Studentët, rritet interesi për Teknologjinë e Informacionit

18.05.2019 01:44
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Studentët, rritet interesi për Teknologjinë e Informacionit

Viti akademik 2018-2019 shënoi një moment historik në arsimin shqiptar, me studentët që u ngritën për të kërkuar një arsim më cilësor dhe kushte më të mira. Numri i studentëve të regjistruar nëkëtë vit akademik ishte 139,043, rreth 5% më shumë se një vit më parë sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT. Ky ka qenë viti i parë me rritje i numrit të studenteve të regjistruar pas katër vitesh tkurrje të studentëve të regjistruar.

Megjithatë ende degët e preferuara të studentëve këtu mbetet biznesi, administrimi dhe ligji, kur edhe këtë vit akademik ishin regjistruar 33,477 studentë, apo 24% e totalit. Në krahasim me njëvit më parë numri i studentëve që zgjodhën të studiojnë në këto profile u rrit me 11%. Numri i lartë i studentëve në këto degë, ku të gjithë shkojnë në juridik apo ekonomik, ka sjellë një mbingopje të tregut të punës që kërkojnë këto profile.

Fusha e dytë, ku janë regjistruar më shumë studentë për 18-19 është shëndet dhe mirëqenie, ku sipas INSTAT janë regjistruar 20,727, rreth 4% më shumë se një vit më parë.

Studentët që janë regjistruar në fushat e inxhinierisë, prodhimit dhe ndërtimit ishin 20,019, apo rreth 14% e totalit. Numri i studentëve të regjistruar në këtë fushë është rritur me 7%.

Shkencat sociale, gazetaria dhe informacioni kishte të regjistruar rreth 10% të totalit të studentëve në Shqipëri, me mbi 14 mijë studentë.

Ndonëse qeveria është munduar që të nxisë studentët që të zgjedhin shkencat e arsimit, kjo degë njohu rënie të studentëve të regjistruar, me 6% më pak.

Njësoj njohu më pak regjistrime fusha e arteve dhe shkencave humane, të cilët ulën më pak studentë në auditorët e tyre këtë vit.

Ajo çka është interesante këtë vit akademik është shtimi i interesit për të studiuar në degë si Teknologjia e Informacionit dhe Komunikimit apo edhe në Shërbime.

Shanset për punësimin për studentët e diplomuar në TIK janë më të larta jo vetëm në Shqipëri, por edhe jashtë vendit. Gjermania po rekruton specialistë të sapo dalë nga shkolla apo në vitet e para të eksperiencës në punë nga vendet e lindjes, ndër to edhe Shqipëria. Sikurse ka bërë më parë edhe për të diplomuarit në fushën e shëndetit dhe mirëqenies.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Studentët, rritet interesi për Teknologjinë e Informacionit

Studentët, rritet interesi për Teknologjinë e Informacionit

AKEP do të monitorojë mbulimin me 4G edhe në zonat me popullsi të ulët

AKEP do të monitorojë mbulimin me 4G edhe në zonat me popullsi të ulët

Salvini, në rolin e tifozit: Nuk do të më vinte keq po të largohej dikush nga Milani

Salvini, në rolin e tifozit: Nuk do të më vinte keq po të largohej dikush nga Milani

Bashkimi Evropian ligje të reja për ndëshkimin e sulmeve kibernetike

Bashkimi Evropian ligje të reja për ndëshkimin e sulmeve kibernetike

Samsung u jep një goditje të rëndë atyre që kanë planifikuar të blejnë Galaxy Note 10

Samsung u jep një goditje të rëndë atyre që kanë planifikuar të blejnë Galaxy Note 10

Mbahet në Tiranë workshopi në mbështetje të startupeve Shqiptare me pjesëmarrjen e aktorëve të rëndësishëm të ekosistemit

Mbahet në Tiranë workshopi në mbështetje të startupeve Shqiptare me pjesëmarrjen e aktorëve të rëndësishëm të ekosistemit

Agon Avdimetaj: Intervistë me Inovacionin e Vitit në edicionin e 7-të të ICT Awards

Agon Avdimetaj: Intervistë me Inovacionin e Vitit në edicionin e 7-të të ICT Awards

Facebook eliminon qindra llogari të një kompanie Izraelite

Facebook eliminon qindra llogari të një kompanie Izraelite

Samsung dhe Huawei “armëpushim” patentash

Samsung dhe Huawei “armëpushim” patentash

Në 2018-ën ishin 21.5 mijë faqe me domain .al

Në 2018-ën ishin 21.5 mijë faqe me domain .al

Studentët, ritet interesi për Teknologjinë e Informacionit

Studentët, ritet interesi për Teknologjinë e Informacionit

Del në shitje karta e parë microSD në botë me kapacitet 1TB

Del në shitje karta e parë microSD në botë me kapacitet 1TB

SHBA vënë në rrezik biznesin 105 miliardë dollarësh të Huawei

SHBA vënë në rrezik biznesin 105 miliardë dollarësh të Huawei

Mbyllet sajti YTMND, pioneri i memeve online

Mbyllet sajti YTMND, pioneri i memeve online

Tatimpaguesit mund të përfitojnë edhe një tjetër shërbim online

Tatimpaguesit mund të përfitojnë edhe një tjetër shërbim online

Zbulohet një rrjet ndërkombëtar i krimit kibernetik

Zbulohet një rrjet ndërkombëtar i krimit kibernetik