Studim i ri: Shpresë për trajtimin e menjëhershëm të COVID-19, Qelizat T

22.05.2020 20:23
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Studim i ri: Shpresë për trajtimin e menjëhershëm të COVID-19, Qelizat T

Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar do të fillojnë të testojnë një trajtim për të cilin shpresohet se mund të kundërshtojë efektet e COVID-19 tek pacientët me sëmundje më të rëndë

Është zbuluar se ata me sëmundje më të rëndë, kanë numër jashtëzakonisht të ulët të një qelize imune të quajtur qeliza T.

Qelizat T pastrojnë infeksionin nga trupi. Testi klinik do të vlerësojë nëse një ilaç i quajtur ‘interleukin 7’, i njohur për të rritur numrin e qelizave T, mund të ndihmojë në shërimin e pacientëve.

Ai përfshin shkencëtarë nga Instituti ‘Francis Crick’, ‘King’s College London’ dhe ‘Spitali Guy dhe St. Thomas’.

Ata kanë vëzhguar qelizat imune në gjakun e 60 pacientëve COVID-19 dhe gjetën një përplasje të dukshme në numrin e qelizave T.

Prof. Adrian Hayday nga ‘Instituti Crick’ tha se ishte një “surprizë e madhe” për të parë se çfarë po ndodhte me qelizat imune.

“Ato po përpiqen të na mbrojnë, por virusi duket se po bën diçka për të tërhequr infeksionin, sepse numri i tyre ka rënë në mënyrë dramatike.

Në një sasi gjaku prej 0.001ml, të rriturit normalë të shëndetshëm kanë midis 2,000 deri në 4,000 qeliza T, që quhen edhe limfocitet T.

Pacientët Covid që skuadra testoi kishin midis 200-1.200 qeliza T.

‘Jashtëzakonisht inkurajuese ’

Studiuesit thonë se këto gjetje hapin rrugën që të zhvillojnë një “test gjurmësh të gishtërinjve” për të kontrolluar nivelet e qelizave T në gjak, të cilat mund të japin indikacione të hershme se kush mund të zhvillojë sëmundje më të rënda.

Por, gjithashtu, siguron mundësinë që një trajtim specifik të ndalojë uljen e numrit të qelizave imune.

‘Interleukin 7’ është testuar tashmë në një grup të vogël pacientësh me sepsis dhe është vërtetuar se rrit në mënyrë të sigurt prodhimin e këtyre qelizave specifike. /CNN

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Studim i ri: Shpresë për trajtimin e menjëhershëm të COVID-19, Qelizat T

Studim i ri: Shpresë për trajtimin e menjëhershëm të COVID-19, Qelizat T

Për Zvicrën kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm, zotohet për vazhdimin e investimeve në veri

Për Zvicrën kufijtë e Kosovës janë të paprekshëm, zotohet për vazhdimin e investimeve në veri

Studimi, hidroksiklorokina rrit rrezikun e vdekjes tek pacientët me COVID-19

Studimi, hidroksiklorokina rrit rrezikun e vdekjes tek pacientët me COVID-19

Kushtrim Cukaj shkarkohet nga posti i sekretarit në MIE, dyshohet për “shkelje të rënda dhe të shumta”

Kushtrim Cukaj shkarkohet nga posti i sekretarit në MIE, dyshohet për “shkelje të rënda dhe të shumta”

SHBA siguron 300 milionë doza të vaksinës të mundshme kundër COVID-19

SHBA siguron 300 milionë doza të vaksinës të mundshme kundër COVID-19

Maqedonia e Veriut shqyrton mundësinë e izolimit gjatë Bajramit

Maqedonia e Veriut shqyrton mundësinë e izolimit gjatë Bajramit

Limaj kërkon të ndëshkohen kryesit e masakrës së Dubravës, në mesin e të mbijetuarve ishte edhe vëllai i tij

Limaj kërkon të ndëshkohen kryesit e masakrës së Dubravës, në mesin e të mbijetuarve ishte edhe vëllai i tij

40 policë nga Prizreni do të testohen sot e nesër për COVID-19

40 policë nga Prizreni do të testohen sot e nesër për COVID-19

Aktakuzë ndaj dy personave që luftuan në Siri përkrah ISIS-it

Aktakuzë ndaj dy personave që luftuan në Siri përkrah ISIS-it

“Më del djali në ëndërr dhe më thotë: O ba ç’a bëre për mua”/ Rrëfimi prekës i babait që humbi djalin në aksident

“Më del djali në ëndërr dhe më thotë: O ba ç’a bëre për mua”/ Rrëfimi prekës i babait që humbi djalin në aksident

Kurti i kërkon Prokurorisë së Shtetit të intervistojë Thaçin

Kurti i kërkon Prokurorisë së Shtetit të intervistojë Thaçin

Haziri kërkon nga të prekurit që t’i respektojnë rregullat e karantinës

Haziri kërkon nga të prekurit që t’i respektojnë rregullat e karantinës

BIK: Mos shkoni te njëri-tjetri për ta uruar Bajramin

BIK: Mos shkoni te njëri-tjetri për ta uruar Bajramin

Kurti: Do ta respektoj vendimin e Kushtetueses

Kurti: Do ta respektoj vendimin e Kushtetueses

Serwer: Arritja e marrëveshjes shumë e vështirë, Thaçi e Vuçiq s’pajtohen pa e marrë atë që duan

Serwer: Arritja e marrëveshjes shumë e vështirë, Thaçi e Vuçiq s’pajtohen pa e marrë atë që duan

HULUMTIM | Serbia shfrytëzon koronavirusin, nisë ndërtimet multi-milionëshe në veri

HULUMTIM | Serbia shfrytëzon koronavirusin, nisë ndërtimet multi-milionëshe në veri