Sveçla ul nga 2500 në 500 euro qarkullimin financiar që duhet ta dëshmojnë ata që vijnë të studiojnë nga rajoni

29.04.2021 20:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sveçla ul nga 2500 në 500 euro qarkullimin financiar që duhet ta dëshmojnë ata që vijnë të studiojnë nga rajoni

Nxënësit parauniversitar dhe studentë që kanë ardhur nga vendet e rajonit kanë qenë të detyruar të dëshmojnë qarkullimin financiar prej 2 mijë e 500 eurosh.

Me këtë rast, ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, tha se e ka ulur këtë shumë në 500 euro.

“Deri tani në vendin tonë të gjithë nxënësit e mësimit parauniversitar edhe studentët që kanë ardhur nga vendet përreth kanë qenë të detyruar të dëshmojnë qarkullim financiar prej 2500 eurosh. Kjo gjë ka paraqitur shumë telashe për studentët, sidomos ata shqiptarë nga Shqipëria, Maqedonia, Lugina e Mali i Zi.Si ministër i MPB-së sot kam marrë vendim që këtë shumë ta zvogëloj në mënyrë drastike në vlerë prej 500 eurosh”.

“Kudo që do të jetë e mundur do të përpiqemi ta lehtësojmë jetën e qytetarëve e bashkëkombasve tanë, veçanërisht jetën studentore, të cilën të gjithë e kemi kaluar dhe jemi përballur me shumë sfida”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Policia nuk po e lejon askënd të kalojë barrikadën që çon për në Bërnjak

Policia nuk po e lejon askënd të kalojë barrikadën që çon për në Bërnjak

U vazhdohet paraburgimi edhe dy muaj Dardan Krivaqës e Arbnor Sejdiut

U vazhdohet paraburgimi edhe dy muaj Dardan Krivaqës e Arbnor Sejdiut

Gruaja e Kurtit promovon një libër në Beograd

Gruaja e Kurtit promovon një libër në Beograd

PSD-ja dorëzon kallëzim penal ndaj ministrit Vitia

PSD-ja dorëzon kallëzim penal ndaj ministrit Vitia

Nagavci: Shkollat janë institucionet e para që duhet të hapen, e të fundit që mbyllen

Nagavci: Shkollat janë institucionet e para që duhet të hapen, e të fundit që mbyllen

Shefi i UNMIK-ut: Të ndërmerren hapa të menjëhershëm për ulje të tensioneve

Shefi i UNMIK-ut: Të ndërmerren hapa të menjëhershëm për ulje të tensioneve

Nuk e respektuan distancën, shtyhet gjykimi për vrasjen e vëllait me bisht të sëpatës

Nuk e respektuan distancën, shtyhet gjykimi për vrasjen e vëllait me bisht të sëpatës

Taulant Balla: Të bëhet me detyrim vaksinimi për deputetët

Taulant Balla: Të bëhet me detyrim vaksinimi për deputetët

MPB-ja tregon se sa tabela plotësuese janë administruar brenda dy ditësh

MPB-ja tregon se sa tabela plotësuese janë administruar brenda dy ditësh

Vuçiq i alarmuar: Serbia po zbrazet, nuk do të mbetemi as 5 milionë

Vuçiq i alarmuar: Serbia po zbrazet, nuk do të mbetemi as 5 milionë

ATK ka një njoftim me rëndësi rreth aplikimit për subvencionim të pagës

ATK ka një njoftim me rëndësi rreth aplikimit për subvencionim të pagës

Xhavit Haliti: Roli i Kurtit në UÇK ka qenë minor, atij i është ndaluar të flas në emër të UÇK-së

Xhavit Haliti: Roli i Kurtit në UÇK ka qenë minor, atij i është ndaluar të flas në emër të UÇK-së

Selakoviq falënderon Armeninë për mosnjohjen e Kosovës

Selakoviq falënderon Armeninë për mosnjohjen e Kosovës

Çollaku i PD-së: Rama i ka shkaktuar Kosovës një dëm të jashtëzakonshëm në arenën ndërkombëtare

Çollaku i PD-së: Rama i ka shkaktuar Kosovës një dëm të jashtëzakonshëm në arenën ndërkombëtare

Qalaj, PDK: Kurti reagonte për çdo fjalë të ministrave serbë në qeveritë e kaluara, e tash e arsyeton Rakiqin

Qalaj, PDK: Kurti reagonte për çdo fjalë të ministrave serbë në qeveritë e kaluara, e tash e arsyeton Rakiqin

Kurti iu bën thirrje serbëve që të mos i bllokojnë rrugët në veri: Vuçiq ishte në dijeni për skadimin e marrëveshjes

Kurti iu bën thirrje serbëve që të mos i bllokojnë rrugët në veri: Vuçiq ishte në dijeni për skadimin e marrëveshjes