Tahiri: Pagat e punëtorëve të Shërbimit Korrektues do të barazohen me ato të Policisë

14.02.2019 12:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tahiri: Pagat e punëtorëve të Shërbimit Korrektues do të barazohen me ato të Policisë

Punëtorët e Shërbimit Korrektues të Kosovës pas protestës që zhvilluan të hënën, sot kanë protestuar përsëri para objektit të Qeverisë së Kosovës.Por është pikërisht ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri i cili nuk ka hezituar të dalë dhe të bisedojë me gjithë këta punëtorë të Shërbimit Korrektues të cilët po protestonin.

Tahiri ka deklaruar para tyre se kërkesa e tij ka qenë që pagat e punëtorëve të Shërbimit Korrektues të rriten për 40%, pra të mbërrijnë nivelin e policisë, por që ato janë rritur vetëm për 25%. 

Ai shtoi se do të bëjë gjithçka që është e nevojshme për t’u plotësuar kërkesat e tyre.

“Pra 100% të këtyre kërkesave kemi arrit me i realizu diku deri në 60%, pra nivelizimi i pagave nuk është arrit të bëhet pasi kërkesa ishte për 40% dhe u bë vetëm 25%.  Kemi formu një grup punues bashkë me Sindikatën dhe kur është votu Ligji kam ftu takim ministrin e Financave  dhe të Administratës që të punojmë brenda kësaj hapësire sa na lejon ligji që të ngriten koeficientat. Pra nëse do të implementohej Ligji pas një muaj do të ishte problem, por mendoj se kemi kohë të mjaftueshme. Jam në përkrahje të kërkesave të juaja kam pasur angazhim për t’u plotësuar kërkesat e juaja dhe iu premtoj se do iu mbajë të informuar lidhur me gjithë këto zhvillime”, ka thënë Tahiri.

Ai tutje deklaroi se do të fillojmë angazhimin së bashku me punëtorët e Shërbimit Korrektues duke shpresuar se do të përkrahet edhe nga ministria e Financave dhe Zyra e Kryeministrit lidhur me këto kërkesa.

“Ju jeni një prej agjencive më të rëndësishme për zbatimin e ligjit, e di rrezikun dhe kemi punëtorë që jetojnë me pasoja të asaj që kanë pësuar nga puna të cilën e bëjnë.Do të angazhohemi që gjithë këtë periudhë që edhe me Zyrën e Presidentit, edhe me Sindikatën që të sigurohen 100% e kërkesave që ju keni bërë. Pra kemi kohë të mjaftueshëm për të punuar, pra i kemi 9 muaj ditë që kur Ligji prezantohet në Gazetën Zyrtare”, ka thënë Tahiri

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Tahiri: Pagat e punëtorëve të Shërbimit Korrektues do të barazohen me ato të Policisë

Tahiri: Pagat e punëtorëve të Shërbimit Korrektues do të barazohen me ato të Policisë

Shala nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Klubin e Prodhueseve të Kosovës për ta fuqizuar sektorin e prodhimit

Shala nënshkruan memorandum bashkëpunimi me Klubin e Prodhueseve të Kosovës për ta fuqizuar sektorin e prodhimit

Haradinaj për ngushëllime tek familja Ajeti

Haradinaj për ngushëllime tek familja Ajeti

Hoti: Platforma e vetme për dialogun e Brukselit është Kushtetuta e Republikës së Kosovës

Hoti: Platforma e vetme për dialogun e Brukselit është Kushtetuta e Republikës së Kosovës

Mbi një mijë tiketa të shqiptuara për 24 orë në Kosovë

Mbi një mijë tiketa të shqiptuara për 24 orë në Kosovë

PD: Ja pse Paloka gjuajti me bojë Ramën

PD: Ja pse Paloka gjuajti me bojë Ramën

Protestuesit kërkojnë nga presidenti mos ta dekretojë Ligjin për Paga

Protestuesit kërkojnë nga presidenti mos ta dekretojë Ligjin për Paga

Hoti në Rahovec: Të krijojmë hapësirë dhe mundësi për të gjithë nxënësit e Republikës

Hoti në Rahovec: Të krijojmë hapësirë dhe mundësi për të gjithë nxënësit e Republikës

Ish-diplomati amerikan Hooper: Kosova tani po shihet si një vend me liderë kokënxehtë

Ish-diplomati amerikan Hooper: Kosova tani po shihet si një vend me liderë kokënxehtë

Tenderi për pajisjet për verifikimin e dokumenteve sërish në “gjykatën e tenderëve”

Tenderi për pajisjet për verifikimin e dokumenteve sërish në “gjykatën e tenderëve”

Djali i deputetit nga Tetova në mesin e të vdekurve në aksidentin tragjik

Djali i deputetit nga Tetova në mesin e të vdekurve në aksidentin tragjik

Ilir Meta: Ngushëllime dhe solidaritet vëllazëror për aksidentin tragjik në Shkup

Ilir Meta: Ngushëllime dhe solidaritet vëllazëror për aksidentin tragjik në Shkup

QKUK-ja fiton çdo ditë nga 2 mijë euro nga pagesat e parkingut, ankohen qytetarët

QKUK-ja fiton çdo ditë nga 2 mijë euro nga pagesat e parkingut, ankohen qytetarët

Thaçi ngushëllon familjarët e viktimave të aksidentit tragjik në Shkup

Thaçi ngushëllon familjarët e viktimave të aksidentit tragjik në Shkup

Ish-ministri i LDK’së: Taksa, vendim legjitim – Kosova s’do ta humbë përkrahjen amerikane

Ish-ministri i LDK’së: Taksa, vendim legjitim – Kosova s’do ta humbë përkrahjen amerikane

Prokuroria kërkon t’i bëhet analiza e gjakut dhe urinës, vozitësit të autobusit të aksidentit tragjik

Prokuroria kërkon t’i bëhet analiza e gjakut dhe urinës, vozitësit të autobusit të aksidentit tragjik