SPERTK kërkon nga deputetet miratimin e ligjit për RTK-në

30.04.2018 10:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SPERTK kërkon nga deputetet miratimin e ligjit për RTK-në

Sindikata e Punëtoreve e RTK-së i është drejtuar me një letër deputeteve të Kuvendit të Kosovës, ku kërkon miratimin e Ligjit për RTK.

Kryesia e SPERTK-së Letër deputetëve të Kuvendit të Kosovës
Të nderuar deputetë të Kuvendit të Kosovës, sindikata SPERTK është e shqetësuar me gjendjen aktuale në RTK, e cila dita-ditës vetëm po rëndohet. Disa herë ju kemi shkruar dhe kemi qenë pjesëmarrës në punëtoritë e organizuara nga Komisioni për Media në Kuvendin e Kosovës, duke ju njoftuar me gjendjen jo të mirë të mediumit të vetëm publik në vend. SPERTK kërkon nga Komisioni për Medie i Kuvendit të Kosovës, të di se ku ka mbetur çështja e miratimit të Ligjit të ri të RTK-së. Ka pasur disa nisma që RTK-së t’i bëhet zgjidhje, por deri tani asgjë konkrete. SPERTK është e shqetësuar me mosmiratimin e Ligjit për RTK-në, po ashtu me moszgjidhjen e çështjes së financimit të përhershëm dhe të pavarur për RTK-në, si dhe digjitalizimin, procese këto të pakalueshme për funksionimin normal të RTK-së.

Të nderuar deputetë disa herë ju kemi njoftuar si sindikatë për kushte të rënda pune në të cilat punojnë kolegët tanë, duke filluar nga studiot e improvizuara, teknikë e stërvjetëruar e RTK-së, e cila është donacion nga Japonia që i është dhënë RTK-së në vitin 2000.

Të nderuar deputetë, mediumet publike në rajon këto çështje i kanë të zgjidhura qysh moti.

SPERTK kërkon nga kuvendi i Kosovës si themelues i RTK-së, ta ndihmojë mediumin e vetëm publik në vend, duke zgjidhur urgjentisht çështjen e financimit të pavarur, miratimin e Ligjit të ri, kalimin në transmetim HD dhe digjitalizimin e arkivit.

SPERTK kërkon nga Kuvendi i Kosovës, që mënyra e financimit të RTK-së të bëhet direkt nga taksapaguesit e Kosovës, përmes faturave të energjisë elektrike. Kjo do të ishte forma më mirë e cila do të garantonte pavarësi editoriale për RTK-në.

Të nderuar deputetë të Kuvendit të Kosovës, është mundësia e fundit për t’i zgjidhur këto çështje me rëndësi për RTK-në, ndryshe fajin për mosfunksionimin e mediumit publik në vend do ta bartni edhe ju si themelues të RTK-së, ku për 20 vite rresht nuk ishit në gjendje t’i zgjidhnit këto probleme për RTK-në./RTK/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

Shkup: Përmes rritjes së pagës minimale synohet të ruhet fuqia punëtore

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

AP: Rusia e Serbia zotohen të forcojnë lidhjet, megjithë përpjekjen e Beogradit për t’iu bashkuar BE-së

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Guvernatori i BQK-së thotë se tarifa 100% ndaj mallrave serbe rriti çmimet

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Rruga drejt BE’së: Pengesat që ka Kosova

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

Ndarja e milionave shtesë për Bechtel-ENKA, kërkohen hetime

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

NISMA prapë kërkon rinumërim të krejt votave, dënim të komisionerëve mashtrues

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Gani Krasniqi ftohet nga Gjykata Speciale

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Dorëheqja si Zaev? Ministri Cakaj: Kryeministri dhe unë s’kemi premtuar që do hapen negociatat

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Bie Qeveria, Zaev: Shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Paralajmërimi i Rusisë pas fitores së Kurtit: Në pushtet po vijnë ultranacionalistët

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Petroviq: 28 personave që kanë ‘votuar’ u kemi fotografuar varrezat si dëshmi që kanë vdekur, na kanë thënë ‘për ne janë gjallë’

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

Haziri thotë se koalicioni me Vetëvendosjen zyrtarizohet me t’u certifikuar zgjedhjet

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

BE refuzon Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore (VIDEO)

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Nëna e Astrit Deharit: 3 javë para se ta vrisnin, djali ma ka thënë këtë mesazh

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Edi Rama e fajëson BE-në për moshapjen e negociatave për anëtarësim të Shqipërisë

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi

Diplomati amerikan: Mund të ketë konferencë për marrëveshjen Kosovë -Serbi