Sulm në Afganistan, vriten rreth 30 ushtarë

12.07.2018 18:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sulm në Afganistan, vriten rreth 30 ushtarë

Kryengritësit talebanë sulmuan një bazë ushtarake të rëndësishme në Afganistanin verilindor, duke vrarë të paktën 30 ushtarë dhe plagosur 17 të tjerë.

Zyrtarët i thanë Zërit e Amerikës se sulmi i befasishëm para agimit në distriktin e Kharaj Ghar të provincën Takhar u mundësoi rebelëve të konfiskonin të gjitha pajisjet ushtarake që ndodheshin në bazën e Armatës Kombëtare Afgane (ANA).

Zëdhënësi i qeverisë së provincës Sunatullah Timoori tha se pas sulmit në zonë shpërthyen përleshje të ashpra të armatosura dhe se forcat tokësore afgane u mbështetën nga ato ajrore në një përpjekje për të zmbrapsur kryengritësit.

Sipas disa njoftimeve, 40 pjesëtarë të forcave qeveritare humbën jetën.

Sipas zyrtarëve të ushtrisë afgane e ashtuquajtura “Njësia e Kuqe”, forca komando e talebanëve e kreu sulmin duke përdorur syze të posaçme për të parë natën.

Zëdhënësi i talibanëve Zabihullah Mujahid tha se luftëtarët e grupit vendosën kontrollin në 11 vend-strehime të sigurisë, përpara se të futeshin në bazën e ANA-s.

Në një deklaratë dërguar gazetarëve, Mujahid pohoi se si pasojë e ofensivës kryengritëse ishin vrarë më shumë se 70 ushtarë afganë, ishin konfiskuar disa tanke dhe automjete të blinduara përfshirë dhe armë, megjithëse pretendimet e talebanëve kanë treguar shpesh se janë të fryra në shifra.

Në një deklaratë të ministrisë afgane të mbrojtjes u tha se sulmet ajrore synonin një takim të profilit të lartë të talebanëve në provincën juglindore Ghazni, ku u vranë 24 kryengritës dhe u plagosën 17 të tjerë.

Sipas deklaratës, mes të plagosurve ishin disa komandantë kryesorë të rebelëve, përfshirë Amir Khan Mutaqi, një ish-ministër taliban gjatë 1996-2001, kohë kur grupi islamik kishte në kontroll shumicën e Afganistanit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kusari-Lila pranon se ka dallime brenda opozitës

Kusari-Lila pranon se ka dallime brenda opozitës

Hapet kiosku turistik në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë

Hapet kiosku turistik në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë

LDK nuk ndryshon mendje, s’merr pjesë në protestën e thirrur nga Vetëvendosje

LDK nuk ndryshon mendje, s’merr pjesë në protestën e thirrur nga Vetëvendosje

Krerët shtetërorë falënderojnë ambasadori Delawie për kontributin e tij në Kosovë

Krerët shtetërorë falënderojnë ambasadori Delawie për kontributin e tij në Kosovë

Zona e Drenicës ka pasur 5 mijë e jo 7 mijë ushtarë. Dëshmia e Sami Lushtakut për rastin ‘Veteranët

Zona e Drenicës ka pasur 5 mijë e jo 7 mijë ushtarë. Dëshmia e Sami Lushtakut për rastin ‘Veteranët

Izetbegoviq: Vuçiqi në Kosovë fliste për paqe, kurse madhëronte kriminelët e luftës

Izetbegoviq: Vuçiqi në Kosovë fliste për paqe, kurse madhëronte kriminelët e luftës

Mblidhen veteranët e Dukagjinit, paralajmërojnë veprime për listat e prokurorisë

Mblidhen veteranët e Dukagjinit, paralajmërojnë veprime për listat e prokurorisë

E konfirmon policia: Dy të lënduar në aksidentin në magjistralen Prishtinë-Gjilan

E konfirmon policia: Dy të lënduar në aksidentin në magjistralen Prishtinë-Gjilan

Meta–Thaçi: Partitë shqiptare në Maqedoni të votojnë “për” ardhmëri të sigurt

Meta–Thaçi: Partitë shqiptare në Maqedoni të votojnë “për” ardhmëri të sigurt

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Vendet që do të mbesin pa rrymë

Haradinaj i premton pensionistëve pension dinjitoz

Haradinaj i premton pensionistëve pension dinjitoz

Pas Rrugës së Kombit, ajo Tiranë-Elbasan do bëhet me pagesë

Pas Rrugës së Kombit, ajo Tiranë-Elbasan do bëhet me pagesë

Norvegjia vazhdon mbështetjen e inovacionit dhe ndërmarrësisë në Kosovë

Norvegjia vazhdon mbështetjen e inovacionit dhe ndërmarrësisë në Kosovë

Vetëvendosje ngrit kallëzim penal ndaj Agim Veliut

Vetëvendosje ngrit kallëzim penal ndaj Agim Veliut

Tahiri: Vonesa në miratimin e ligjeve kundër korrupsionit është amnisti për krimin dhe përfitimin e paligjshëm

Tahiri: Vonesa në miratimin e ligjeve kundër korrupsionit është amnisti për krimin dhe përfitimin e paligjshëm

Qeveria miraton projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Stitching SPARK nga Holanda

Qeveria miraton projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes me Stitching SPARK nga Holanda