Startupi i kriptomonedhave hakon vetveten për të shpëtuar fondet e përdoruesve

10.06.2019 12:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Startupi i kriptomonedhave hakon vetveten për të shpëtuar fondet e përdoruesve

Nëse do të kishit një startup kriptomonedhash, a do të pranonit të hakonit konsumatorët tuaj për ti shpëtuar nga një sulm hakerësh?

Kjo është ajo që ndodhi ditën e djeshme kur Platforma Komodo mësoi rreth një backdoor në një prej portofolëve të saj.

Duke pasur shumë pak kohë për të vepruar, ekipi i Komodo bëri atë që nuk e prisni. Hakoi vetë konsumatorët duke ua marrë fondet nga portofolët e tyre dhe zhvendosur në një vend të sigurtë nga hakerët.

Taktika pati sukses dhe 8 milionë monedha Komodo, 96 bitcoinë me vlerë 13 milionë dollarë u hoqën nga portofolët e ekspozuar të përdoruesve përpara se hakerët ti vidhnin.

Backdoori ishte në një portofol të quajtur Agama dhe u zbulua gjatë një auditi sigurie. Aplikacioni është zhvilluar nga Komodo.

Pasi zbuloi problemin e sigurisë, ekipi i Komodo e përdori për të marrë nën kontroll fondet e përdoruesve. Gjithashtu kompania ka hequr nga përdorim aplikacionin Agama dhe u ka sugjeruar përdoruesve të kalojnë në produkte të reja.

Komodo gjithashtu kërkoi nga përdoruesit të rimarrin paratë e tyre dhe të krijojnë adresa të reja BTC ose KMD me mbjellje të reja që hakerët të mos i përdorin të vjetrat për tu sulmuar portofolët e tyre përsëri. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Startupi i kriptomonedhave hakon vetveten për të shpëtuar fondet e përdoruesve

Startupi i kriptomonedhave hakon vetveten për të shpëtuar fondet e përdoruesve

Shkatërrimi i PTK-së, intervistohet ish-kryeshefi Shyqeri Haxha

Shkatërrimi i PTK-së, intervistohet ish-kryeshefi Shyqeri Haxha

Xiaomi shpjegon teknologjinë e re të kamerës transparente nën ekran

Xiaomi shpjegon teknologjinë e re të kamerës transparente nën ekran

Kina kërcënon kompanitë Amerikane që i binden ndalimit Amerikan

Kina kërcënon kompanitë Amerikane që i binden ndalimit Amerikan

Firefox bëhet me pagesë

Firefox bëhet me pagesë

Trafiku Evropian i internetit për pak minuta kaloi nga Kina

Trafiku Evropian i internetit për pak minuta kaloi nga Kina

Djali i Arkanit flet hapur, se a do ketë siguri për shqiptarin e Kosovës në Beograd!

Djali i Arkanit flet hapur, se a do ketë siguri për shqiptarin e Kosovës në Beograd!

Adrola vazhdon të mahnis me bukurinë e saj natyrale

Adrola vazhdon të mahnis me bukurinë e saj natyrale

Vendet e G20-ës shtyjnë përpara planin për taksimin e gjigantëve të teknologjisë

Vendet e G20-ës shtyjnë përpara planin për taksimin e gjigantëve të teknologjisë

Tayna mbulon me dorë pjesën intime

Tayna mbulon me dorë pjesën intime

Microsoft kishte një databazë me 10 milionë fytyra pa dijeninë e përdoruesve

Microsoft kishte një databazë me 10 milionë fytyra pa dijeninë e përdoruesve

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria e Kosovës

Telekomi i Kosovës kërkon mese 22 milion euro nga qeveria e Kosovës

Google thotë se ndërprerja e shërbimeve për Huawei kërcënim për sigurinë e SHBA

Google thotë se ndërprerja e shërbimeve për Huawei kërcënim për sigurinë e SHBA

Julia Hoxha: Intervistë me Gruaja në ICT në edicionin e 7-të të ICT Awards

Julia Hoxha: Intervistë me Gruaja në ICT në edicionin e 7-të të ICT Awards

Telefonët e rinj Huawei do të shiten pa Facebook, Instagram dhe WhatsApp

Telefonët e rinj Huawei do të shiten pa Facebook, Instagram dhe WhatsApp

Gjermania aksion kundër gjuhës së urrejtjes online

Gjermania aksion kundër gjuhës së urrejtjes online