Tahiri: Me Kodin e ri penal, dhunuesit do të vuajnë burg

10.08.2018 18:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tahiri: Me Kodin e ri penal, dhunuesit do të vuajnë burg

Ndonëse nuk arritën që të parandalonin vrasjen e dyfishtë në Brekovc të Gjakovës, Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri po thotë se Kosova ka një polici efikase. Madje, deklaron se Policia e Kosovës është larg më e mirë se në shumë vende të tjera të rajonit.
Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri në emisionin “Frontal” në T7 ka thënë se nuk duhet të krijohet një imazh i mosefikasitetit të Policisë së Kosovës pas vrasjes makabre në Brekovc të Gjakovës. Tahiri me bindje ka thënë se Policia e Kosovës është larg më e mirë se në shumë vende të tjera të rajonit.

“Unë po iu tregoj që ka edhe raste që nuk kanë dështuar. Jam i bindur që kemi një polici efikase larg më e mirë se në shumë vende të tjera të rajonit. Edhe kur vjen puna te mbrojtja e jetës te qytetarëve tanë. Po, kemi pas raste kur nuk kemi qenë efektive aq sa duhet por nuk besoj që është e rrugës, ta krijojmë një imazh të mosefikasitetit të policisë tonë”, ka thënë ai.

Tahiri ka thënë se me Kodin e ri penal, dhunuesit do të vuajnë burg.

“Unë do të kërkoj që raste të tilla të trajtohen me prioritet, që ta ulim një numër aq të lart, ta parandalojmë në masë të madhe sa është e mundur, nuk duhet ta leme ne mirëbesimin e njerëzve, këto norma do te hyjnë ne fuqi sa me shpejt. Do t’i demotivojë te gjithë ata që janë të gatshëm me kry dhunë sepse do te ballafaqohen me burgun”, tha ai.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qeveria kërkon përfundimin e procesit të privatizimit të ndërmarrjeve shoqërore

Qeveria kërkon përfundimin e procesit të privatizimit të ndërmarrjeve shoqërore

Ministri Berisha takoi pjesëtarët e FSK-së nga radhët e komunitetit serb

Ministri Berisha takoi pjesëtarët e FSK-së nga radhët e komunitetit serb

Arrestohet një person për  vjedhje të rëndë

Arrestohet një person për vjedhje të rëndë

“Vetëvendosje” kërkon që rasti i Vasfije Krasniqit të riprocedohet dhe fajtorët të dënohen

“Vetëvendosje” kërkon që rasti i Vasfije Krasniqit të riprocedohet dhe fajtorët të dënohen

Çështja e amnistisë në fokus të debatit për ndryshimet kushtetuese

Çështja e amnistisë në fokus të debatit për ndryshimet kushtetuese

Rama kundër lojërave të fatit: Bastet vdiqën Sali!

Rama kundër lojërave të fatit: Bastet vdiqën Sali!

Vushtrria bëhet me qendër moderne të rinisë

Vushtrria bëhet me qendër moderne të rinisë

Një prej dhunuesve të Vasfije Krasniqit, tash polic i Kosovës

Një prej dhunuesve të Vasfije Krasniqit, tash polic i Kosovës

Austria ia rikujton Serbisë se Kosova është kusht për anëtarësim në Bashkimin Evropian

Austria ia rikujton Serbisë se Kosova është kusht për anëtarësim në Bashkimin Evropian

Vjosa Osmani përplaset me Dukagjin Goranin e Time Kadrijajn

Vjosa Osmani përplaset me Dukagjin Goranin e Time Kadrijajn

Kryeministri Haradinaj: Gjergj Kastrioti Skënderbeu, figurë e fuqishme që na lidh me Perëndimin

Kryeministri Haradinaj: Gjergj Kastrioti Skënderbeu, figurë e fuqishme që na lidh me Perëndimin

Vuçiq: Nëse largohet UNMIK-u dhe formohet ushtria e Kosovës, Serbia do të mbetet pa zgjidhje

Vuçiq: Nëse largohet UNMIK-u dhe formohet ushtria e Kosovës, Serbia do të mbetet pa zgjidhje

Edita Tahiri: Ua përplasa në fytyrë Vuçiqit e Daçiqit gjenocidin që kryen serbët në Kosovë

Edita Tahiri: Ua përplasa në fytyrë Vuçiqit e Daçiqit gjenocidin që kryen serbët në Kosovë

Ministri Matoshi nënshkruan Udhëzim Administrativ të Gjobave për hedhje të mbeturinave

Ministri Matoshi nënshkruan Udhëzim Administrativ të Gjobave për hedhje të mbeturinave

Haradinaj: Ansambli “SHOTA” është identitet kulturor i vendit

Haradinaj: Ansambli “SHOTA” është identitet kulturor i vendit

MUP-i serb: Pranimi i Kosovës në Interpol është shkelje e të drejtës ndërkombëtare

MUP-i serb: Pranimi i Kosovës në Interpol është shkelje e të drejtës ndërkombëtare