Studentet nuk përmbahen: Nis jeta e natës për fillestaret (Foto)

17.10.2016 14:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Studentet nuk përmbahen: Nis jeta e natës për fillestaret (Foto)

Studentet fillestare në Angli nuk përmbahen.

Kjo ka qenë java e tyre dhe ato kanë pushtuar lokalet e natës në çdo qytet të rëndësishëm.

Këto foto vijnë nga Java e Fillestarëve në Portsmuth.

 

17/10/16 Portsmouth, Hampshire, UK. Over 1000 students take part in the Carnage pub crawl wearing custom t-shirts in bars and clubs near the Portsmouth Guildhall until the early hours of today. Resembling a scene like Magaluf with the noise and drunks. The event theme is Super Heroes Vs Super Villans, for the crawl of six bars and clubs. Pictured is someone heading for some medical care in the pop up paramedics triage room Please credit: Paul Jacobs/pictureexclusive.com Web fees as follows, single images ¿40 each, whole photo set ¿150, Words ¿25, video ¿100. Package cost for the whole photo set, words and video ¿225. Web fees are in addition to print reproductions fees where applicable. If you are using the work, please email me to confirm what you will be using pictureexclusive@gmail.com. Avoid phoning me if possible as I have an assignment this afternoon and need a few hours sleep. Arrange payment to Paul Jacobs, Picture Exclusive, 07923 866166. Thanks Download the video here - https://1drv.ms/f/s!Aj8wjtIwwHQ1vkzSiTlnYxPMF4gV After a three year absence, Carnage pub and club crawl retuned to Portsmouth, Starting at 8pm on Sunday until the early hours on Monday morning as part of the Super Heroes Vs Super Villans tour of the most popular student bars in the city. The bars are all in close proximity so resembles a scene that could be Magaluf with all the noise with lots of alcohol being consumed. Over 1000 Portsmouth University students of all ages wearing the custom made orange t-shirts costing ¿10 each with the route of six the bars and clubs printed with a box to tick once completed. The crawl started at The Lyberry Bar and followed with Yates's, Zanzi, The Fleet, Popworld, ending the night at Liquid & Envy nightclub in the early hours of this morning (Monday) despite students having lectures hours later. Making over ¿10,000 for the organisers. Printed on the t-shirt are seven tasks for the students to complete. I kissed Batman/Batwoman, Tickled a random Superman, I just found my Superwoman, Had a thumb war with Thor, I just Hugged the Incredible Hulk, 3 random acts of generosity and Arm wrestled with Iron Man. Many students dressed up as superheroes on the night. The Carnage UK events are run by Varsity Leisure Group that puts on many pub crawls throughout Britain for tens of thousands of university students. Carnage founder is entrepreneur Paul Bahia, 36, a Birmingham University languages graduate. Boasting on there website that they were Voted the UK's Number 1 Student Event since 2004 and featured on television, newspapers both in the UK and worldwide. They describe their event as 'One night, 1000's of students, the best bars, the best clubs, throw in an incredibly entertaining fancy dress theme and the iconic Carnage UK event t-shirt' This years events so far are being staged in Bradford, Derby, Huddersfield, Hull, Hanley, Lancaster, Leeds, Liverpool and Portsmouth. Organisers have been criticised in the past for encouraging binge drinking and anti-social behaviour so in small print on the t-shirt warns the students to drink responsibly and show their ID and displayed safe posters in the streets. Paramedics also set up a triage in a building in Guildhall Walk to treat the students called a 'Safe Space' A separate Carnage company known as Carnage Magaluf was criticised after a Brit teenager performing oral sex on 24 men surfaced in 2014, this company was dissolved earlier this year by director Gary Maskell according to Companies House who is no longer a director of an active company.

