Studimi i fundit: Sa më shumë alkool që konsumoni, aq më pak probleme shëndetësore

11.03.2019 23:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Studimi i fundit: Sa më shumë alkool që konsumoni, aq më pak probleme shëndetësore

Ekspertët e rangojnë birrën në të njëjtin nivel të përfitimeve shëndetësore sikurse vera, e cila njihet për vetitë e saja parandaluese të koagulimit të gjakut dhe përmbajtjes së sasisë së lartë të antioksidantëve.

Një studim I bërë me 18.000 të rritur, ka rezultuar që njerëzit të cilët pijnë herë pas herë një gotë verë apo birrë janë më pak të prekur nga sëmundjet sesa ata të cilët nuk pijnë.

Katër në nëntë persona të cilët nuk pijnë alkool, deklaruan se kanë probleme shëndetësore, kurse vetëm një në katër persona të cilët pijnë alkool kanë deklaruar që kanë probleme shëndetësore. Çka është interesant të ceket nga ky studim është, se edhe njerëzit të cilët abuzojnë me alkool nuk shfaqin probleme shëndetësore në krahasim me ata të cilët nuk konsumojnë.

Studimi i publikuar në Revistën e Epidemiologjisë dhe Shëndetit Publik, gjithashtu potencoi që gjatë një hulumtimi nuk vërejtën dallime në mes personave që përdorin verën dhe atyre që përdorin birrën. Kjo tregon që të konsumosh një gotë birrë ka të njëjtat efekte sikurse të konsumosh një gotë verë – shkruan DailyMail, transmeton Gazeta Express.

“Sa më e lartë sasia e alkoolit të konsumuar, aq më I ulët rreziku nga problemet me shëndetin”, tha Fernando Rodrigues – udhëheqës I këtyre studimeve.

Studimet e mëparshme kanë treguar që birra është e pasur me vitaminë B6, e cila njihet për inhibimin e prodhimit të homocistinës- një substancë kimikale që shkakton sëmundjet e zemrës. Një studim tjetër tregoi që personat të cilët nuk konsumojnë alkool janë tre herë më të rrezikuar nga gripi në krahasim me ata të cilët konsumojnë.

Hulumtuesit besojnë që birra, vera dhe pijet tjera alkoolike bllokojnë mekanzimat anti-inflamatorë që shkaktojnë rrjedhjen e hundëve dhe kullimin e syve. Departamenti I Shëndetit tregon që konsumi normal I pijeve alkoolike gjatë një jave është 28 gota për meshkujt, dhe 21 për femrat.

Kohëve të fundit është vërejtur që njerëzit kanë filluar të heqin dorë nga pijet alkoolike, duke pretenduar që të përmirësojnë shëndetin e tyre dhe të shmangin problemet shëndetësore që alkooli mund të sjellë. 20 Vite më parë përqindja e të rinjve të cilët nuk konsumojnë alkool ishte 7%, ndërsa vitin e kaluar kjo përqindje u rrit në 12%./GazetaExpress

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Studimi i fundit: Sa më shumë alkool që konsumoni, aq më pak probleme shëndetësore

Studimi i fundit: Sa më shumë alkool që konsumoni, aq më pak probleme shëndetësore

Twitter lançon aplikacionin ku do të testojë funksionet eksperimentale

Twitter lançon aplikacionin ku do të testojë funksionet eksperimentale

‘Vrasësi i heshtur’ që po shkakton vdekje të shpeshta, largojeni atë me këta 3 përbërës

‘Vrasësi i heshtur’ që po shkakton vdekje të shpeshta, largojeni atë me këta 3 përbërës

Vraponte sikur qentë tjerë, donte të bëhej pjesë e garës që shfaqej në televizion (Video)

Vraponte sikur qentë tjerë, donte të bëhej pjesë e garës që shfaqej në televizion (Video)

Përditësimet në Windows 10 janë shndërruar në makth përdoruesit

Përditësimet në Windows 10 janë shndërruar në makth përdoruesit

Transplanti me i çuditshëm i bërë ndonjëherë

Transplanti me i çuditshëm i bërë ndonjëherë

Apex Legends përjashton 335 mijë lojtarë që mashtronin

Apex Legends përjashton 335 mijë lojtarë që mashtronin

Nvidia blen prodhuesin Izraelit të çipeve për qendrat e të dhënave

Nvidia blen prodhuesin Izraelit të çipeve për qendrat e të dhënave

Udhëtimi me veturë nëpër rrugë, anash së cilës ka borë disa metra të lartë (Video)

Udhëtimi me veturë nëpër rrugë, anash së cilës ka borë disa metra të lartë (Video)

A duhet të brengoseni për humbjen e shpejtë të peshës? Diabeti mund të jetë një nga arsyet

A duhet të brengoseni për humbjen e shpejtë të peshës? Diabeti mund të jetë një nga arsyet

Njihuni me telefonin pa porta Vivo Apex 2019

Njihuni me telefonin pa porta Vivo Apex 2019

Protesta në Rusi për lirinë në internet

Protesta në Rusi për lirinë në internet

Pasi ta mësoni këtë nuk do ta përzieni më kafen me qumësht kurrë

Pasi ta mësoni këtë nuk do ta përzieni më kafen me qumësht kurrë

Procesorët e rinj të telefonëve do të suportojnë kamera deri në 192-megapiksel

Procesorët e rinj të telefonëve do të suportojnë kamera deri në 192-megapiksel

Gruaja që humbi 82 kilogramë, pasi hoqi dorë nga ky ves

Gruaja që humbi 82 kilogramë, pasi hoqi dorë nga ky ves

Si ndikon moti me shi në sjelljet e njerëzve

Si ndikon moti me shi në sjelljet e njerëzve