Tahiri: Ata që dje me hov e nisën me shtetin ligjor, sot po duan ta konfiskojnë transparencën

17.04.2021 13:39
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tahiri: Ata që dje me hov e nisën me shtetin ligjor, sot po duan ta konfiskojnë transparencën

Shefi i Grupit Parlamentar të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri, ka kritikuar Qeverinë Kurti për qeverisje jot ë mirë.

Ai përmes një postimin në Facebook, ka thënë se ata që dje me hov e nisën me shtetin ligjor, sot po duan ta konfiskojnë transparencën. Pfizer dhe transparenca e mohuar, janë ilaçi kundër Covid – 19.

‘Në asnjë vend normal, nuk kërcënohet media për publikimin e informacionit. Në vende demokratike, e drejta për t’u infomuar, qëndron mbi çdo të drejtë tjetër. Ajo ështe absolute. Në mungesë të veprimit dhe rezultateve, nuk mund të fshihesh pas sekretit shtetëror. Përpos se kur prapa një sekreti të tillë, synohet të fshihet ndonjë agjendë e dyshimtë dhe kundër interesit të përgjithshëm, atij publik. Ata që dje me hov e nisën me shtetin ligjor, sot po duan ta konfiskojnë transparencën. Pfizer dhe transparenca e mohuar, janë ilaçi kundër Covid – 19, dhe kundër deformimeve që po i bëhen demokracisë’, ka shkruar ai.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


6 të vdekur dhe 48 raste të reja me COVID-19

6 të vdekur dhe 48 raste të reja me COVID-19

519 pacientë u trajtuan në Klinikën Emergjente si pasojë e aksidenteve në komunikacion gjatë gushtit

519 pacientë u trajtuan në Klinikën Emergjente si pasojë e aksidenteve në komunikacion gjatë gushtit

KFOR: Situata në veri është stabile

KFOR: Situata në veri është stabile

Sulmi fizik ndaj infermierit në Spitalin e Mitrovicës, reagon ShSKUK

Sulmi fizik ndaj infermierit në Spitalin e Mitrovicës, reagon ShSKUK

Azemi: Fotografia e Bahtirit me pjesëtarë të Policisë, e qartëson qëllimin e aksionit të sotëm

Azemi: Fotografia e Bahtirit me pjesëtarë të Policisë, e qartëson qëllimin e aksionit të sotëm

Me 77 vota miratohet në parim projektligji për të drejtat pronësore të shtetasve të huaj në Republikën e Kosovës

Me 77 vota miratohet në parim projektligji për të drejtat pronësore të shtetasve të huaj në Republikën e Kosovës

Ministria e Punëve të Brendshme apel qytetarëve që t’i evitojnë pikat kufitare në Bërnjak dhe Jarinjë

Ministria e Punëve të Brendshme apel qytetarëve që t’i evitojnë pikat kufitare në Bërnjak dhe Jarinjë

Pyetja e Bekë Berishës për Kurtin që bëri deputetët të qeshnin në sallën e Kuvendit

Pyetja e Bekë Berishës për Kurtin që bëri deputetët të qeshnin në sallën e Kuvendit

Kërcënoi me vrasje ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Gjykata merr vendim për të akuzuarin

Kërcënoi me vrasje ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Gjykata merr vendim për të akuzuarin

Pas takimit me Vuçiq, Lajçak do të flasë edhe me lidershipin kosovar për situatën në veri

Pas takimit me Vuçiq, Lajçak do të flasë edhe me lidershipin kosovar për situatën në veri

Kurti priti në takim deputeten shqiptare në Kuvendin e Kroacisë Ermina Lekaj-Përlaskaj

Kurti priti në takim deputeten shqiptare në Kuvendin e Kroacisë Ermina Lekaj-Përlaskaj

BE: Kosova dhe Serbia të ndalin menjëherë tensionet

BE: Kosova dhe Serbia të ndalin menjëherë tensionet

Kurti për aksionin në veri: Me këtë është pajtuar edhe Serbia, s’veprojmë për destabilizimin e vendit

Kurti për aksionin në veri: Me këtë është pajtuar edhe Serbia, s’veprojmë për destabilizimin e vendit

Mediat e pushtetit në Serbi: Vuçiq thërret këshillin e sigurisë pas vendimit të Kosovës për targat

Mediat e pushtetit në Serbi: Vuçiq thërret këshillin e sigurisë pas vendimit të Kosovës për targat

Protestën nuk ua ndalojmë, pjesëtari i Policisë së Kosovës iu flet shqip protestuesve serb në veri (Video)

Protestën nuk ua ndalojmë, pjesëtari i Policisë së Kosovës iu flet shqip protestuesve serb në veri (Video)

Recipricteti për targat fillon të zbatohet edhe në Merdare

Recipricteti për targat fillon të zbatohet edhe në Merdare