17/10/16 Portsmouth, Hampshire, UK. Over 1000 students take part in the Carnage pub crawl wearing custom t-shirts in bars and clubs near the Portsmouth Guildhall until the early hours of today. Resembling a scene like Magaluf with the noise and drunks. The event theme is Super Heroes Vs Super Villans, for the crawl of six bars and clubs. Please credit: Paul Jacobs/pictureexclusive.com Web fees as follows, single images ¿40 each, whole photo set ¿150, Words ¿25, video ¿100. Package cost for the whole photo set, words and video ¿225. Web fees are in addition to print reproductions fees where applicable. If you are using the work, please email me to confirm what you will be using pictureexclusive@gmail.com. Avoid phoning me if possible as I have an assignment this afternoon and need a few hours sleep. Arrange payment to Paul Jacobs, Picture Exclusive, 07923 866166. Thanks Download the video here - https://1drv.ms/f/s!Aj8wjtIwwHQ1vkzSiTlnYxPMF4gV After a three year absence, Carnage pub and club crawl retuned to Portsmouth, Starting at 8pm on Sunday until the early hours on Monday morning as part of the Super Heroes Vs Super Villans tour of the most popular student bars in the city. The bars are all in close proximity so resembles a scene that could be Magaluf with all the noise with lots of alcohol being consumed. Over 1000 Portsmouth University students of all ages wearing the custom made orange t-shirts costing ¿10 each with the route of six the bars and clubs printed with a box to tick once completed. The crawl started at The Lyberry Bar and followed with Yates's, Zanzi, The Fleet, Popworld, ending the night at Liquid & Envy nightclub in the early hours of this morning (Monday) despite students having lectures hours later. Making over ¿10,000 for the organisers. Printed on the t-shirt are seven tasks for the students to complete. I kissed Batman/Batwoman, Tickled a random Superman, I just found my Superwoman, Had a thumb war with Thor, I just Hugged the Incredible Hulk, 3 random acts of generosity and Arm wrestled with Iron Man. Many students dressed up as superheroes on the night. The Carnage UK events are run by Varsity Leisure Group that puts on many pub crawls throughout Britain for tens of thousands of university students. Carnage founder is entrepreneur Paul Bahia, 36, a Birmingham University languages graduate. Boasting on there website that they were Voted the UK's Number 1 Student Event since 2004 and featured on television, newspapers both in the UK and worldwide. They describe their event as 'One night, 1000's of students, the best bars, the best clubs, throw in an incredibly entertaining fancy dress theme and the iconic Carnage UK event t-shirt' This years events so far are being staged in Bradford, Derby, Huddersfield, Hull, Hanley, Lancaster, Leeds, Liverpool and Portsmouth. Organisers have been criticised in the past for encouraging binge drinking and anti-social behaviour so in small print on the t-shirt warns the students to drink responsibly and show their ID and displayed safe posters in the streets. Paramedics also set up a triage in a building in Guildhall Walk to treat the students called a 'Safe Space' A separate Carnage company known as Carnage Magaluf was criticised after a Brit teenager performing oral sex on 24 men surfaced in 2014, this company was dissolved earlier this year by director Gary Maskell according to Companies House who is no longer a director of an active company.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Ishulli i vogël shënon vjedhjen e parë pas 20 vitesh (Foto)

Ishulli i vogël shënon vjedhjen e parë pas 20 vitesh (Foto)

Ata që nuk blen asnjë lojtarë kundër rekordmenëve për blerje – Tottenham pret Liverpoolin, formacioni më i mirë i kombinuar

Ata që nuk blen asnjë lojtarë kundër rekordmenëve për blerje – Tottenham pret Liverpoolin, formacioni më i mirë i kombinuar

Real Madridi klubi më i mirë në Spanjë në shekullin e XXI-të, Barcelona pas tyre

Real Madridi klubi më i mirë në Spanjë në shekullin e XXI-të, Barcelona pas tyre

Gjyshja nuk ndalon së qeshuri derisa përfundon së lexuari një përrallë për nipin (Video)

Gjyshja nuk ndalon së qeshuri derisa përfundon së lexuari një përrallë për nipin (Video)

Rina tregon pse e quan veten “Mami”, do të habiteni me përgjigjen e saj

Rina tregon pse e quan veten “Mami”, do të habiteni me përgjigjen e saj

Fifi flet për herë të parë për Taynën dhe Rinën

Fifi flet për herë të parë për Taynën dhe Rinën

Trajneri i Messit te Argjentina: Ai ka pasur momente të këqija pas ndeshjes me Kilin, qante si një fëmijë që e humb nënën e tij

Trajneri i Messit te Argjentina: Ai ka pasur momente të këqija pas ndeshjes me Kilin, qante si një fëmijë që e humb nënën e tij

Rita komenton stilin e flokëve të Bebe Rexhës në këtë event

Rita komenton stilin e flokëve të Bebe Rexhës në këtë event

Ndodh edhe kjo, njëri punëtor mbush rimorkion me dhe tjetri e zbraz (Video)

Ndodh edhe kjo, njëri punëtor mbush rimorkion me dhe tjetri e zbraz (Video)

Humbi shpresat për gjetjen e portofolit të humbur, pastaj i erdhi një letër që e befasoi për të mirë

Humbi shpresat për gjetjen e portofolit të humbur, pastaj i erdhi një letër që e befasoi për të mirë

Hamilton kalon 53 orë fluturime brenda 10 ditësh

Hamilton kalon 53 orë fluturime brenda 10 ditësh

Të dielën Superkupa e Kosovës në basketboll ndërmjet Prishtinës dhe Bashkimit

Të dielën Superkupa e Kosovës në basketboll ndërmjet Prishtinës dhe Bashkimit

Babai ia mbajti kokën të bijës që flinte, gjatë tërë udhëtimit me aeroplan – mijëra pëlqime në internet (Foto)

Babai ia mbajti kokën të bijës që flinte, gjatë tërë udhëtimit me aeroplan – mijëra pëlqime në internet (Foto)

Sarri: Jemi një hap larg sfiduesve të titullit në Ligën Premier

Sarri: Jemi një hap larg sfiduesve të titullit në Ligën Premier

I bërë tapë, bëri aksident – me gjithë tentimet për ta ndalur, ai “fluturoi” me veturë (Video)

I bërë tapë, bëri aksident – me gjithë tentimet për ta ndalur, ai “fluturoi” me veturë (Video)

Shkoi si fëmijë në Amerikë, i buzëqesh fati – boshnjaku fiton “çmimin e madh” të Pokerit në Las Vegas (Foto)

Shkoi si fëmijë në Amerikë, i buzëqesh fati – boshnjaku fiton “çmimin e madh” të Pokerit në Las Vegas (Foto)