Supremja do ta dërgojë në Kushtetuese Pecin dhe Dakën

10.03.2015 17:21
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo

Gjykata Supreme ka vendosur që ta dërgojë në Gjykatën Kushtetuese, prej nga ky institucion do ta bënte të qartë nëse dy anëtarët e KGJK-së, kryesuesi Enver Peci dhe anëtarja Valdete Daka, kanë të drejtë për mandat shtesë ose jo.

Kryetari i Gjykatës Supreme, Fejzullah Hasani, ka deklaruar se ka një tendencë të rritjes së numrit të lëndëve që kanë ardhur në gjykatë.

Ai këto komente i bëri në seancën e përgjithshme të Gjykatës Supreme, ku pikë e parë e rendit të ditës ka qenë raporti i punës për gjyqtarët, me ç’rast kryetari Hasani ka sqaruar numrin e lëndëve për muajin shkurt, për secilin prej tyre.

Ndërkaq, në diskutim është ngritur edhe çështja e mandatit të dy anëtarëve të Këshillit Gjyqësor, të deleguar nga Gjykata Supreme, për të cilët Këshilli Gjyqësor ka nxjerr një vendim që ua njeh mandatin shtesë një vjeçar, pas skadimit të mandatit të rregullt pesë vjeçar.

Kryetari Hasani ka kërkuar që kjo çështje të hidhet në votim për të vendosur nëse gjyqtarët janë dakord që t’i drejtohet Gjykatës Kushtetuese, prej nga ky institucion do ta bënte të qartë nëse dy anëtarët e KGJK-së, kryesuesi Enver Peci dhe anëtarja Valdete Daka, kanë të drejtë për mandat shtesë ose jo.

“Janë shfuqizuar ligjet që kanë të bëjnë me pavarësinë e mbikëqyrur, përfshirë edhe nenin 151, në të cilin po aludohet. Është shumë e qartë, si në aspektin kushtetues po ashtu edhe në atë ligjor”, ka theksuar kreu i Supremes, duke shtuar se për të mos ardhur në situata të palakueshme, Gjykata Supreme do t’i fillojë procedurat e delegimit të çështjes në Gjykatë Kushtetuese.

Ndryshe, në seancë u diskutua edhe për grevën e gjyqtarëve të gjykatave themelore, ku u debatua gjatë rreth gjendjes dhe ndryshimeve në disfavor të tyre, që kanë ndodhur gjatë transferimit të gjyqtarëve nga një nivel gjykate në një tjetër, me rastin e reformave në gjyqësor, në segmentin e pagave.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Qeveria “harron” premtimet për “Shkupin 2014”

Qeveria “harron” premtimet për “Shkupin 2014”

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Byrnes inkurajon Maqedonine e V. në luftimin e korrupsionit

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

Së shpejti, Kosova me listë finale të organizatave terroriste

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

DASH mbi të bërit biznes në Kosovë, korrupsioni pengesë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Haradinaj: Qeveria do t’i qëndrojë pranë fermerëve dhe bujqve tanë

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Veseli: Askush s’ka të drejtë të manipulojë me statutin e luftëtarit të UÇK-së

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Tahiri: Qasja në drejtësi imperativ i patjetërsueshëm, së shpejti nis rekrutimi i noterëve

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën