Tahiri kërkon nga partitë të votojnë Buxhetin 2021

23.12.2020 21:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tahiri kërkon nga partitë të votojnë Buxhetin 2021

Zëvendëskryeministri në detyrë, Besnik Tahiri, përmes një statusi në Facebook, ka apeluar te partitë politike që të tejkalojnë dallimet partiake dhe të marrin vendim për votimin e buxhetit 2021.

Kjo pasi sipas Tahirit në të kundërtën mund të rrezikohen pagat dhe projektet e ndryshme.

Ky është statusi i tij i plotë:

Duke marrë parasysh faktin që nuk kemi arritur konsensus të plotë ndër-partiak për votimin e Ligjit për Rimëkëmbje, votimi i Buxhetit 2021 është rasti më i mirë që grupet parlamentare të flasin me një zë konsensual për interesin e përgjithshëm publik.

Partitë politike duhet të dëshmojnë se agjenda institucionale dhe publike është prioriteti i të gjithëve, dhe jo vetëm i një shumice të thjeshtë.

Rëndësia e votimit të Buxhetit 2021 qëndron mbi faktin se ky buxhet mbulon pagat, shërbimet, projektet e nisura, tema këto që tejkalojnë dallimet partiake. Andaj është koha që të marrim një kurs të ri, sipas të cilit konfirmojmë që jemi shoqëri e pjekur, e cila para, gjatë dhe pas zgjedhjeve, prodhon stabilitet , duke mos pritur momentet kur forcat politike komunikojnë përmes kushtëzimeve.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tahiri kërkon nga partitë të votojnë Buxhetin 2021

Tahiri kërkon nga partitë të votojnë Buxhetin 2021

Ndryshe nga juristët tjerë, Koci dhe VV thonë se Kurti mund të bëhet deputet

Ndryshe nga juristët tjerë, Koci dhe VV thonë se Kurti mund të bëhet deputet

Shkencëtarët: Fëmijët janë më të ndjeshëm ndaj llojit të ri të COVID-19?

Shkencëtarët: Fëmijët janë më të ndjeshëm ndaj llojit të ri të COVID-19?

​Gashi për zgjedhjet e reja: LDK e madhe, e fortë dhe e vendosur

​Gashi për zgjedhjet e reja: LDK e madhe, e fortë dhe e vendosur

Zbulohet një tjetër variant i ri COVID-19 në Britani të Madhe

Zbulohet një tjetër variant i ri COVID-19 në Britani të Madhe

Enver Hoxhaj kandidat i PDK-së për kryeministër

Enver Hoxhaj kandidat i PDK-së për kryeministër

Von Cramon: Gabimi më i madh i Kosovës në 2021 ishte rrëzimi i Qeverisë Kurti

Von Cramon: Gabimi më i madh i Kosovës në 2021 ishte rrëzimi i Qeverisë Kurti

Instituti Ndërkombëtar i Medias reagon pas sulmit fizik ndaj gazetarit Valon Syla

Instituti Ndërkombëtar i Medias reagon pas sulmit fizik ndaj gazetarit Valon Syla

Limaj mobilizon strukturat për zgjedhjet e parakohshme

Limaj mobilizon strukturat për zgjedhjet e parakohshme

Mbi 37 mijë të shëruar nga coronavirusi në Kosovë, numri i rasteve aktive rreth 10 mijë

Mbi 37 mijë të shëruar nga coronavirusi në Kosovë, numri i rasteve aktive rreth 10 mijë

Zafir Berisha: Vota për Vetëvendosjen është votë për surratin e Vuçiqit dhe Daçiqit

Zafir Berisha: Vota për Vetëvendosjen është votë për surratin e Vuçiqit dhe Daçiqit

Lufta kundër ndotjes së ajrit me qasje shpërfillëse

Lufta kundër ndotjes së ajrit me qasje shpërfillëse

12 të vdekur dhe 271 raste të reja me COVID-19

12 të vdekur dhe 271 raste të reja me COVID-19

Kusari-Lila edhe në këto zgjedhje do të kandidojë si pjesë e listës së LVV-së

Kusari-Lila edhe në këto zgjedhje do të kandidojë si pjesë e listës së LVV-së

​Një muaj paraburgim për vrasje nga pakujdesia

​Një muaj paraburgim për vrasje nga pakujdesia

Gecaj i LDK’së ngacmon Konjufcën, i thotë se VV po shkon drejt koalicionit me PDK-në

Gecaj i LDK’së ngacmon Konjufcën, i thotë se VV po shkon drejt koalicionit me PDK-në