Tahiri: Do të deklarojë pasurinë secila pozitë që ka potencial për abuzim

20.03.2019 17:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tahiri: Do të deklarojë pasurinë secila pozitë që ka potencial për abuzim

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka nisur ndryshimin e listës së njerëzve që do të deklarojnë pasurinë. Pas një vizite që së bashku me kryetarin e Kuvendit, z. Kadri Veseli, ka bërë në Agjencinë Kundër Korrupsionit, në një status në rrjetin social Facebook, Tahiri ka shkruar se do të ndalohet abuzimi me paratë e taksapaguesve, transmeton Express.

“Krahas kodifikimit të drejtësisë penale përmes së cilës kemi rritur dënimet dhe kemi bërë të pamundur shmangien nga ballafaqimi me drejtësinë, materializimi i plotë i luftës tonë kundër korrupsionit dhe abuzimit me paratë e taksapaguesve tanë do të merr drejtim të ri edhe përmes politikës së re mbi fushën e deklarimit të pasurisë së zyrtarëve publik dhe si dhe asaj mbi mandatin dhe kompetencat e Agjencisë Kundër Korrupsionit. Bashkë me Kryetarin Kadri Veseli, sot ishim në një vizitë pune në Agjencinë Kundër Korrupsionit, gjatë së cilës bashkëbiseduam me Drejtorin e AKK-së z. Shaip Havolli mbi sfidat, kapacitetet dhe perspektivën e këtij institucioni të rëndësishëm në luftën kundër korrupsionit, abuzimit, konfliktit të interesit dhe parandalimit të tyre” ka shkruar Tahiri.

Sipas të parit të drejtësisë në Qeverinë e Kosovës, listimi i pozitave që do të deklarojnë pasurinë nuk do të bëhet nga hierarikia, por nga pozitat që mund të paraqesin rrezik për abuzim, korrupsion apo konflikt të interesit. E gjithë kjo, sipas Tahirit, do të mundësoj që të dallohen institucionet ku ka integritet.

“Në fokus të bashkëbisedimit ishte lista e subjekteve që deklarojnë pasurinë. Me projektligjin e ri që jam duke e përgatitur rreth kësaj fushe, do të ndryshojmë listën e deklaruesve, duke e rritur numrin e zyrtarëve që deklarojnë pasurinë, jo vetëm mbi kriterin e hierarkisë së pozitave, por mbi kriterin e përfshirjes së çdo pozite që mund të paraqesë rrezik për abuzim, korrupsion apo konflikt të interesit. Qytetarët e Republikës së Kosovës me të drejtë presin sektor publik me integritet dhe të përgjegjshëm. Përmes formatit të ri të deklarimit të pasurisë, si Ministër i Drejtësisë do ua ofroj një qasje të re nga e cila, do jetë lehtë e dallueshme se ku ka integritet dhe ku i njëjti paraqet probleme që duhet të jenë subjekt i trajtimit nga organet e pavarura të zbatimit të ligjit” ka përfunduar Tahiri.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Tahiri: Do të deklarojë pasurinë secila pozitë që ka potencial për abuzim

Tahiri: Do të deklarojë pasurinë secila pozitë që ka potencial për abuzim

Nënshkruhet memorandum mirëkuptimi mes Këshillit Prokurorial dhe Akademisë së Drejtësisë

Nënshkruhet memorandum mirëkuptimi mes Këshillit Prokurorial dhe Akademisë së Drejtësisë

Isa Mustafa për PSD-në: Si nuk e shohin vetën në pasqyrë – objektivisht janë në pozitë

Isa Mustafa për PSD-në: Si nuk e shohin vetën në pasqyrë – objektivisht janë në pozitë

Karaxhiq dënohet me burgim të përjetshëm

Karaxhiq dënohet me burgim të përjetshëm

Haradinaj: Përkujdesja për dinjitetin e pensionistëve detyrë dhe përkushtim i Qeverisë

Haradinaj: Përkujdesja për dinjitetin e pensionistëve detyrë dhe përkushtim i Qeverisë

Karagjiq dënohet me burgim të përjetshëm

Karagjiq dënohet me burgim të përjetshëm

Veseli: Korrupsioni e nepotizmi janë bërë problem psikologjik tek qytetarët, të gjitha do të sanksionohen

Veseli: Korrupsioni e nepotizmi janë bërë problem psikologjik tek qytetarët, të gjitha do të sanksionohen

Ministri i Jashtëm i Sllovenisë demanton gazetat serbe: Nuk e heqim njohjen për Kosovën

Ministri i Jashtëm i Sllovenisë demanton gazetat serbe: Nuk e heqim njohjen për Kosovën

Gjilani me trajnime intensive për projektet e Komisionit Evropian

Gjilani me trajnime intensive për projektet e Komisionit Evropian

Kosovarët më të lumturit në rajon

Kosovarët më të lumturit në rajon

Haradinaj priti përfaqësuesit e Bankës sllovene “SID Bank”

Haradinaj priti përfaqësuesit e Bankës sllovene “SID Bank”

Mustafa u takua me Këshillin Komunal për Siguri në Bashkësi në Ferizaj

Mustafa u takua me Këshillin Komunal për Siguri në Bashkësi në Ferizaj

Thaçi në Ditën e Frankofonisë: Kosova mbetet e angazhuar në promovimin e gjuhës frënge

Thaçi në Ditën e Frankofonisë: Kosova mbetet e angazhuar në promovimin e gjuhës frënge

Gashi priti në takim drejtorin e Divizionit për Evropë në JICA Miyazaki Kiyotaka

Gashi priti në takim drejtorin e Divizionit për Evropë në JICA Miyazaki Kiyotaka

Tre të arrestuar në Podujevë për vepra të ndryshme penale

Tre të arrestuar në Podujevë për vepra të ndryshme penale

Murtezaj viziton drejtoritë rajonale të ATK-së

Murtezaj viziton drejtoritë rajonale të ATK-së