Syla: Haziri ishte më i zëshmi në mbrojtjen e LDK-së nga gripi i Vetëvendosjes (VIDEO)

29.10.2019 22:33
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Syla: Haziri ishte më i zëshmi në mbrojtjen e LDK-së nga gripi i Vetëvendosjes (VIDEO)

Emërimin e Lutfi Hazirit si shef i Ekipit Negociator të LDK-së për bisedimet me Vetëvendosjen po e sheh si real analisti politik, Valon Syla.

Ai po ashtu Hazirin e konsideron si një karakter tipik të kësaj partie, njofton Klan Kosova.

“Për Vetëvendosjen mendoj që Lutfi Haziri është personi më real dhe një karakter politik që i ngërthen në vete të gjitha rrymat apo vijat e LDK-së. Po ashtu ai është ndoshta i vetmi nga të gjithë i LDK-së ishte më i zëshmi për të mbrojtur LDK-në nga ky grip i Vetëvendosjes që i rroki të gjitha partitë”.

“LDK s’ka pasë zgjidhje tjetër që të dërgonte një njeri që përvoja e tij në poltikë është argumenti numër një në zgjedhjen e tij dhe e dyta është qëndrimi i tij më rigjid ndaj VV-së dhe ideve politike, ekonomike dhe popullzimit që mund të del nga ndonjë pjesë e marrëveshjes”.

“Roli që Haziri e ka treguar në të kaluarën si një faktor uniteti brenda LDK-së dhe ndoshta partia ka dashur që t’ia lë në dorë krijimin e qeverisë së re”.

“Për VV-në zgjedhja e tij nuk është ndonjë një lajm i keq, por është një ballafaqim me një partner që ka dalë i dyti në zgjedhje. Mund ta ketë quajtur

“Mr Bean” sepse Haziri mendon ashtu dhe nëse dikush mendon që Albin Kurti është “Mr Bean” ai duhet të mësohet të bisedojë edhe me anëtarë tjerë që janë jashtë partisë dhe që mendojnë ndryshe”.

“Këtu ndoshta është edhe një sfidë për VV-në, por ta shohim se a do ta kapërcejë së paku një shaka dhe një ironizim”.

Sa i përket ndarjes së ministrive dhe përgjegjësive mes VV-së dhe LDK-së, Syla në Analiza Zgjedhore tha se premtimi i dy partive gjatë fushatës se do t’i kenë vetëm 12 ministri nuk do të zbatohet.

“Qëndrimi se qeveria e ardhshme do t’i ketë vetëm 12 ministri do të jetë fjala e parë që do ta hajë ky koalicion. Ka qenë një llaf populist që nuk është përgatitur mirë dhe ka qenë e kohës që ta bindë elektoratin se ne nuk do të shpenzojnë sikurse në qeverisja e kaluar e Haradinajt”.

“Ministria e Drejtësisë është kërkuar nga VV-ja e gjithashtu edhe ajo e Financave duhet të jetë e saj sepse shefi i qeverisë duhet ta ketë edhe kuletën në anën e vet. Ministria e Diasporës i jepet partisë më të madhe të koalicionit dhe kjo ka ndodhur tradicionalisht”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Edi Rama nuk gaboi me hartën, ai thjesht ka provokuar”

“Edi Rama nuk gaboi me hartën, ai thjesht ka provokuar”

Me vendim të Pacollit, biznesmeni Shkëlqim Devolli emërohet Konsull Nderi në Malin e Zi

Me vendim të Pacollit, biznesmeni Shkëlqim Devolli emërohet Konsull Nderi në Malin e Zi

Këto janë punët më të paguara në Zvicër për vitin 2019

Këto janë punët më të paguara në Zvicër për vitin 2019

Nënshkruhet memorandumi i bashkëpunimit mbi qeverisjen korporative të bankave

Nënshkruhet memorandumi i bashkëpunimit mbi qeverisjen korporative të bankave

Lutfi Haziri: Nuk ka asnjë lloj ngërçi mes LDK dhe VV, jemi drejt ndërtimit të koalicionit

Lutfi Haziri: Nuk ka asnjë lloj ngërçi mes LDK dhe VV, jemi drejt ndërtimit të koalicionit

Meta e kallëzoi penalisht, reagon Dvorani: Ilir Meta apo Presidenti i Republikës i bën akuzat?

Meta e kallëzoi penalisht, reagon Dvorani: Ilir Meta apo Presidenti i Republikës i bën akuzat?

Dialogu dhe roli i presidentit, temë e takimit të radhës Kurti – Mustafa

Dialogu dhe roli i presidentit, temë e takimit të radhës Kurti – Mustafa

Udhëheqja e OSBE nga Shqipëria/ Presidenti Tsereteli: Palët politike të bëjnë më të mirën

Udhëheqja e OSBE nga Shqipëria/ Presidenti Tsereteli: Palët politike të bëjnë më të mirën

Admirali Foggo bën thirrje për formimin e Qeverisë së re

Admirali Foggo bën thirrje për formimin e Qeverisë së re

Ujësjellësi paralajmëron konsumatorët: Pajisuni me ujëmatës

Ujësjellësi paralajmëron konsumatorët: Pajisuni me ujëmatës

Kurti po heq dorë, ideja për Bashkim Kombëtar momentalisht e paarritshme

Kurti po heq dorë, ideja për Bashkim Kombëtar momentalisht e paarritshme

Guvernatori Mehmeti: Bashkëpunimi mes bankave qendrore e bënë më të lehtë tejkalimin e sfidave

Guvernatori Mehmeti: Bashkëpunimi mes bankave qendrore e bënë më të lehtë tejkalimin e sfidave

Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrja në grup terrorist

Aktakuzë për organizim dhe pjesëmarrja në grup terrorist

Dita e vetëdijesimit për rrezikun e përdorimit të antibiotikëve

Dita e vetëdijesimit për rrezikun e përdorimit të antibiotikëve

“Shokohen” serbët: Blejnë çokollatat, kur i hapin u del harta e “Shqipërisë së Madhe”

“Shokohen” serbët: Blejnë çokollatat, kur i hapin u del harta e “Shqipërisë së Madhe”

Ndërrohet komanda, ky është Komandantit i ri i KFOR-it në Kosovë

Ndërrohet komanda, ky është Komandantit i ri i KFOR-it në Kosovë