po ashtu ka theksuar se Samiti i Berlinit nuk ka qenë dështim.

“Ka qenë njëri prej takimeve më të suksesshme që ka pasur Kryeministri Haradinaj. Në atë takim është varrosur ideja e shkëmbimit të territoreve. Edhe Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq e tha se “ideja ime për shkëmbim territoresh ka rënë”.

“Berlini mundësoi takimin me ministrin e  Punëve të Brendshme të Gjermanisë për liberalizimin  vizave dhe krijimin e grupeve punuese. Takimin në Paris e shoh si legjitimim  të pozicionit të Kosovës për dialog karshi Serbisë. Parisin e shoh si përafrim të njohjes së Kosovës nga Serbia. Narrativi i Kosovës është që dialogu duhet të ndodhë pa kushtëzime”.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vuçiq: Kosova është bebe e Gjermanisë

Vuçiq: Kosova është bebe e Gjermanisë

Një kryetar i komunës në Kosovë ka vetëm 35 euro në bankë

Një kryetar i komunës në Kosovë ka vetëm 35 euro në bankë

Tahiri Samitin e Parisit e sheh si përafrim të njohjes së Kosovës nga Serbia

Tahiri Samitin e Parisit e sheh si përafrim të njohjes së Kosovës nga Serbia

Mbahet mbledhja e Komisionit për Kompleksin “Adem Jashari”, Limaj tregon çka u diskutua

Mbahet mbledhja e Komisionit për Kompleksin “Adem Jashari”, Limaj tregon çka u diskutua

Mjekët e QKUK-së ia hoqën fëmijës bulonin që e kishte gëlltitur para 4 viteve

Mjekët e QKUK-së ia hoqën fëmijës bulonin që e kishte gëlltitur para 4 viteve

Evropa në rrezik nga drogat

Evropa në rrezik nga drogat

O’Connell: Kosova ka bërë hapa të vegjël, por pozitiv drejt luftës kundër korrupsionit

O’Connell: Kosova ka bërë hapa të vegjël, por pozitiv drejt luftës kundër korrupsionit

Toka atraktive në shitje, shumë prona në të gjithë territorin e Kosovës

Toka atraktive në shitje, shumë prona në të gjithë territorin e Kosovës

Vdes tragjikisht në Gjermani 26-vjeçari nga Kosova, ishte vëlla i vetëm i tri motrave

Vdes tragjikisht në Gjermani 26-vjeçari nga Kosova, ishte vëlla i vetëm i tri motrave

Takimi me Merkelin, Haradinaj një herë thotë se s’ju kërkua heqja e taksës, pastaj thotë se u diskutua pezullimi i saj

Takimi me Merkelin, Haradinaj një herë thotë se s’ju kërkua heqja e taksës, pastaj thotë se u diskutua pezullimi i saj

Hapja e negociatave me BE-në, jetike për Qeverinë e Zaevit

Hapja e negociatave me BE-në, jetike për Qeverinë e Zaevit

Shqiptarët të parët që marrin shpërblimin në Gjermani për t’u kthyer në atdhe

Shqiptarët të parët që marrin shpërblimin në Gjermani për t’u kthyer në atdhe

Kosnett: Komuna e Vushtrrisë duhet të shërbej si model për transparencë dhe llogaridhënie

Kosnett: Komuna e Vushtrrisë duhet të shërbej si model për transparencë dhe llogaridhënie

Gruaja e Kadri Veselit, Violeta, më e pasura nga të gjitha gratë e liderëve të shtetit

Gruaja e Kadri Veselit, Violeta, më e pasura nga të gjitha gratë e liderëve të shtetit

Eksperti Maloku: Po ta nënshkruaja kontratën me Z-Mobile, do të duhej ta shqyeja diplomën

Eksperti Maloku: Po ta nënshkruaja kontratën me Z-Mobile, do të duhej ta shqyeja diplomën

Haradinaj në Berlin: Kosova është pro dialogut që rezulton me njohje në kufijtë ekzistues

Haradinaj në Berlin: Kosova është pro dialogut që rezulton me njohje në kufijtë ekzistues