Sylë Tahirsylaj tregon se sa janë të rrezikshme erërat e fundit

15.05.2020 16:13
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sylë Tahirsylaj tregon se sa janë të rrezikshme erërat e fundit

Erëra të forta kanë kapluar Kosovën, duke shkaktuar dëme gjithandej vendit.

Në lidhje me këtë dukuri ka folur profesori i meteorologjisë, Sylë Tahirsylaj.

Ai ka thënë se erërat janë dukuri meteorologjike, dhe në këtë formë, ose janë të pranishme ose nuk janë.

“Temperatura krijon erë. Era është dukuri meteorologjike, ose ekziston ose jo; pra nuk është sikur elementet tjera si temperatura apo shtypja atmosferike. Këto pra janë çështje që nuk mund të definohen, mirëpo ky fenomen ka ardhur nga Afrika dhe përcjellet me një shtresë shumë të hollë”, ka thënë Tahirsylaj.

Tutje, ai ka thënë se të njëjtat janë të rrezikshme për shkak se kanë shpejtësinë dhe fuqinë, dhe se në këtë formë, shkaktojnë dëme në të gjitha regjionet e Kosovës.

“ Mirëpo këto janë të tejkalueshme. Pra deri të hënën pasdite, kur nuk ka shi dhe pastaj qetësohet, qetësohet në atë formë se pastaj temperaturat zbresin e ngriten. E rrezikshme është se e ka shpejtësinë, por është edhe e fuqishme. Pra, shkakton dëme në infrastrukturë, dhe jo vetëm në Prishtinë por edhe në regjionet tjera”, ka thënë Tahirsylaj për lajmi.net.

Ndryshe, sot gjatë ditës në tërë territorin e Kosovës është parashikuar se do të ketë erëra të fuqishme, nga të cilat tashmë edhe janë raportuar dëmet e para.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Reagon raportuesja e PE-së për Kosovë: Pranojeni vendimin e Kushtetueses, ndryshimet kërkoni në zgjedhjet e ardhshme

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Heshtja e Kurtit karshi Gjykatës Kushtetuese, nga mbrëmë nuk e tha asnjë fjalë

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Kusari-Lila e quan tradhti të re për demokracinë e Kosovës vendimin e Kushtetueses

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Dekreti i presidentit për mandatarin shpallet kushtetues, LVV-ja paralajmëron revoltë

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Burri i Albulena Haxhiut: Duhet të kaloni mbi trupa njerëzish para sa të kthehet krimi në qeverisje

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Grenell fton të gjithë të respektojnë vendimin e Kushtetueses: Mezi pres të punoj me qeverinë

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Hoti: Koha të bashkohemi për vendin, s’ka humbur askush

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Haradinaj: Sa më shpejt të formohet Qeveria Hoti

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

Mustafa: Aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese dëshmon se shteti i Kosovës dhe drejtësia po funksionon

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

LDK: Gjykata vendosi, tashmë dihet se si duhet vepruar edhe në të ardhmen

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

SHBA, institucioneve dhe partive: Zbatojeni vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Thaçi: Kam qenë i bindur se çdo hap që kam ndërmarrë ishte në përputhje të plotë me Kushtetutën

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Konjufca: Vendimi i Kushtetueses do të shkaktojë revoltë qytetare

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Kushtetuesja i jep të drejtë presidentit Thaçi për dekretin

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Koci: Kushdo që i qaset dhomës së përgjimeve në Telekom domosdo lë gjurmë

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla

Gjasat për marrëveshje Kosovë-Serbi gjatë këtij viti shihen të vogla