Studentë të Universitetit Veror Ndërkombëtar të Prishtinës mësojnë për rolin e BQK-së

19.07.2019 14:06
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Studentë të Universitetit Veror Ndërkombëtar të Prishtinës mësojnë për rolin e BQK-së

Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti bashkëbisedoi me studentë të edicionit të 19-të të Universitetit Veror Ndërkombëtar të Prishtinës rreth rolit të BQK-së në funksion të zhvillimit ekonomik të vendit dhe funksionimit të sektorit financiar.
Guvernatori Mehmeti me këtë rast theksoi se Kosova ka një sistem financiar stabil, i cili çdo ditë e më tepër po luan rolin e tij të rëndësishëm në përkrahjen e zhvillimit ekonomik të vendit, dhe sektori bankar si komponent kryesore e sistemit financiar në vend karakterizohet me rritje të vazhdueshme te zhvillimit në të gjithë indikatorët e saj.
“Falë stabilitetit, ky sektor është çdo ditë e më tërheqës për investitorët e jashtëm. Stabiliteti Financiar te cilin e gëzojmë sot është rezultat politikave rigoroze fillimisht të licencimit dhe më pas edhe të mbikëqyrjes dhe rregullimit të institucioneve financiare që operojnë në tregun tonë. I gjithë angazhimi i BQK-së në këtë drejtim është i udhëzuar me direktiva të Bashkimit Evropian, dhe bashkëpunimin e shkëlqyeshëm që kemi me Bankën Qendrore Evropiane. Si rezultat, BQK-ja ka nisur me zbatimin e kërkesave të Bazel 3 që aktualisht po aplikohet në Bashkimin Evropian. Gjithashtu, kemi zhvillime pozitive edhe në sektorin e sigurimeve dhe në atë të institucioneve mikrofinanciare dhe atyre financiare jobankare”, ka deklaruar Guvernatori Mehmeti.
Nga ana tjetër drejtuesit dhe studentët e Universitetit Veror Ndërkombëtar të Prishtinës parashtruan pyetje të ndryshme për funksionimin e sektorit financiar në Kosovë dhe falënderuan Guvernatorin Mehmeti për bashkëbisedimin./Infosot/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Punonjësja e seksit me koronavirus, kryebashkiaku apel klientëve të saj: Tregojuni grave, edhe nëse ju përzënë nga shtëpia

Punonjësja e seksit me koronavirus, kryebashkiaku apel klientëve të saj: Tregojuni grave, edhe nëse ju përzënë nga shtëpia

Viola von Cramon i reagon Ischingerit për vizat ndaj Kosovës

Viola von Cramon i reagon Ischingerit për vizat ndaj Kosovës

Virusi nga Wuhan nuk është i njëjtë me versionin aktual

Virusi nga Wuhan nuk është i njëjtë me versionin aktual

Virologu: Vala e dytë e koronavirusit do jetë serioze, bota do ndahet në dy grupe

Virologu: Vala e dytë e koronavirusit do jetë serioze, bota do ndahet në dy grupe

Haradinaj-Stublla përkrah Hotin në dialogun me Serbinë

Haradinaj-Stublla përkrah Hotin në dialogun me Serbinë

Ahmeti jep detaje rreth mundësisë së testimit serologjik në Prishtinë

Ahmeti jep detaje rreth mundësisë së testimit serologjik në Prishtinë

​Ischinger kërkon heqjen e vizave për Kosovën

​Ischinger kërkon heqjen e vizave për Kosovën

2632 raste aktive me Covid-19, si krahasohet Kosova me vendet e rajonit

2632 raste aktive me Covid-19, si krahasohet Kosova me vendet e rajonit

Basha për vizitë dyditore në Kosovë

Basha për vizitë dyditore në Kosovë

Ekspertët: Pandemia po shkakton ankth e depresion

Ekspertët: Pandemia po shkakton ankth e depresion

​BE negocion kontrata për furnizimin e vaksinës me pesë prodhues

​BE negocion kontrata për furnizimin e vaksinës me pesë prodhues

Trump thotë se nuk e di nëse do të pranojë humbjen në zgjedhjet presidenciale

Trump thotë se nuk e di nëse do të pranojë humbjen në zgjedhjet presidenciale

​Bilanci i viktimave nga COVID-19 në botë tejkalon 600.000

​Bilanci i viktimave nga COVID-19 në botë tejkalon 600.000

​Thaçi çajin e pasdites me prindërit në Burojë

​Thaçi çajin e pasdites me prindërit në Burojë

​Tahiri flet për vizat: Ku ka mbetur BE-ja?

​Tahiri flet për vizat: Ku ka mbetur BE-ja?

​Rritet numri i të infektuarve në Mal të Zi, dyfish më shumë se dje

​Rritet numri i të infektuarve në Mal të Zi, dyfish më shumë se dje