Studimi i ri: COVID-19 rrit rrezikun e disa çrregullimeve mendore – cilat janë ato?

15.11.2020 23:11
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Studimi i ri: COVID-19 rrit rrezikun e disa çrregullimeve mendore – cilat janë ato?

Studiuesit në Universitetin e Oksfordit në Britani zbuluan se njerëzit e diagnostikuar me COVID-19 janë në rrezik më të madh për të zhvilluar një çrregullim mendor.

Studimi i botuar në Lancet Psychiatry Journal deklaroi se çrregullimet u zhvilluan brenda 14 deri 90 ditëve të para të diagnozës midis pacientëve që mbijetuan.

Studiuesit arritën në përfundim pasi ekzaminuan të dhënat elektronike shëndetësore të 69 milionë njerëzve në Shtetet e Bashkuara duke përfshirë mbi 62,000 raste të COVID-19.

Studiuesit thanë se te pacientët diagnostikuan ankthin, depresionin dhe pagjumësinë gjatë analizës së tyre. Megjithatë, ata zbuluan se disa pacientë ishin në rrezik më të lartë të zhvillimit të çmendurisë – që preku rreth 50 milionë në të gjithë botën. Sëmundja Alzheimer është forma më e zakonshme e çmendurisë dhe shpesh përfshin 60-70 për qind të rasteve totale.

“Në pacientët pa histori të mëparshme psikiatrike, një diagnozë e COVID-19 u shoqërua me rritje të incidencës së një diagnoze të parë psikiatrike në 14 deri në 90 ditët në vijim krahasuar me gjashtë ngjarje të tjera shëndetësore”, thuhet në studim.

Për më tepër, ata me një çrregullim mendor para-ekzistues kishin 65 për qind më shumë rrezik të kontraktimit me COVID-19 krahasuar me ata pa çrregullime psikiatrik. Studiuesit thanë se gjetjet konfirmuan frikën e zakonshme në lidhje me COVID-19 se do të ndikonte në shëndetin mendor të pacientëve.

“Njerëzit kanë qenë të shqetësuar se të mbijetuarit e COVID-19 do të rrezikohen më shumë nga problemet e shëndetit mendor dhe gjetjet tona tregojnë se kjo ka të ngjarë”, tha Paul Harrison, një profesor i psikiatrisë në Universitetin e Oksfordit në Britani, duke shtuar se ekspertët e kujdesit shëndetësorë në të gjithë botën duhet të hetojë urgjentisht shkaqet dhe të dalë me trajtime të reja për çrregullimet post-COVID.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Zemaj: Patriot sot është ai që bashkohet për ta ruajtur shëndetin e njëri-tjetrit

​Zemaj: Patriot sot është ai që bashkohet për ta ruajtur shëndetin e njëri-tjetrit

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

KEDS punon në projekte investive, paralajmërohen ndërprerje të detyrueshme të rrymës

KEDS punon në projekte investive, paralajmërohen ndërprerje të detyrueshme të rrymës

​Qeveria: E hëna ditë pune

​Qeveria: E hëna ditë pune

​Hoti: Në javën e ardhshme do të votohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

​Hoti: Në javën e ardhshme do të votohet ligji për rimëkëmbje ekonomike

​Fetahu: Llapi nuk do t’ia besonte asnjëherë votën atyre që bëjnë thirrje për dhunë

​Fetahu: Llapi nuk do t’ia besonte asnjëherë votën atyre që bëjnë thirrje për dhunë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Njihuni me futbollistin më problematik në botë

Zemaj inspekton bashkë me Policinë nëpër qendrat tregtare për shkak të “Black Friday”

Zemaj inspekton bashkë me Policinë nëpër qendrat tregtare për shkak të “Black Friday”

Rrëmbehet një femër në Pejë

Rrëmbehet një femër në Pejë

Policia kërkon bashkëpunim me qytetarët për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon bashkëpunim me qytetarët për arrestimin e këtij personi

12 të vdekur dhe 764 raste të reja me koronavirus

12 të vdekur dhe 764 raste të reja me koronavirus

Haradinaj: Kosova me ushtarët e saj të rreshtuar krah Amerikës dhe NATO-s

Haradinaj: Kosova me ushtarët e saj të rreshtuar krah Amerikës dhe NATO-s

Hoti: S’ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë

Hoti: S’ka marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për vizitat e zyrtarëve serbë në Kosovë

Kërkesa për azil në BE, Shqipëria e dyta në botë

Kërkesa për azil në BE, Shqipëria e dyta në botë

​INDEP kërkon të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare

​INDEP kërkon të hiqet TVSH-ja nga investimet e energjisë solare

Hoti: Zotohemi për modernizimin e ushtrisë, UÇK-ja bëri luftë të pastër e të drejtë

Hoti: Zotohemi për modernizimin e ushtrisë, UÇK-ja bëri luftë të pastër e të drejtë