Studimi i fundit: Sa më shumë alkool që konsumoni, aq më pak probleme shëndetësore

11.03.2019 23:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Studimi i fundit: Sa më shumë alkool që konsumoni, aq më pak probleme shëndetësore

Ekspertët e rangojnë birrën në të njëjtin nivel të përfitimeve shëndetësore sikurse vera, e cila njihet për vetitë e saja parandaluese të koagulimit të gjakut dhe përmbajtjes së sasisë së lartë të antioksidantëve.

Një studim I bërë me 18.000 të rritur, ka rezultuar që njerëzit të cilët pijnë herë pas herë një gotë verë apo birrë janë më pak të prekur nga sëmundjet sesa ata të cilët nuk pijnë.

Katër në nëntë persona të cilët nuk pijnë alkool, deklaruan se kanë probleme shëndetësore, kurse vetëm një në katër persona të cilët pijnë alkool kanë deklaruar që kanë probleme shëndetësore. Çka është interesant të ceket nga ky studim është, se edhe njerëzit të cilët abuzojnë me alkool nuk shfaqin probleme shëndetësore në krahasim me ata të cilët nuk konsumojnë.

Studimi i publikuar në Revistën e Epidemiologjisë dhe Shëndetit Publik, gjithashtu potencoi që gjatë një hulumtimi nuk vërejtën dallime në mes personave që përdorin verën dhe atyre që përdorin birrën. Kjo tregon që të konsumosh një gotë birrë ka të njëjtat efekte sikurse të konsumosh një gotë verë – shkruan DailyMail, transmeton Gazeta Express.

“Sa më e lartë sasia e alkoolit të konsumuar, aq më I ulët rreziku nga problemet me shëndetin”, tha Fernando Rodrigues – udhëheqës I këtyre studimeve.

Studimet e mëparshme kanë treguar që birra është e pasur me vitaminë B6, e cila njihet për inhibimin e prodhimit të homocistinës- një substancë kimikale që shkakton sëmundjet e zemrës. Një studim tjetër tregoi që personat të cilët nuk konsumojnë alkool janë tre herë më të rrezikuar nga gripi në krahasim me ata të cilët konsumojnë.

Hulumtuesit besojnë që birra, vera dhe pijet tjera alkoolike bllokojnë mekanzimat anti-inflamatorë që shkaktojnë rrjedhjen e hundëve dhe kullimin e syve. Departamenti I Shëndetit tregon që konsumi normal I pijeve alkoolike gjatë një jave është 28 gota për meshkujt, dhe 21 për femrat.

Kohëve të fundit është vërejtur që njerëzit kanë filluar të heqin dorë nga pijet alkoolike, duke pretenduar që të përmirësojnë shëndetin e tyre dhe të shmangin problemet shëndetësore që alkooli mund të sjellë. 20 Vite më parë përqindja e të rinjve të cilët nuk konsumojnë alkool ishte 7%, ndërsa vitin e kaluar kjo përqindje u rrit në 12%./GazetaExpress

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Me Excel për iPhone mund të importoni databaza me kamerën e telefonit

Me Excel për iPhone mund të importoni databaza me kamerën e telefonit

Google kundër aplikacioneve të cilat shesin drogë

Google kundër aplikacioneve të cilat shesin drogë

T-Series, kanali i parë në YouTube me 100 milionë abonentë

T-Series, kanali i parë në YouTube me 100 milionë abonentë

Rekord Evropian për transmetimet e të dhënave mbi fibrat optike

Rekord Evropian për transmetimet e të dhënave mbi fibrat optike

Google Maps fillon raportimin e kamerave të shpejtësisë në 40 vende të botës

Google Maps fillon raportimin e kamerave të shpejtësisë në 40 vende të botës

Puna nga shtëpia, një prej trendeve globale në rritje

Puna nga shtëpia, një prej trendeve globale në rritje

Përkeqësohet gjendja shëndetësore e Assange në burg

Përkeqësohet gjendja shëndetësore e Assange në burg

E-mailet Konfidenciale të Gmail vinë edhe në G Suite

E-mailet Konfidenciale të Gmail vinë edhe në G Suite

Huawei kërkon nga një gjykate Amerikane të anulojë sanksionet

Huawei kërkon nga një gjykate Amerikane të anulojë sanksionet

Apple: Ja arsyet pse App Store nuk është monopol

Apple: Ja arsyet pse App Store nuk është monopol

Indeksimi mobil bëhet standard në Google Search

Indeksimi mobil bëhet standard në Google Search

Apple iPhone 11 me një veçori emocionuese

Apple iPhone 11 me një veçori emocionuese

Microsoft kujton nostalgjikët me ringjalljen e mausit “legjendar”

Microsoft kujton nostalgjikët me ringjalljen e mausit “legjendar”

Microsoft flet për një sistem operativ “modern”

Microsoft flet për një sistem operativ “modern”

Shitet për 1.3 milionë dollarë laptopi me gjashtë lloje maluerësh

Shitet për 1.3 milionë dollarë laptopi me gjashtë lloje maluerësh

22-vjeçari i verbër dhe me autizëm përloti dhe ngriti në këmbë jurinë e “America’s Got Talent”

22-vjeçari i verbër dhe me autizëm përloti dhe ngriti në këmbë jurinë e “America’s Got Talent”