Studentët, ritet interesi për Teknologjinë e Informacionit

17.05.2019 10:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Studentët, ritet interesi për Teknologjinë e Informacionit

Viti akademik 2018-2019 shënoi një moment historik në arsimin shqiptar, me studentët që u ngritën për të kërkuar një arsim më cilësor dhe kushte më të mira. Numri i studentëve të regjistruar nëkëtë vit akademik ishte 139,043, rreth 5% më shumë se një vit më parë sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT. Ky ka qenë viti i parë me rritje i numrit të studenteve të regjistruar pas katër vitesh tkurrje të studentëve të regjistruar.

Megjithatë ende degët e preferuara të studentëve këtu mbetet biznesi, administrimi dhe ligji, kur edhe këtë vit akademik ishin regjistruar 33,477 studentë, apo 24% e totalit. Në krahasim me njëvit më parë numri i studentëve që zgjodhën të studiojnë në këto profile u rrit me 11%. Numri i lartë i studentëve në këto degë, ku të gjithë shkojnë në juridik apo ekonomik, ka sjellë një mbingopje të tregut të punës që kërkojnë këto profile.

Fusha e dytë, ku janë regjistruar më shumë studentë për 18-19 është shëndet dhe mirëqenie, ku sipas INSTAT janë regjistruar 20,727, rreth 4% më shumë se një vit më parë.

Studentët që janë regjistruar në fushat e inxhinierisë, prodhimit dhe ndërtimit ishin 20,019, apo rreth 14% e totalit. Numri i studentëve të regjistruar në këtë fushë është rritur me 7%.

Shkencat sociale, gazetaria dhe informacioni kishte të regjistruar rreth 10% të totalit të studentëve në Shqipëri, me mbi 14 mijë studentë.

Ndonëse qeveria është munduar që të nxisë studentët që të zgjedhin shkencat e arsimit, kjo degë njohu rënie të studentëve të regjistruar, me 6% më pak.

Njësoj njohu më pak regjistrime fusha e arteve dhe shkencave humane, të cilët ulën më pak studentë në auditorët e tyre këtë vit.

Ajo çka është interesante këtë vit akademik është shtimi i interesit për të studiuar në degë si Teknologjia e Informacionit dhe Komunikimit apo edhe në Shërbime.

Shanset për punësimin për studentët e diplomuar në TIK janë më të larta jo vetëm në Shqipëri, por edhe jashtë vendit. Gjermania po rekruton specialistë të sapo dalë nga shkolla apo në vitet e para të eksperiencës në punë nga vendet e lindjes, ndër to edhe Shqipëria. Sikurse ka bërë më parë edhe për të diplomuarit në fushën e shëndetit dhe mirëqenies.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Apple, Google, njoftim në telefon për ekspozimin ndaj koronavirusit

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Mjekët në Gjermani vijojnë të pozojnë nudo në shenjë proteste për mungesën e mjeteve mbrojtëse (Fotot)

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Rusi/ 35 vjeçarja vret shoqen e saj, pjesët e trupit të viktimës përfundojnë në ushqim për qentë

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Policia e interviston Gold AG për shkak të këngës së fundit

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Klubet që nuk preken nga kriza e Koronavirus sa i përket merkatos. Reali, Interi dhe…

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Njerku i kapi duke kryer marrëdhënie intime, 16 vjeçarja dhe i dashuri punësuan dikë për ta vrarë

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Ina: Përjetova gjendje shoku, kur Geri doli në takim me Antonetën (Foto)

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Griezmann, Coutinho, Pochettino… Newcastle kërkon lavdinë

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Ja çka i ndërtoi gruas së tij!

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Arrestohet punonjësja e supermarketit që falsifikoi testin e koronavirusit për t’iu shmangur punës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Sallata 3 ngjyrëshe, më e shëndetshmja e stinës

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Kamomil, qumësht dhe kanellë, kura natyrale që shëron trupin tuaj

Bale dhuron 500 mijë funta në spitalin ku ka lindur për të ndihmuar në betejën ndaj koronavirusit

Bale dhuron 500 mijë funta në spitalin ku ka lindur për të ndihmuar në betejën ndaj koronavirusit

Si u njoh me bashkëshorten, Lyrical Son: Në fillim e shihja si fëmijë! (Video)

Si u njoh me bashkëshorten, Lyrical Son: Në fillim e shihja si fëmijë! (Video)