Tahiri: Do të deklarojë pasurinë secila pozitë që ka potencial për abuzim

20.03.2019 17:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tahiri: Do të deklarojë pasurinë secila pozitë që ka potencial për abuzim

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka nisur ndryshimin e listës së njerëzve që do të deklarojnë pasurinë. Pas një vizite që së bashku me kryetarin e Kuvendit, z. Kadri Veseli, ka bërë në Agjencinë Kundër Korrupsionit, në një status në rrjetin social Facebook, Tahiri ka shkruar se do të ndalohet abuzimi me paratë e taksapaguesve, transmeton Express.

“Krahas kodifikimit të drejtësisë penale përmes së cilës kemi rritur dënimet dhe kemi bërë të pamundur shmangien nga ballafaqimi me drejtësinë, materializimi i plotë i luftës tonë kundër korrupsionit dhe abuzimit me paratë e taksapaguesve tanë do të merr drejtim të ri edhe përmes politikës së re mbi fushën e deklarimit të pasurisë së zyrtarëve publik dhe si dhe asaj mbi mandatin dhe kompetencat e Agjencisë Kundër Korrupsionit. Bashkë me Kryetarin Kadri Veseli, sot ishim në një vizitë pune në Agjencinë Kundër Korrupsionit, gjatë së cilës bashkëbiseduam me Drejtorin e AKK-së z. Shaip Havolli mbi sfidat, kapacitetet dhe perspektivën e këtij institucioni të rëndësishëm në luftën kundër korrupsionit, abuzimit, konfliktit të interesit dhe parandalimit të tyre” ka shkruar Tahiri.

Sipas të parit të drejtësisë në Qeverinë e Kosovës, listimi i pozitave që do të deklarojnë pasurinë nuk do të bëhet nga hierarikia, por nga pozitat që mund të paraqesin rrezik për abuzim, korrupsion apo konflikt të interesit. E gjithë kjo, sipas Tahirit, do të mundësoj që të dallohen institucionet ku ka integritet.

“Në fokus të bashkëbisedimit ishte lista e subjekteve që deklarojnë pasurinë. Me projektligjin e ri që jam duke e përgatitur rreth kësaj fushe, do të ndryshojmë listën e deklaruesve, duke e rritur numrin e zyrtarëve që deklarojnë pasurinë, jo vetëm mbi kriterin e hierarkisë së pozitave, por mbi kriterin e përfshirjes së çdo pozite që mund të paraqesë rrezik për abuzim, korrupsion apo konflikt të interesit. Qytetarët e Republikës së Kosovës me të drejtë presin sektor publik me integritet dhe të përgjegjshëm. Përmes formatit të ri të deklarimit të pasurisë, si Ministër i Drejtësisë do ua ofroj një qasje të re nga e cila, do jetë lehtë e dallueshme se ku ka integritet dhe ku i njëjti paraqet probleme që duhet të jenë subjekt i trajtimit nga organet e pavarura të zbatimit të ligjit” ka përfunduar Tahiri.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Haradinaj: Krenar me luftën dhe përkushtimin e Akil Gjakovës

Gjenocidi, fjala e mohuar

Gjenocidi, fjala e mohuar

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Për një vit u arrestuan 784 të mitur

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

Deputeti i AAK-së: Po përgatiten komisionet për korrigjimin e kufirit me Malin e Zi

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

11 të vdekur në bregdetin shqiptar gjatë kësaj vere

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime

Qindra miliona euro shpenzime më shumë për mëditje, mallra e shërbime

Qeveria “harron” premtimet për “Shkupin 2014”

Qeveria “harron” premtimet për “Shkupin 2014”

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ambasada e Turqisë në Beograd përmirëson gabimin, heq referimin “Kosovë e Metohi”

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK