Tahiri: Investimet në Qendrat Korrektuese, mundësuan parandalimin e dukurive negative brenda tyre

15.08.2019 18:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tahiri: Investimet në Qendrat Korrektuese, mundësuan parandalimin e dukurive negative brenda tyre

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka thënë se falë investimeve në Qendra Korrektuese, janë parandaluar edhe dukurive negative brenda tyre.

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka takuar sot Drejtorin e Përgjithshëm të Shërbimit Korrektues të Kosovës, Nehat Thaçi dhe drejtorët e Qendrave Korrektuese të Kosovës.

Ministri Tahiri ka vlerësuar punën e bërë në dy vitet e fundit, që rezultoi me ndryshime të mëdha në menaxhimin e Qendrave Korrektuese.

“Sistemi korrektues ka shënuar një avancim jashtëzakonisht të madh përgjatë dy viteve të fundit. Me përkushtim dhe angazhim të vazhdueshëm ia kemi arritur të transformojmë perceptimin dhe imazhin e Qendrave Korrektuese. Kemi përmirësuar instruktuarën dhe kemi shtuar kapacitetet. Është rritur siguria si dhe janë luftuar dhe parandaluar dukuritë negative brenda tyre”, ka thënë Tahiri, shkruan lajmi.net.

Siç bëhet e ditur në njoftim, përveç funksionit korrektues, ministri Tahiri ka theksuar se Qendrat kanë edhe funksion risocializimi, detyrë kjo që u arrit të përmbushet falë angazhimit të punëtorëve në baza ditore.

“Sot, Qendrat Korrektuese plotësojnë të gjitha standardet bashkëkohore, dhe të njëjtat krahas funksionit korrektues kanë edhe funksion të plotë risocializimi. I tërë ky progres nuk do të mund të bëhej pa përgjegjësit dhe oficerët e këtij shërbimi, që në baza ditore menaxhojnë me këto Qendra” ka thënë ministri Tahiri.

Gjatë takimit, ministri Tahiri dhe drejtuesit e institucioneve korrektuese ndanë perspektivën e reformimit të mëtejmë dhe hapat që po ndërmerren për avancimin e Shërbimit Korrektues në të gjitha dimensionet e tij.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Haziri: Po e ndërtojmë koalicionin në mirëbesim në mënyrë që në qeverinë LVV-LDK mos të ketë ‘bomba të kurdisura’

​Haziri: Po e ndërtojmë koalicionin në mirëbesim në mënyrë që në qeverinë LVV-LDK mos të ketë ‘bomba të kurdisura’

Kusari-Lila: Nuk besoj se ka parti në Kosovë që dëshiron zgjedhje të reja parlamentare

Kusari-Lila: Nuk besoj se ka parti në Kosovë që dëshiron zgjedhje të reja parlamentare

Palmeri thotë se njohja reciproke Kosovë-Serbi do t’i zgjidhte mosmarrëveshjet mes dy vendeve

Palmeri thotë se njohja reciproke Kosovë-Serbi do t’i zgjidhte mosmarrëveshjet mes dy vendeve

Adrian Çollaku: Negociatat LVV-LDK, pazar politik – fiton ai që reziston më shumë

Adrian Çollaku: Negociatat LVV-LDK, pazar politik – fiton ai që reziston më shumë

Veseli: Në opozitë do të jemi zëri i qytetarëve

Veseli: Në opozitë do të jemi zëri i qytetarëve

Samiti i NATO-s: Trump e quan dyfytyrësh Trudeau-n

Samiti i NATO-s: Trump e quan dyfytyrësh Trudeau-n

Heldt i drejtohet VV-së e LDK-së: Mblidheni parlamentin, qeveria të formohet sa më shpejt

Heldt i drejtohet VV-së e LDK-së: Mblidheni parlamentin, qeveria të formohet sa më shpejt

Memli Krasniqi: VV e LDK të interesuara vetëm për kolltuqe, i harruan shpejt premtimet e programin

Memli Krasniqi: VV e LDK të interesuara vetëm për kolltuqe, i harruan shpejt premtimet e programin

Zyrtare: UEFA lejon të përdoret VAR-i në ndeshjën Kosova – Maqedonia e Veriut

Zyrtare: UEFA lejon të përdoret VAR-i në ndeshjën Kosova – Maqedonia e Veriut

Pacolli: Ndihëm krenar më atë që Kosova po bën për Shqipërinë

Pacolli: Ndihëm krenar më atë që Kosova po bën për Shqipërinë

Si u përgatitën nxënësit për testin PISA?

Si u përgatitën nxënësit për testin PISA?

Shkup: Rezultati i dobët në PISA, pasqyrim real i cilësisë së arsimit

Shkup: Rezultati i dobët në PISA, pasqyrim real i cilësisë së arsimit

Ministria e Drejtësisë me databazë për rastet e dhunës në familje

Ministria e Drejtësisë me databazë për rastet e dhunës në familje

Thaçi: NATO në Kosovë po bënë punë të shkëlqyer, po punojmë që shumë shpejt të bëhemi pjesë e saj

Thaçi: NATO në Kosovë po bënë punë të shkëlqyer, po punojmë që shumë shpejt të bëhemi pjesë e saj

Vuçiq-Putinit: S`jam optimist për zgjidhje kompromisi me Kosovën

Vuçiq-Putinit: S`jam optimist për zgjidhje kompromisi me Kosovën

ASHAK: Rezultati në PISA na bën të skuqemi të gjithë

ASHAK: Rezultati në PISA na bën të skuqemi të gjithë