Sputnik: Çfarë e pret Kosovën në vitin 2019?

31.12.2018 10:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Sputnik: Çfarë e pret Kosovën në vitin 2019?

“Sputnik” ka parashikuar zhvillimet në Kosovë gjatë bisedimeve të paralajmëruara me Serbinë në vitin e ardhshëm.

Viti që po mbaron nuk ka qenë aq i suksesshëm për Prishtinën, e cila nuk ka mundur ta arrijë njohjen nga Serbia kurse ka munguar edhe mbështetja e pritur e bashkësisë ndërkombëtare për presion të madh ndaj Beogradit.

Viti tjetër do të fillojë me gjykime në Gjykatën Speciale, shkruan “Sputnik”. “E kemi mposhtur Serbinë në luftë, do ta mposhtim edhe në paqe!”, me këtë deklaratë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi e mbylli vitin 2018, që nuk solle suksese të mëdha për Kosovën. Por, viti i ardhshëm do të sjellë sfida të mëdha për Beogradin dhe Prishtinën. Kosova është duke e mbrojtur fuqishëm pavarësinë e saj.

Kanë arritur marrëveshje për inkuadrim dhe stabilizim me Bashkimin Evropian, kanë filluar procesin e liberalizimit të vizave dhe kanë formuar ushtrinë e tyre, vazhdon tutje “Sputnik”, transmeton lajmi.net.

Por, Kosova nuk arriti të pranohej në INTERPOL, derisa shtete të ndryshme kanë tërhequr njohjen e pavarësisë, dhe nëpërmjet aleatëve perëndimore nuk kanë arritur ta bindin Beogradin të zbutet.

Kurse, në shenjë nervozizmi, pas dështimeve, ata vendosën taksë prej 100 për qind ndaj mallrave të importuara nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina. Në vitin e ri 2019, palët kanë paralajmëruar plane të ndryshme.

Prishtina do ta prezantojë një format të ri të negociatave dhe përfshirjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës kurse Beogradi pret bisedime të hapura, ku në rast të inkuadrimit të SHBA-së, pjesë e negociatave kërkojnë të jetë edhe Rusia.

Plani i Kosovës për vitin e ri është i fokusuar tek dy gjëra: anëtarësimi në NATO dhe marrëveshja me Beogradin, shkruan “Sputnik”, përcjell lajmi.net. Kosova do ta fillojë vitin e ri duke bashkuar kufijtë me Shqipërinë. Marrëveshja është arritur dhe realizimi do të jetë një “demonstrim” jo vetëm për Serbinë por edhe për botën se shqiptarët mund të gjejnë zgjidhje.

Në ndërkohë, problemi që ka ngritur Prishtina me vendosjen e taksës prej 100 për qind, mund të mbetet madje edhe përkohësisht në heshtje.

Kjo me kusht që Serbia të paraqitet në bisedime në Bruksel që pritet të mbahen në janar. Synimi i Prishtinës është që gjatë bisedimeve me Beogradin, BE të mos ketë më rol kryesor.

Ajo që Prishtinës mund t’ia “prishë lojën” është vazhdimi i tërheqjes së njohjeve. Në duar të Serbisë mbetet argument Rezoluta 1244. Por, vetëm ta kuptojë edhe bota, përfundon “Sputnik”. /Lajmi.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Djali i deputetit nga Tetova në mesin e të vdekurve në aksidentin tragjik

Djali i deputetit nga Tetova në mesin e të vdekurve në aksidentin tragjik

Ilir Meta: Ngushëllime dhe solidaritet vëllazëror për aksidentin tragjik në Shkup

Ilir Meta: Ngushëllime dhe solidaritet vëllazëror për aksidentin tragjik në Shkup

QKUK-ja fiton çdo ditë nga 2 mijë euro nga pagesat e parkingut, ankohen qytetarët

QKUK-ja fiton çdo ditë nga 2 mijë euro nga pagesat e parkingut, ankohen qytetarët

Thaçi ngushëllon familjarët e viktimave të aksidentit tragjik në Shkup

Thaçi ngushëllon familjarët e viktimave të aksidentit tragjik në Shkup

Ish-ministri i LDK’së: Taksa, vendim legjitim – Kosova s’do ta humbë përkrahjen amerikane

Ish-ministri i LDK’së: Taksa, vendim legjitim – Kosova s’do ta humbë përkrahjen amerikane

Prokuroria kërkon t’i bëhet analiza e gjakut dhe urinës, vozitësit të autobusit të aksidentit tragjik

Prokuroria kërkon t’i bëhet analiza e gjakut dhe urinës, vozitësit të autobusit të aksidentit tragjik

Thaçi: Nëse nuk hiqet taksa për Kosovën do të ketë masa

Thaçi: Nëse nuk hiqet taksa për Kosovën do të ketë masa

Veseli: I pikëlluar nga aksidenti në Shkup, ngushëllime familjeve të viktimave

Veseli: I pikëlluar nga aksidenti në Shkup, ngushëllime familjeve të viktimave

Boll Hashim me intervista, Ramush Haradinaj ka të drejtë!

Boll Hashim me intervista, Ramush Haradinaj ka të drejtë!

Pacolli: Serbia s’mund të na prishë kurrë me Amerikën

Pacolli: Serbia s’mund të na prishë kurrë me Amerikën

10 të vdekur nga aksidenti tragjik në rrugën Shkup-Tetovë

10 të vdekur nga aksidenti tragjik në rrugën Shkup-Tetovë

SHBA akuzon ish-zyrtaren e Forcave Ajrore se ka spiunuar për Iranin

SHBA akuzon ish-zyrtaren e Forcave Ajrore se ka spiunuar për Iranin

Korporata Energjetike e Kosovës dhe Komuna e Obiliqit këtë vit do të fillojnë projektet me të mëdha në fushën mjedisit

Korporata Energjetike e Kosovës dhe Komuna e Obiliqit këtë vit do të fillojnë projektet me të mëdha në fushën mjedisit

Arifi: Taksa nuk pezullohet

Arifi: Taksa nuk pezullohet

Tre viktima në aksidentin e autobusit në autostradën Shkup-Tetovë

Tre viktima në aksidentin e autobusit në autostradën Shkup-Tetovë

Molliqaj: Kurti e quante Mustafën ‘argat të Serbisë’, tash po bashkëpunojnë

Molliqaj: Kurti e quante Mustafën ‘argat të Serbisë’, tash po bashkëpunojnë