Studimi i ri tregon që ilaçet kundër hipertensionit shkaktojnë kancer

10.03.2019 17:03
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Studimi i ri tregon që ilaçet kundër hipertensionit shkaktojnë kancer

Por çfarë i bën këto barna të shkaktojnë kancer? Është vërejtur që shumica e tyre përmbajnë një sasi të disa ‘papastërtive’ të cilat mund të jenë shkas në rritjen e rrezikut për kancer.

Këto ‘ papastërti’ – kimikale organike, formësohen gjatë procedurës së krijimit të këtyre barnave. Eksperimentet janë bërë në laboratore të kafshëve, ku është parë që pas trajtimit të tyre me këto barna është rritur rreziku për kancer. Shkencëtarët thonë që nuk është situatë paniku, por gjithsesi personat që trajtohen me këto barna duhet të konsultohen me mjekët për mundësinë e mos përdorimit të tyre.

Këto barna funksionojnë duke bllokuar qelizat muskulare rreth venave të gjakut, në tentim të kontraktimit të këtyre muskujve dhe ngushtimit të venave. Më pas kur muskujt relaksohen, venat e gjakut hapen dhe shtypja e qarkullimit të gjakut zvogëlohet. Këto ‘papastërti’ përmbajnë dy substanca kimikale NDMA dhe NDEA të cilat njihet si shkaktarë të kancerit të mëlçisë, mushkërive dhe veshkave.

Këto substanca janë të pranishme edhe në mishin e përpunuar dhe në birrë – shkruan LiveScience, transmeton Gazeta Express.

Organizatat e Barnave dhe Ushqimeve ka bërë thirrje që pacientët të cilët tanimë janë duke përdorur barna të hipertensionit duhet të vazhdojnë t’i përdorin ato, derisa studimet tjera të gjejnë një alternativë më të mirë për t’i trajtuar këto raste./GazetaExpress/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Studimi i ri tregon që ilaçet kundër hipertensionit shkaktojnë kancer

Studimi i ri tregon që ilaçet kundër hipertensionit shkaktojnë kancer

Del në shitje shtëpia e ndërtuar më 1960, me enterier të ruajtur në mënyrë të përkryer (Foto)

Del në shitje shtëpia e ndërtuar më 1960, me enterier të ruajtur në mënyrë të përkryer (Foto)

Cigaret elektronike ua shtojnë 3 herë më shumë rrezikun e sulmit në zemër

Cigaret elektronike ua shtojnë 3 herë më shumë rrezikun e sulmit në zemër

Sulmet kibernetike i kushtojnë bizneseve çdo vit miliona dollarë

Sulmet kibernetike i kushtojnë bizneseve çdo vit miliona dollarë

Sa herë duhet të bëjë një çift marrëdhënie seksuale për të mbetur gruaja shtatzënë?

Sa herë duhet të bëjë një çift marrëdhënie seksuale për të mbetur gruaja shtatzënë?

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Shtatë ushqime për pastrimin rrënjësor të mushkërive

Ushqimet të cilat depërtojnë direkt në qelizat e trurit tuaj

Ushqimet të cilat depërtojnë direkt në qelizat e trurit tuaj

Parandaloni kancerin e mushkërive me anë të këtyre 4 mënyrave

Parandaloni kancerin e mushkërive me anë të këtyre 4 mënyrave

Analisti i shquar i Apple parashikon sukses të paprecedent për Galaxy S10

Analisti i shquar i Apple parashikon sukses të paprecedent për Galaxy S10

Senatorja Amerikane kërcënon me shpërbërje Amazon, Facebook dhe Google nëse zgjidhet presidente në 2020

Senatorja Amerikane kërcënon me shpërbërje Amazon, Facebook dhe Google nëse zgjidhet presidente në 2020

Mutacionet e tumoreve përcaktojnë suksesin e imunoterapisë

Mutacionet e tumoreve përcaktojnë suksesin e imunoterapisë

Zbrazi ujin mbi rrobe gjatë emisionit televiziv, harroi se e ka maskën në fytyrë kur deshi të pinte (Video)

Zbrazi ujin mbi rrobe gjatë emisionit televiziv, harroi se e ka maskën në fytyrë kur deshi të pinte (Video)

SHBA procedim penal ndaj themeluesve të OneCoin

SHBA procedim penal ndaj themeluesve të OneCoin

Mësoni se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk keni pirë alkool për 28 ditë

Mësoni se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk keni pirë alkool për 28 ditë

Qeni që kujdeset për bagëtinë, mund të zëvendësohet me dronin që leh (Video)

Qeni që kujdeset për bagëtinë, mund të zëvendësohet me dronin që leh (Video)

Facebook teston një version të “Watch Party” për Instagram

Facebook teston një version të “Watch Party” për Instagram