Tahiri: Pagat e punëtorëve të Shërbimit Korrektues do të barazohen me ato të Policisë

14.02.2019 12:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tahiri: Pagat e punëtorëve të Shërbimit Korrektues do të barazohen me ato të Policisë

Punëtorët e Shërbimit Korrektues të Kosovës pas protestës që zhvilluan të hënën, sot kanë protestuar përsëri para objektit të Qeverisë së Kosovës.Por është pikërisht ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri i cili nuk ka hezituar të dalë dhe të bisedojë me gjithë këta punëtorë të Shërbimit Korrektues të cilët po protestonin.

Tahiri ka deklaruar para tyre se kërkesa e tij ka qenë që pagat e punëtorëve të Shërbimit Korrektues të rriten për 40%, pra të mbërrijnë nivelin e policisë, por që ato janë rritur vetëm për 25%. 

Ai shtoi se do të bëjë gjithçka që është e nevojshme për t’u plotësuar kërkesat e tyre.

“Pra 100% të këtyre kërkesave kemi arrit me i realizu diku deri në 60%, pra nivelizimi i pagave nuk është arrit të bëhet pasi kërkesa ishte për 40% dhe u bë vetëm 25%.  Kemi formu një grup punues bashkë me Sindikatën dhe kur është votu Ligji kam ftu takim ministrin e Financave  dhe të Administratës që të punojmë brenda kësaj hapësire sa na lejon ligji që të ngriten koeficientat. Pra nëse do të implementohej Ligji pas një muaj do të ishte problem, por mendoj se kemi kohë të mjaftueshme. Jam në përkrahje të kërkesave të juaja kam pasur angazhim për t’u plotësuar kërkesat e juaja dhe iu premtoj se do iu mbajë të informuar lidhur me gjithë këto zhvillime”, ka thënë Tahiri.

Ai tutje deklaroi se do të fillojmë angazhimin së bashku me punëtorët e Shërbimit Korrektues duke shpresuar se do të përkrahet edhe nga ministria e Financave dhe Zyra e Kryeministrit lidhur me këto kërkesa.

“Ju jeni një prej agjencive më të rëndësishme për zbatimin e ligjit, e di rrezikun dhe kemi punëtorë që jetojnë me pasoja të asaj që kanë pësuar nga puna të cilën e bëjnë.Do të angazhohemi që gjithë këtë periudhë që edhe me Zyrën e Presidentit, edhe me Sindikatën që të sigurohen 100% e kërkesave që ju keni bërë. Pra kemi kohë të mjaftueshëm për të punuar, pra i kemi 9 muaj ditë që kur Ligji prezantohet në Gazetën Zyrtare”, ka thënë Tahiri

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Rritet prapë çmimi i naftës në Kosovë

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj e ripërsërit: Shkëmbimi i territoreve, ide ruse e serbe

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Haradinaj deklarohet pas fjalëve të Britanisë së Madhe kundër prekjes së kufijve

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Deklarohet Radojiçiq: Po, jam takuar edhe me Thaçin, edhe me Haradinajn

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Djegia e mandateve sjell përplasje edhe në PE. Doris Pack: Masa ndaj Fleckenstein, nëse…

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Britania e Madhe: Prekja e kufijve, e rrezikshme

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Kërkesë për paraburgim ndaj personit që dyshohet që ka sulmuar bashkëshorten dhe nënën e tij

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Veseli: Askush dhe asgjë nuk mund të na ndajë me SHBA-të

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Qeveria ndan 100 mijë euro për themelimin e Qendrës Përkujtimore “Bllaca 1999”

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Kosova radhitet lart në indeksin e Bankës Botërore për politikëbërje

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Pas zgjidhjes së emrit, fokusi në përmbushjen e reformave

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarit për tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Këshilli për Trashëgimi Kulturore reagon rreth Kullës së Sulejman Vokshit

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Hoti nënshkruan memorandum me Universitetin e Ferizajt

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Haziri: Jemi afër për t`i zgjidhur problemet që ky qytet i ka trashëguar me shekuj

Ministrja Hoxha autorizohet për të nënshkruar fondet e IPA 2018 si dhe raportoi për zbatimin e  MSA-së

Ministrja Hoxha autorizohet për të nënshkruar fondet e IPA 2018 si dhe raportoi për zbatimin e MSA-së