Tahiri: Nuk e përjashtojmë mundësinë e një koalicioni me VV’në pas zgjedhjeve të ardhshme

14.05.2020 21:37
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tahiri: Nuk e përjashtojmë mundësinë e një koalicioni me VV’në pas zgjedhjeve të ardhshme

Anëtari i Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së dhe kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri ka folur për zhvillimet politike në vend.

Tahiri ka thënë se 100 ditët e Qeverisë Kurti mund të konsiderohen të suksesshme.

Ai megjithatë thotë se Kurti e ka kuptuar që LDK-në nuk mund ta nënshtrosh dhe poshtosh duke i mbajtur në koalicion.

“Në 30 vite ka pasur personalitete e lëvizje për ta nënshtruar LDK-në por askush nuk ia ka arritur ta bëjë një gjë të tillë”, tha ai.

Anëtari i Këshillit të Përgjithshëm të LDK-së thotë se ka qenë ithtarë i koalicionit LDK-LVV dhe sipas tij pikërisht LDK-ja ishte ajo që zgjati dorën e shpresës për ndërtimin e një koalicioni.

“Më vjen keq që ky koalicion ka dështuar. Koha do të tregojë fajtorët. Sot janë gjakrat e nxehur për të nxjerrë fajtorin”, ka thënë ai në RTV Dukagjin.

Tahiri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen ishte parashikuar të zgjatë më shumë se një mandat.

“As tash nuk e përjashtojmë mundësinë e një koalicioni pas zgjedhjeve të ardhshme parlamentare kurdo që ato të mbahen. Këto janë subjektet politike në Kosovë”, tha ndër të tjera Xhafer Tahiri.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

NISMA: E paprecedent për shoqëritë demokratike organizmin e protestave nga partia që udhëheq qeverinë

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Kosovë: Katër raste të reja, 19 të shëruar nga COVID-19

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

Nëntë pacientë me Covid-19 në Infektive, tre në gjendje të rëndë

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”

“Test protesta” nis me thirrjet “Duam zgjedhje”, “Albin Kurti” dhe “Vetëvendosje”