Startupi më i rëndësishëm i inteligjencës artificiale në botë është një kompani e specializuar në survejim

14.04.2018 10:31
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Startupi më i rëndësishëm i inteligjencës artificiale në botë është një kompani e specializuar në survejim

Inteligjenca artificiale po përdoret për arsye nga më të ndryshmet, por një nga më të suksesshmet edhe më të frikshmet është: survejimi automatik.

Case in Point është një startup kinez i cili ka krijuar një softuer me anë të inteligjencës artificiale që survejon ambientet. Së fundmi, ka marrë edhe një investim nga Alibaba që e ka bërë atë startupin më me vlerë të inteligjencës artificiale në botë.

Ky lajm është mjaft i rëndësishëm për zhvillimet në inteligjencën artificiale. Si fillim, tregon rëndësinë që po i jepet kësaj teme në Kinë duke ia kaluar edhe SHBA.

Së dyti, këto investime tregojnë që analiza e pamjeve e imazheve është një aplikacion shumë fitimprurës në inteligjencën artificiale.

Ky aplikacion i shërben qeverisë kineze për njohjen e fytyrës dhe shërbimet e gjurmimit. Kompania tregon se softueri vjen në ndihmë institucioneve shtetërore të mbikëqyrin pamje dhe gjurmë nga skena krimi, foto nga databazat e krimeve etj.

Sipas komenteve, ky program po gjen një shtrirje të gjerë pasi është shumë i kërkuar pasi survejimi me kamera është një çështje madhore në Kinë dhe gjithashtu ka një buxhet të lartë të siguruar nga qeveria dhe fondet private. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Mesazhet private të 81,000 llogarive të Facebook nxirren në shitje

Mesazhet private të 81,000 llogarive të Facebook nxirren në shitje

Gabi: Nuk ka kuptim nëse Griezmann nuk e fiton Topin e Artë

Gabi: Nuk ka kuptim nëse Griezmann nuk e fiton Topin e Artë

Si ta rrisim lumturinë me një ushtrim ditor prej 10 minutash?

Si ta rrisim lumturinë me një ushtrim ditor prej 10 minutash?

Gjenden njëmijë dhëmbë të njerëzve brenda murit të një ndërtese (Foto/Video)

Gjenden njëmijë dhëmbë të njerëzve brenda murit të një ndërtese (Foto/Video)

Martinez nuk dëshiron të humbë kohë duke folur për Realin

Martinez nuk dëshiron të humbë kohë duke folur për Realin

Me Google Earth, banorët e Stokholmit  zbuluan grafitet “perverse” në kulmet e ndërtesave të tyre (Video)

Me Google Earth, banorët e Stokholmit  zbuluan grafitet “perverse” në kulmet e ndërtesave të tyre (Video)

Conti kthehet të luajë pas 423 ditëve

Conti kthehet të luajë pas 423 ditëve

Rregullat para matjes së shtypjes së gjakut: Vetëm nëse i respektoni këto pesë pika, rezultati do të jetë i vlefshëm!

Rregullat para matjes së shtypjes së gjakut: Vetëm nëse i respektoni këto pesë pika, rezultati do të jetë i vlefshëm!

Rahoveci shënon fitoren e gjashtë, e mund Lipjanin

Rahoveci shënon fitoren e gjashtë, e mund Lipjanin

Tentoi të bëjë selfie në galerinë e arteve, gruaja rrëzon në tokë pikturën e Salvador Dalit (Video)

Tentoi të bëjë selfie në galerinë e arteve, gruaja rrëzon në tokë pikturën e Salvador Dalit (Video)

Stafi i Google proteston në mbështetje të grave të kompanisë

Stafi i Google proteston në mbështetje të grave të kompanisë

Valverde: Messi është kthyer në stërvitje, por nuk do të nxitojmë me të

Valverde: Messi është kthyer në stërvitje, por nuk do të nxitojmë me të

20 sëmundjet me dhimbjet më të mëdha

20 sëmundjet me dhimbjet më të mëdha

iOS 12 arrin 60% adoptim, Android 9 Pie vetëm 0.1%

iOS 12 arrin 60% adoptim, Android 9 Pie vetëm 0.1%

Lucas Biglia deri në dy muaj jashtë fushave?

Lucas Biglia deri në dy muaj jashtë fushave?

Kessie do të nxirret në shitje, pesë skuadra e duan mesfushorin

Kessie do të nxirret në shitje, pesë skuadra e duan mesfushorin