Studimi i ri: Virusi u përhap që në tetor

09.05.2020 22:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Studimi i ri: Virusi u përhap që në tetor

Një studim gjenetik i mostrave nga më shumë se 7.500 njerëz të infektuar sugjeron që virusi u përhap shumë shpejt në të gjithë botën, pasi ai u shfaq në Kinë diku midis tetorit dhe dhjetorit të vitit të kaluar.

Shkencëtarët e Institutit të Gjenetikës në Kolegjin Universitar në Londër kanë thënë se gjetën pothuajse 200 mutacione gjenetike të përsëritura të SARS-CoV-2, të cilat treguan se si virusi po përshtatej në trupin e njeriut ndërkohë që përhapej.

Në një studim të botuar në revistën Infection, Genetics and Evolution, ekipi i studimit i udhëhequr nga Francois Balloux shkroi: Vlerësimet filogjenetike mbështesin tezën që pandemia Covid-2 filloi diku rreth 6 tetorit 2019 deri më 11 dhjetor 2019, që korrespondon me kohën e kalimit të tij tek njerëzit.

Balloux tha se analiza zbuloi gjithashtu se virusi ishte dhe është duke ndryshuar, siç ndodh zakonisht me viruset, dhe se një pjesë e madhe e diversitetit gjenetik global të virusit që shkakton Covid-19 u gjet në të gjitha vendet më të goditura. Kjo sugjeron që SARS-CoV-2 po transmetohej gjerësisht në të gjithë botën që nga fillimi i epidemisë, tha ai. /The Guardian/tch/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Schengeni mbetet i mbyllur deri më 15 qershor

Schengeni mbetet i mbyllur deri më 15 qershor

Pandemia rëndon edhe më shumë gjendjen e shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Pandemia rëndon edhe më shumë gjendjen e shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Ahmeti pas rasteve të reja: Të jemi edhe më tutje të kujdesshëm, ose na kthehen masat më të rrepta

Ahmeti pas rasteve të reja: Të jemi edhe më tutje të kujdesshëm, ose na kthehen masat më të rrepta

Edhe tetë raste me koronavirus në Kosovë, shërohen 31 pacientë të tjerë

Edhe tetë raste me koronavirus në Kosovë, shërohen 31 pacientë të tjerë

Turqi: Rreth 90 mijë njerëz shërohen nga koronavirusi

Turqi: Rreth 90 mijë njerëz shërohen nga koronavirusi

Studimi i ri: Virusi u përhap që në tetor

Studimi i ri: Virusi u përhap që në tetor

​Selimi: Pavarësia e sistemit tonë juridik është e domosdoshme

​Selimi: Pavarësia e sistemit tonë juridik është e domosdoshme

Një laborator privat në Prishtinë kryen ilegalisht teste për Covid-19

Një laborator privat në Prishtinë kryen ilegalisht teste për Covid-19

Epidemiologu kosovar: Koronavirusi do jetë më i butë nëse paraqitet prapë në vjeshtë

Epidemiologu kosovar: Koronavirusi do jetë më i butë nëse paraqitet prapë në vjeshtë

Xhamitë në Kosovë pritet të hapen në fazën e dytë të lehtësimit të masave

Xhamitë në Kosovë pritet të hapen në fazën e dytë të lehtësimit të masave

Kushtetuesja pritet të marrë vendim para 29 majit për dekretin e Thaçit

Kushtetuesja pritet të marrë vendim para 29 majit për dekretin e Thaçit

Rreth 45 mijë kërkesa për shtyrje të kredive nga kosovarët – vlera 1.3 miliardë euro

Rreth 45 mijë kërkesa për shtyrje të kredive nga kosovarët – vlera 1.3 miliardë euro

Thaçi: Presim nga BE’ja heqjen e vizave dhe dhënien e statusit të shtetit kandidat

Thaçi: Presim nga BE’ja heqjen e vizave dhe dhënien e statusit të shtetit kandidat

Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

Hyri ilegalisht nga Serbia në Kosovë

Hyri ilegalisht nga Serbia në Kosovë

Rama: Me Metën dhe Bashën për një tryezë të gjerë

Rama: Me Metën dhe Bashën për një tryezë të gjerë