“Tagesspiegel”: Gjermania kritika Mogherinit se po e mbështet idenë e shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi

20.04.2019 18:55
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Tagesspiegel”: Gjermania kritika Mogherinit se po e mbështet idenë e shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi

Përfaqësuesja e Lartë e BE-së, Federica Mogherini “ka promovuar plane të rrezikshme për shkëmbimin e territoreve (mes Kosovës dhe Serbisë)”, ka thënë zëvendëskryesuesi i grupit parlamentar CDU/CSU, Johann Wadephul, për “Der Tagesspiegel”.

Në prag të Samitit të Berlinit më 29 prill të thirrur nga kancelarja gjermane Angela Merkel dhe nga presidenti francez, Emmanuel Macron, ku do të jenë prezente delegacione nga Kosova dhe Serbia të përfaqësuara nga presidentët Hashim Thaçi e Aleksandar Vuçiq, e përditshmja gjermane ka folur me disa deputetë të Parlamentit, të cilët kanë theksuar qëndrimin e palëkundur të vendit të tyre në raport me mundësinë e shkëmbimit të territoreve.

Përderisa Thaçi dhe Vuçiqi e kanë përqafuar një shkëmbim të paspecifikuar të territoreve mes dy vendeve të tyre si mënyrë e mundshme për normalizimin e marrëdhënieve mes vete, kancelarja Merkel ka qenë shumë kundër, kujton gazeta.

Megjithatë, është thënë se Mogherini është e hapur ndaj kësaj ideje, shkruan kjo gazetë. Ky qëndrim është përballur me rezerva të fuqishme në Gjermani.

“Absolutisht nuk ka garancë se ndryshimi i kufirit apo shkëmbimi i territoreve do të mbetet vetëm në Serbi e Kosovës”, thotë Wadephul, transmeton “europeanwesternbalkans”, shkruan Koha.net.

Sipas tij, një veprim i tillë do të rikthente paqëndrueshmërinë dhe ndasitë etnike në Ballkanin Perëndimor. Madje as konfliktet ushtarake nuk duhet përjashtuar.

Qëndrimin e Wadephulit e ka mbështetur kolegu i tij nga Partia e Gjelbër, Manuel Sarrazin.

“Kufijtë në Ballkanin Perëndimor janë të paprekshëm. Një shkëmbim territoresh mes Kosovës dhe Serbisë është temë tabu, dhe duhet të mbesë si e tillë”, thotë ai.

Në anën tjetër, qëndrimi francez ndaj kësaj çështjeje është i hapur për interpretim. Sipas “Der Tagesspiegel”, ish-ministri i Jashtëm francez, Bernard Kouchner, e ka quajtur shkëmbimin e territoreve “një zgjidhje të mirë”, dhe si e tillë duhet t’u lihet Thaçit e Vuçiqit për ta finalizuar.

Por, vëzhguesit presin që në darkën e përbashkët në zyrën e Kancelares gjermane më 29 prill do të jepet sinjali se, edhe përkundër qëndrimit të Mogherinit, demarkimet e reja me qëllimin e zonave “të pastra etnikisht” në Ballkanin Perëndimor nuk do të mund të arrihen me BE-në. “Ne i zgjidhim problemet etnike në Evropën e shekullit 21 përmes një politike të mençur të pakicave dhe me një stil integrues politik”, ka thënë Wadephul.

Përfaqësuesit e Kosovës dhe Serbisë do jenë bashkë me katër liderë tjerë të Ballkanit Perëndimor në një takim në Berlin. Kryeministrat e Kroacisë dhe Sllovenisë pritet po ashtu të jenë të pranishëm.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Fitorja e Mitsotakis ngre pikëpyetje në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë